VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Oběť vydírání, nebo vrah?

Vysoké Mýto - (pokračování) Východočeští kriminalisté měli už jasno, jak skončil v únoru 1994 život fakturanta a „bílého koně“ Ladislava Macháčka, stejně jako kdo se podílel na jeho organizované vraždě.

18.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Macháčkovými podvody se dlouho obohacoval Roman Fero, který nebyl skoupý ani vůči dalším členům skupiny. Z výslechů vyplynulo, že porady ve Ferově bytě, týkající se odstranění nepohodlného komplice, se zúčastnil i Jiří Šmejkal, další „gadžo“ v partě. Právě on byl pro další vývoj případu klíčový, v jeho složité osobě se protly role oběti i likvidátora.

„Fero mně nechal udělat živnosťák. Dával mi měsíčně asi deset tisíc. Odebíral jsem na fakturu potraviny, alkohol, elektroniku, řádně jsem platil. Pak jsem ale na Ferův rozkaz objednal zboží za dva miliony - a na to už peníze nebyly!“ Šmejkal se tak pořádně zadlužil a stal se na Ferovi závislým. Tenhle divný život měl i svoje světlé stránky. Zdánlivě světlé. Šmejkal směl jezdit po Hradci Králové luxusními Ferovými automobily, mohl bohatě pohostit náhodné známé, měl na to, aby se opíjel. Pod vlivem alkoholu se občas rozpovídal, že už pár lidí musel zlikvidovat.

Účast na Macháčkově vraždě ovšem Šmejkal popíral: „Padaly různý návrhy. Mluvilo se o polití mrtvoly kyselinou, o spálení, rozsekání, o vhození do popílku… Ale se mnou se nikdo nebavil! Já neměl žádný postavení, abych mohl o něčem rozhodovat! Největší slovo měl Fero a pak Banyak, já byl nula.“ Jak tedy chápat Šmejkalovy sentence o nájemném zabíjení? Šlo o pouhé vychloubání? Nebo o opileckou zpověď s racionálním jádrem? Operativní šetření přineslo zajímavé poznatky: V dubenecké perníkárně ležel už dlouhou dobu živnostenský list na jméno Michala Melichara (nar. 1970).

Mladík pocházel z jižní Moravy, v Broumově měl ale příbuzné. Na konci prázdnin 1993 se s nimi rozloučil, jde prý dělat do Prahy. Pak už o něm nebylo vidu ani slechu - kromě účtů za objednané zboží, které poštou chodily na jeho jihomoravskou adresu. Překvapená rodina se dozvěděla, že Michal podnikal… Mladík byl hodný, chytrostí však neoplýval. Absolvoval zvláštní školu, měl pomalejší myšlení, živnostenský list by si podle příbuzných nedokázal ani sám vyřídit!

Kdo ho tedy pásl? Ukázalo se, že Melicharův „živnosťák“ obsahoval důležitou doušku: Při všech obchodních úkonech mohl držitele listu zastupovat Jiří Šmejkal! Jaký vztah byl mezi Šmejkalem a Melicharem? Kde vlastně je už rok pohřešovaný „bílý kůň“? Stal se snad taky obětí vraždy?

Pokračování ve středu

Viktorín Šulc

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Miřeticích se připojí na novou kanalizaci

Turistická vizitka židovského hřbitova v Luži.

Židovské památky lákají, Luže k nim vydala turistické vizitky

Díra v nádrži nevznikla sama od sebe

Chrudim – V pondělí krátce před osmou hodinou obdržela městská policie telefonické oznámení od občana, který na Tyršově náměstí zaregistroval unikající palivo ze zaparkovaného vozidla. 

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Dvanáctsettrojka se přestěhovala ze zahrady rovnou do muzea

Kočí – Ke každému exponátu, který stojí v Hasičském muzeu Kočí, se pojí zajímavý příběh a nejinak je tomu i u nejnovějšího přírůstku. Takzvanou dvanáctsettrojku neboli oficiálně DA 12 – Škodu 1203 do expozice zdarma daroval Milan Nepovím z Morašic. 

„Opatrně!“ varují piráty silnic

Pardubický kraj - Kraj spustil kampaň „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení