VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Vražda ve stylu Václava Mrázka

Dokončení. Bude znamenat svědectví umírající ženy senzační obrat v dosud neobjasněné vraždě 17leté Anny Vávrové z března 1951?

27.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Marie Černá se v únoru 1955 na smrtelném lůžku svěřila svému synovi a ten okamžitě uvědomil kriminalisty. Žena hovořila místy už nesouvisle, ale svou vzpomínku zopakovala: „Šla jsem tenkrát lesem, trhala jsem kytky a najednou jsem se stala svědkem znásilnění Vávrové Janem Vejsadou. Když začala dívka křičet, prořízl jí hrdlo!“

Podezřelý Vejsada (nar. 1923) zavražděnou dívku dobře znal, jednalo se o jeho vzdálenou příbuznou. Při původním vyšetřování byl jako možný podezřelý vyloučen.

Emeritní kriminalista kpt. Jaroslav Krutiš vzpomíná: „Vejsada byl kritické ráno v práci, karta z tzv. píchaček byla 19. března 1951 označena v 5.38 hodin. Teď jsme se ale na Vejsadu znova zaměřili a zjistili jsme, že v podnikové mzdové knize má u svého jména poznámku, že v době od 18. do 30. března 1951 byl ve stavu nemocných! Tenhle rozpor jsme už bohužel nedokázali nikdy objasnit a šetření vůči Vejsadovi bylo nakonec zastaveno.“

Vražda Anny Vávrové neznamená ovšem pro starého detektiva „pomníček“. „Já osobně přičítám tenhle případ Václavu Mrázkovi, o kterém jsme tenkrát ještě nevěděli!“ trumfuje kriminalista. „Mrázek spáchal v letech 1951 až 1956 sedm vražd, převážně na severu Čech, a smrt Vávrové v mnohém odpovídá jeho modu operandi!“ O které indicie Krutiš opírá svoje tvrzení?

Spodní kalhotky Vávrové odstranil pachatel stejným způsobem jako Mrázek ve svých třech případech. Jak známo, sériový vrah s nejvyšším počtem obětí v historii ČR si ošklivil krev, a proto přikryl zakrvácený obličej oběti Dvořákové. „Vávrovou zas obrátil obličejem k zemi, takže její proříznuté hrdlo nebylo na první pohled tak patrné. Příznačná je i výpověď svědka z lesa Šmorda.“

Emeritní kapitán Krutiš naráží na výpověď svědka Tesaře (nar. 1907), který osudné ráno viděl neznámého muže. Když Tesař náhodně zakašlal, muž se odvrátil a vzápětí sehnul, jako by něco sbíral ze země. „Přesně to samé udělal Mrázek v případě Helmichové, když ho vyrušil houbař.“

Hlas starého pána je každou vteřinou naléhavější. „Mrázek za vraždami cestoval i na odlehlá místa, v příhodnou chvíli třeba ukradl bicykl. A že se k vraždě Anny Vávrové nepřiznal? Já Mrázka vyslýchal celé hodiny, já vím, jak uměl lhát! Odnesl si svou pravdu na šibenici, já už to mám taky za pár… Ale třeba vyjde jednou skutečnost najevo a vzpomenete si, že měl Krutiš pravdu“.

Viktorín Šulc

27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení