VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Oběť vydírání, nebo vrah?

Vysoké Mýto - (pokračování) Východočeští kriminalisté měli už jasno, jak skončil v únoru 1994 život fakturanta a „bílého koně“ Ladislava Macháčka, stejně jako kdo se podílel na jeho organizované vraždě.

18.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Macháčkovými podvody se dlouho obohacoval Roman Fero, který nebyl skoupý ani vůči dalším členům skupiny. Z výslechů vyplynulo, že porady ve Ferově bytě, týkající se odstranění nepohodlného komplice, se zúčastnil i Jiří Šmejkal, další „gadžo“ v partě. Právě on byl pro další vývoj případu klíčový, v jeho složité osobě se protly role oběti i likvidátora.

„Fero mně nechal udělat živnosťák. Dával mi měsíčně asi deset tisíc. Odebíral jsem na fakturu potraviny, alkohol, elektroniku, řádně jsem platil. Pak jsem ale na Ferův rozkaz objednal zboží za dva miliony - a na to už peníze nebyly!“ Šmejkal se tak pořádně zadlužil a stal se na Ferovi závislým. Tenhle divný život měl i svoje světlé stránky. Zdánlivě světlé. Šmejkal směl jezdit po Hradci Králové luxusními Ferovými automobily, mohl bohatě pohostit náhodné známé, měl na to, aby se opíjel. Pod vlivem alkoholu se občas rozpovídal, že už pár lidí musel zlikvidovat.

Účast na Macháčkově vraždě ovšem Šmejkal popíral: „Padaly různý návrhy. Mluvilo se o polití mrtvoly kyselinou, o spálení, rozsekání, o vhození do popílku… Ale se mnou se nikdo nebavil! Já neměl žádný postavení, abych mohl o něčem rozhodovat! Největší slovo měl Fero a pak Banyak, já byl nula.“ Jak tedy chápat Šmejkalovy sentence o nájemném zabíjení? Šlo o pouhé vychloubání? Nebo o opileckou zpověď s racionálním jádrem? Operativní šetření přineslo zajímavé poznatky: V dubenecké perníkárně ležel už dlouhou dobu živnostenský list na jméno Michala Melichara (nar. 1970).

Mladík pocházel z jižní Moravy, v Broumově měl ale příbuzné. Na konci prázdnin 1993 se s nimi rozloučil, jde prý dělat do Prahy. Pak už o něm nebylo vidu ani slechu - kromě účtů za objednané zboží, které poštou chodily na jeho jihomoravskou adresu. Překvapená rodina se dozvěděla, že Michal podnikal… Mladík byl hodný, chytrostí však neoplýval. Absolvoval zvláštní školu, měl pomalejší myšlení, živnostenský list by si podle příbuzných nedokázal ani sám vyřídit!

Kdo ho tedy pásl? Ukázalo se, že Melicharův „živnosťák“ obsahoval důležitou doušku: Při všech obchodních úkonech mohl držitele listu zastupovat Jiří Šmejkal! Jaký vztah byl mezi Šmejkalem a Melicharem? Kde vlastně je už rok pohřešovaný „bílý kůň“? Stal se snad taky obětí vraždy?

Pokračování ve středu

Viktorín Šulc

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies