VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Muž, kterého se obávali

Vysoké Mýto - (dokončení) Jak postupovalo vyšetřování Ferovy zločinecké skupiny, bylo jasné, že smrt muže, jehož tělo vyplavalo na podzim 1993 na hladinu polní jímky nedaleko Vysokého Mýta, stejně jako vražda člověka, který s roztříštěnou lebkou skončil pod podlahou sauny ve Vernéřovicích na Broumovsku, nese obdobný rukopis.

19.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Šmejkal odmítal jakýkoli podíl na vraždě podnikatele Macháčka, v případě Melicharovy smrti měl však nesporně prsty: „Fero mi nařídil, ať ho zabiju, že už je Melichar pro nás moc nebezpečný. Kdyby ho chytila policie a on začal mluvit… Já ho přitom ani pořádně neznal!“ Na parkovišti u bývalého motorestu stříleli Šmejkal a Melichar z pistolí na dopravní značku coby terče. „Přistoupil jsem k němu, přiložil jsem mu ze strany hlaveň ke spánku a zmáčkl jsem spoušť,“ doznal Šmejkal.

Případ Fero a spol. patřil k nejsložitějším a nejznámějším východočeským kriminálním kauzám od roku 1989. Svým způsobem šlo o modelový případ vyšetřování vraždy tzv. bílých koní: Melichar s Macháčkem představovali prototypy lidí nechávajících se naverbovat jako fakturanti. Naivní a důvěřivý Melichar snad ani nevěděl, s čím si zahrává. Macháček byl zase muž bez rodinného pozadí a vazeb.

Pozornost každopádně zaslouží nejzajímavější postava celého případu - Roman Fero. Narodil se jako šestý v pořadí z deseti sourozenců. V druhé třídě začal chodit do zvláštní školy, ničím se nevyučil. Od puberty byl ambulantně léčen na psychiatrii. Nových ekonomických poměrů uměl ovšem náležitě využít. Založil si firmu, vedle nádražní restaurace s hernou mu patřily prodejny s potravinami a tabákovým či drogistickým zbožím. Dík fakturantům a dalším nekalostem se uměl uživit velmi dobře. Mladík měl nebezpečnou pověst, většina svědků se ho obávala.

“Melichar? Ten neměl velké dluhy, dvě nebo tři avie s pivem, nic víc. Ano, Macháček dělal problémy. Chlastal, rozbíjel věci v herně, ohmatával ženský. Řekl jsem proto Banyakovi: Udělali jsme dobrej kšeft, tak si ho zase odveď. Ale to neznamená, že ho měli zapíchnout! Já vím, že ty podvody si musím odsedět a budu se taky ve vězení dobře chovat. Ale s vraždami nemám nic společného a nic mi taky nemůžou dokázat,“ dušoval se Fero. Mýlil se.
Soud se ztotožnil s obžalobou i s důkazy opatřenými policií a vynesl rozsudky nad sedmičlennou skupinou v úhrnné výši bezmála sto let. Nejdéle si posedí Fero - celých 24 roků. Šmejkal odešel s „patnáctkou“, Macháčkův vrah Danko dostal čtrnáct a půl roku.

Viktorín Šulc

19.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies