VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krimiseriál: Podívej se obviněnému na zoubek

ČKYNĚ - (pokračování) Poslední večer velikonočních svátků roku 1995 se stal osudným pro čkyňského faráře Jana Preislera. Kdosi ho zavraždil a odcizil zhruba čtyři tisícovky v kovových mincích. Lupič a vrah si přitom nevšiml asi dvacetitisícové částky, volně ležící na psacím stole oběti. Což svědčilo o tom, že vrah se na faře příliš nevyznal, nebo že po činu podlehl panice a koukal zmizet.

17.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

O míře pachatelovy brutality vypovídaly výsledky ohledání oběti soudním lékařem, doplněné brzkou pitvou. Smrt nastala v pondělí 17. dubna v rozmezí mezi šestou večerní až půlnocí. Její příčinou bylo zakrvácení dutiny hrudní při bodném poranění srdce. Došlo i k zasažení plic, těžká poranění hlavy způsobily opakované údery dřevěným věšákem na šaty, opatřeným kovovovými háčky. Soudní lékaři rovněž připustili rány skleněnými lahvemi a střepy. Na hrudník nešťastného faráře směřovalo celkem sedm bodných ran, pravděpodobná délka ostří byla 11 až 12 centimetrů.

Dostat se na faru v jakoukoli denní či noční dobu neznamenalo nic složitého. Farář Preisler byl laskavý člověk. Když za ním někdo přišel a požádal o pomoc, pak - bez ohledu na pokročilou dobu - mu důstojný pán ochotně vyhověl. Neexistovaly výjimky, Preis〜lerovým krédem bylo pomáhat a třeba i neznámého člověka vždy pozval dál na faru.

Mezi vytipovanými podezřelými se jevili nejslibněji dva mladí muži, kteří se v neděli 16. 4. ubytovali ve Čkyni v místním hotelu. Ten pak opustili poněkud nakvap 18. dubna asi v půl osmé ráno, tedy několik hodin předtím, než byla vražda zjištěna. Jeden z nich, 26letý Libor Klepl z Pelhřimovska, si v úschovně autobusového nádraží nechal zavazadlo.

Jestlipak si pro něj přijde? říkali si kriminalisté a bylo to víc zbožné přání než reálný odhad. Nicméně detektivové utajení poblíž úschovny se dočkali už 19. dubna - ranním autobusem do Čkyně přicestoval z Prachatic sám Klepl. Doslova vběhl do dychtivě rozevřené policejní náruče! Krátce po svém zadržení se pan Libor doznal k vraždě faráře Preislera. Ale později otočil o rovných sto osmdesát stupňů, doznání odvolal a ještě soudcům ukazoval svůj špatně sanovaný chrup: „Ti mi tenkrát pěkně rozbili držku, jen se podívejte. Pořád na mě křičeli Ty vrahu, ty vrahu, ty vrahu! To se nedalo vydržet, když jsem si chtěl uchovat aspoň pár zubů!“

V zatím poněkud jednostranném vějíři důkazů dostanou kriminalisté kartu razance esa. Nebo možná spíš žolíka. Je jím Kleplův kamarád, 27letý Jaroslav Holeček. Zanedlouho se z něj stane korunní svědek obžaloby.

Pokračování v úterý 18. září.

Viktorín Šulc

17.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies