VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Vražda ve stylu Václava Mrázka

Dokončení. Bude znamenat svědectví umírající ženy senzační obrat v dosud neobjasněné vraždě 17leté Anny Vávrové z března 1951?

27.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Marie Černá se v únoru 1955 na smrtelném lůžku svěřila svému synovi a ten okamžitě uvědomil kriminalisty. Žena hovořila místy už nesouvisle, ale svou vzpomínku zopakovala: „Šla jsem tenkrát lesem, trhala jsem kytky a najednou jsem se stala svědkem znásilnění Vávrové Janem Vejsadou. Když začala dívka křičet, prořízl jí hrdlo!“

Podezřelý Vejsada (nar. 1923) zavražděnou dívku dobře znal, jednalo se o jeho vzdálenou příbuznou. Při původním vyšetřování byl jako možný podezřelý vyloučen.

Emeritní kriminalista kpt. Jaroslav Krutiš vzpomíná: „Vejsada byl kritické ráno v práci, karta z tzv. píchaček byla 19. března 1951 označena v 5.38 hodin. Teď jsme se ale na Vejsadu znova zaměřili a zjistili jsme, že v podnikové mzdové knize má u svého jména poznámku, že v době od 18. do 30. března 1951 byl ve stavu nemocných! Tenhle rozpor jsme už bohužel nedokázali nikdy objasnit a šetření vůči Vejsadovi bylo nakonec zastaveno.“

Vražda Anny Vávrové neznamená ovšem pro starého detektiva „pomníček“. „Já osobně přičítám tenhle případ Václavu Mrázkovi, o kterém jsme tenkrát ještě nevěděli!“ trumfuje kriminalista. „Mrázek spáchal v letech 1951 až 1956 sedm vražd, převážně na severu Čech, a smrt Vávrové v mnohém odpovídá jeho modu operandi!“ O které indicie Krutiš opírá svoje tvrzení?

Spodní kalhotky Vávrové odstranil pachatel stejným způsobem jako Mrázek ve svých třech případech. Jak známo, sériový vrah s nejvyšším počtem obětí v historii ČR si ošklivil krev, a proto přikryl zakrvácený obličej oběti Dvořákové. „Vávrovou zas obrátil obličejem k zemi, takže její proříznuté hrdlo nebylo na první pohled tak patrné. Příznačná je i výpověď svědka z lesa Šmorda.“

Emeritní kapitán Krutiš naráží na výpověď svědka Tesaře (nar. 1907), který osudné ráno viděl neznámého muže. Když Tesař náhodně zakašlal, muž se odvrátil a vzápětí sehnul, jako by něco sbíral ze země. „Přesně to samé udělal Mrázek v případě Helmichové, když ho vyrušil houbař.“

Hlas starého pána je každou vteřinou naléhavější. „Mrázek za vraždami cestoval i na odlehlá místa, v příhodnou chvíli třeba ukradl bicykl. A že se k vraždě Anny Vávrové nepřiznal? Já Mrázka vyslýchal celé hodiny, já vím, jak uměl lhát! Odnesl si svou pravdu na šibenici, já už to mám taky za pár… Ale třeba vyjde jednou skutečnost najevo a vzpomenete si, že měl Krutiš pravdu“.

Viktorín Šulc

27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies