VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Jsem koště a nemám nárok!

Pokračování. Tříčlenná skupina mladých vězňů se pokusila v červnu 1995 zajmout na ošetřovně rukojmí a vynutit si pod pohrůžkou smrti zdravotnic volný odchod ze všehrdské věznice. Akce skončila tvrdým zákrokem ostrahy, nicméně za Danielem Jonákem, Pavlem Žihličkou a Mirkem Palátem zůstal mrtvý spoluvězeň Jirkovský.

18.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

V hierarchii chovanců patřil k těm nejubožejším, těm, kterým se říká trubka nebo koště. To byl ale Palát taky… Proč musel jeden zemřít a jednoho přizvala dvojice obávaných kápů ke spolupráci? Řešili pachatelé smrtí Jirkovského problém zrádce, nebo zametali stopy za svými sadistickými kousky, včetně sexuálního násilí?

Žihlička měl nad všemi fyzickou převahu, Jonák zastrašoval řvaním a agresivitou. Byl ale taky sociálně velmi zdatný a vychytralý, až do incidentu ho zaměstnanci věznice hodnotili jako veselého a milého kluka. Šlo ale o pouhou přetvářku: „Mám rád násilí, cítím v tom něco dobrodružného. Tloukli jsme třeba jednoho postiženého kluka. Vychovatel ho ale hlídal, a tak jsme mu dávali jen rány dlaní do čela, říká se tomu tatranky, po kterých nejsou modřiny. Zato Jirkovského jsme mohli mlátit, jak jsme chtěli.“

Takto vypovídal o Radku Jirkovském jeden ze spoluvězňů: „Týden před vraždou byl na tom psychicky moc špatně. Třásly se mu prsty, na obličeji měl modřiny, měl naražený nos a ret. Vychovateli se vymluvil, že na pokoji v legraci boxovali.“ Podle dalšího z vězňů byl Jirkovský tichý, nevyhledával spory. „Ale byl trubka, každý si na něj mohl dovolit. Musel kápům uklízet, vařit polívky nebo pudinky. Jo, Palát byl taky koště, ale byl odpornej, neudržoval čistotu. To zase Jirkovský ano, takže na něj měli chuť i po sexuální stránce.“

Násilný homosexuální styk je v kriminálech odporný jev. Jonák se k němu přiznával s nonšalantním krčením rameny: „Nejsem buzerant, mně se holky líbí. Tohle byla jen náhražka. Já jsem byl vždycky ten aktivní, dělal jsem to,“ popsal do protokolu praktiky masturbace, felace i análního styku, „s několika vězni. Palát svolil vždycky za odměnu. Jirkovský mi původně tvrdil, že nedá nikomu. Tak jsem mu dal nůž pod krk, řízl ho a on to vzdal. Příště jsem už ho bít nemusel. A musel slíbit, že kdyby se na to přišlo, řekne, že to chtěl sám.“

Jirkovský byl inteligentní. Když Jonák se Žihličkou plánovali zajetí rukojmí a útěk z věznice, vybrali si do trojky jeho. „Musel do toho s námi jít, jeho názor nás nezajímal.“ O to, že Jirkovský nakonec zemřel dlouhou a bolestivou smrtí, se s typickou ironií osudu postarala shoda dramatických náhod!

Viktorín Šulc

Pokračování příště

18.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Chrastecké ženy se sekačkami. Potkat je můžete například v zámeckém parku nebo na travnatých plochách v oblasti chrasteckých Lipek.

Sekaček se chopila i trojice žen

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Pardubice - Policisté v Pardubickém kraji žádají veřejnost o pomoc pří pátrání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies