VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Když nadešel den popravy

Pokračování. Někdy v květnu 1995 vysílala televize zpravodajský šot o útěku německých vězňů, kteří si zajetím rukojmí a pod pohrůžkou jejich smrti vynutili přistavení auta a pokusili se o útěk. Lumpové skončili špatně, jenomže dva kápové všehrdské věznice pro mladistvé delikventy - vychytralý Jonák a vazba Žihlička - věřili, že to dokážou líp.

20.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

„Chtěli jsme na ošetřovně zajmout tři rukojmí. Proto jsme taky museli být tři. Naše volba padla na Jirkovského. Jasně, byl to trubka, koště, mlátili jsme ho a musel nám podržet, ale měl dobrou hlavu a dobré nápady. Nás nezajímalo, jestli s námi chce nebo ne. Jeho názor nebyl důležitý,“ vypověděl později Jonák. Termín útěku byl několikrát odložen. A pak se Jonákovi zdálo, že Jirkovský nějak moc často chodí do kanceláří vychovatelů.

Jirkovský, mlácený a sexuálně týraný vězeň, se dostal do kriminálu za majetkovou trestnou činnost. V říjnu 1995 měl jít domů, nechtěl si proto zhoršovat svoje beztak zlé postavení. Ani nevěřil, že by mu stížnost nějak pomohla. Tak mlčel. Do kanceláře vychovatele chodil proto, že si vyřizoval možnost pracovního zařazení, aby co nejdřív zaplatil škody, jejichž uhrazení mu nařídil soud.

Jenomže - paradoxně - Jonák se Žihličkou měli z koštěte vítr. Báli se, že stížnost Jirkovského na jejich kápovskou hrůzovládu povede k jejich rozdělení a přestěhování na jiný barák. Jonák měl ještě jedno slabé místo, o kterém později hovořil také státní zástupce. Jonáka děsila představa, že se o jeho homosexuálních praktikách dozví rodina, především matka, snad jediný člověk, kterého byl ve svém divokém a nezvladatelném životě ochotný respektovat.
Situace zrála k tomu nejhoršímu možnému řešení. Jonák se obával žalování ze strany Jirkovského, jeho chození za vychovateli si vysvětloval i možným prozrazením chystaného útěku. Tohle všechno sledovala mezi řádky hrstka spoluvězňů. A tak přišla hvězdná chvíle dalšího koštěte, zloděje a špindíry Palána: „Dejte si na Jirkovského pozor, chce vás bonznout!“

Vystoupil ze stínu, ale za cenu smrti nevinného kluka. Jonák se Žihličkou se nechtěli plánu na útěk vzdát, stejně tak ve své troufalosti a bezcitnosti neznali jiné řešení než vraždu „zrádce“. Naopak, instinktivně vycítili, že jedna mrtvola na úvod bude velmi dobrým argumentem pro vyjednávání o životě rukojmí… Jirkovský byl předvolán na úklidovou cimru k výslechu. V podstatě ale šlo o řízenou popravu!

Viktorín Šulc

(dokončení ve středu 21. listopadu)

20.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chance futsal liga - 1. finále play off: FK ERA-PACK Chrudim - SK Slavia Praha.

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Kácení máje v Kameničkách.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Vejvanovičtí pořádají v sobotu oslavu výročí

Vejvanovice – Obyvatelé Vejvanovic si příští sobotu připomenou 850 let od první písemné zmínky. Oslavy budou velké.

Běžci zmizeli, tráva v Chrasti zarůstá plevelem

Chrast - Běžecká dráha na stadionu v Chrasti zarůstá plevelem, ale město ji rekonstruovat nebude. Běžců, kteří by využívali, se totiž momentálně nedostává.

Soutěž prověřila právní znalosti školáků

Chrudim – Velký sál Muzea hostil účastníky krajského kola 14. ročníku vědomostní soutěže Právo pro každý den, kterou pořádalo město Chrudim. Přijelo 14 soutěžních týmů z 8. až 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií z celého Pardubického kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies