VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krimiseriál: Vražda jako startovací blok

SOKOLOV - (dokončení) První důležitý krok k úspěchu v případu vyvraždění Toovy rodiny znamenala pro kriminalisty balistická expertíza. Zajištěné projektily byly sice deformované, ne však na tolik, aby znalci nemohli určit vražednou zbraň.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Šlo o pistoli vzor ČZ 70, ráže 7,65 mm, která sehrála tragickou roli už v jednom případu: 19. prosince 1994, před pátou hodinou ranní, usmrtil neznámý pachatel strážného Jana Hejduka (nar. 1941) ve vrátnici Pozemních staveb v Sokolově jeho vlastní služební zbraní, kterou pak z místa činu odnesl. Tím padla definitivně verze o mafiánském zabijákovi.

Vraždil určitě někdo jiný, nejspíš někdo z okruhu známých rodiny. Dost možná by mu stačila smrt obou dospělých, jenomže malá Oldřiška Toová ho viděla při činu a znala jeho jméno - proto ji vrah odstranil rovněž.

Operativní pátrání mezi vietnamskou komunitou přineslo informaci o jistém dlužníkovi, který měl Toovým vrátit do 11. ledna 1995, tedy dne vraždy, částku 28 tisíc korun. Údajně se jednalo o Čecha. Dal Toovým do zástavy kreditní kartu, se kterými obchoduje. Nic podobného ale kriminalisté na místě činu nenašli, přestože ještě den před svou smrtí paní Toová svědkovi kartu ukázala - s poznámkou, že jde o slušného člověka. Doslova prý měla říct: „Jeho manželka učí naši malou.“

Je snad tohle motiv ke vraždě? Copak je možné vystřílet celou rodinu kvůli necelým třiceti tisícům? Hodně otázek, hodně pochybností. Časem detektivové vypátrali, že jde o kreditku firmy GWC, opravňující svého držitele k určitým nákupním slevám. Seznam lidí, kteří s podobnou kartičkou přišli do styku, nebyl malý. Ale vzhledem k poznámce zavražděné Jindřišky Toové bylo prosívání jmen snazší. Kriminalisté tak narazili na 44letého podnikatele Bohumíra Vacíka.

Pochybnosti ovšem zůstávaly: Je možné vyvraždit celou rodinu kvůli relativně malému dluhu? Tím spíš, že Vacík měl k Toovým přátelský vztah? Na druhou stranu - jakou váhu má fakt, že Vacík se velmi dobře znal také se zastřeleným strážným Hejdukem? Dostat se v brzkých ranních hodinách na vrátnici nepředstavovalo pro Vacíka problém, Hejduk by ho z nějaké zlého úmyslu určitě nepodezíral!

Poslední zklamání v životě

Kolem vytypovaného muže se začal stahovat kruh podezření. Ale Vacík žil dál svým navyklým stylem a tempem, dokonce jako bývalý člen SNB na oddělení pasů a víz navštívil únorový ples, pořádaný sokolovskými policisty. 26. února 1995 se náhle objevil na policii s oznámením, že je vydírán neznámými Vietnamci. Byl to vcelku dobrý, překvapivý tah, na který museli kriminalisté reagovat okamžitě. Co teď? Hrát dál piánko? Nebo přejít do protiútoku? Stalo se to druhé - Vacík dozvěděl, z čeho ho policie podezírá a jaké důkazy proti němu existují. To byl zvrat, se kterým Vacík nepočítal. Sesypal se, netrvalo dlouho a přiznal se k zastřelení Hejduka i Toových.

To bylo ale pořád málo, kriminalisté potřebovali zajistit vražednou zbraň. Našli ji v jeho bytě, ve skříňce za botami, ve výšce, kam se mohla jeho paní, obtížně se pohybující, sotva dostat.

Plačící manželce, bývalé zástupkyni ředitelky mateřské školy, která neměla o činnosti svého manžela nejmenší tušení, se zhroutil svět. Pár dní nato spáchala 51letá paní Svatava sebevraždu otravou svítiplynem. Egoista Vacík přijal zprávu o manželčině smrti s ponurým klidem. Mnohem větší starosti si dělal o sebe, hypochondrie, zátěž z vazby a strach z trestu ochromily jeho síly před soudem. I tak zaznělo 14. srpna 1996 to, čeho se obával: doživotí!

Viktorín Šulc

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Věchet a Eva Navrátilová

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Den s Jitřenkou
9

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Na radnici v Hlinsku „bydlí“ 748 obyvatel

Hlinsko – Bydlím na radnici. To o sobě může říkat 748 lidí, kteří jsou trvale hlášeni na Městském úřadě v Hlinsku. Město má 9632 obyvatel a podle propočtu tak na radnici „žije" každý dvanáctý člověk.

Okradl spícího muže na lavičce

Chrudim – Nedělní ráno nebylo pro devětačtyřicetiletého muže vůbec šťastné. Spal na lavičce v chrudimském Střeleckém parku, když náhle zjistil, že mu někdo krade jeho plátěnou tašku.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Chrast, Pardubice - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 600 tisíc korun společnosti JASOBAL s.r.o. Výrobce bublinkové fólie se po zákazu výroby nařízeném inspekcí loni v květnu přesunul z Chrasti u Chrudimi do Pardubic.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies