VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krimiseriál: Vražda jako startovací blok

SOKOLOV - (dokončení) První důležitý krok k úspěchu v případu vyvraždění Toovy rodiny znamenala pro kriminalisty balistická expertíza. Zajištěné projektily byly sice deformované, ne však na tolik, aby znalci nemohli určit vražednou zbraň.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Šlo o pistoli vzor ČZ 70, ráže 7,65 mm, která sehrála tragickou roli už v jednom případu: 19. prosince 1994, před pátou hodinou ranní, usmrtil neznámý pachatel strážného Jana Hejduka (nar. 1941) ve vrátnici Pozemních staveb v Sokolově jeho vlastní služební zbraní, kterou pak z místa činu odnesl. Tím padla definitivně verze o mafiánském zabijákovi.

Vraždil určitě někdo jiný, nejspíš někdo z okruhu známých rodiny. Dost možná by mu stačila smrt obou dospělých, jenomže malá Oldřiška Toová ho viděla při činu a znala jeho jméno - proto ji vrah odstranil rovněž.

Operativní pátrání mezi vietnamskou komunitou přineslo informaci o jistém dlužníkovi, který měl Toovým vrátit do 11. ledna 1995, tedy dne vraždy, částku 28 tisíc korun. Údajně se jednalo o Čecha. Dal Toovým do zástavy kreditní kartu, se kterými obchoduje. Nic podobného ale kriminalisté na místě činu nenašli, přestože ještě den před svou smrtí paní Toová svědkovi kartu ukázala - s poznámkou, že jde o slušného člověka. Doslova prý měla říct: „Jeho manželka učí naši malou.“

Je snad tohle motiv ke vraždě? Copak je možné vystřílet celou rodinu kvůli necelým třiceti tisícům? Hodně otázek, hodně pochybností. Časem detektivové vypátrali, že jde o kreditku firmy GWC, opravňující svého držitele k určitým nákupním slevám. Seznam lidí, kteří s podobnou kartičkou přišli do styku, nebyl malý. Ale vzhledem k poznámce zavražděné Jindřišky Toové bylo prosívání jmen snazší. Kriminalisté tak narazili na 44letého podnikatele Bohumíra Vacíka.

Pochybnosti ovšem zůstávaly: Je možné vyvraždit celou rodinu kvůli relativně malému dluhu? Tím spíš, že Vacík měl k Toovým přátelský vztah? Na druhou stranu - jakou váhu má fakt, že Vacík se velmi dobře znal také se zastřeleným strážným Hejdukem? Dostat se v brzkých ranních hodinách na vrátnici nepředstavovalo pro Vacíka problém, Hejduk by ho z nějaké zlého úmyslu určitě nepodezíral!

Poslední zklamání v životě

Kolem vytypovaného muže se začal stahovat kruh podezření. Ale Vacík žil dál svým navyklým stylem a tempem, dokonce jako bývalý člen SNB na oddělení pasů a víz navštívil únorový ples, pořádaný sokolovskými policisty. 26. února 1995 se náhle objevil na policii s oznámením, že je vydírán neznámými Vietnamci. Byl to vcelku dobrý, překvapivý tah, na který museli kriminalisté reagovat okamžitě. Co teď? Hrát dál piánko? Nebo přejít do protiútoku? Stalo se to druhé - Vacík dozvěděl, z čeho ho policie podezírá a jaké důkazy proti němu existují. To byl zvrat, se kterým Vacík nepočítal. Sesypal se, netrvalo dlouho a přiznal se k zastřelení Hejduka i Toových.

To bylo ale pořád málo, kriminalisté potřebovali zajistit vražednou zbraň. Našli ji v jeho bytě, ve skříňce za botami, ve výšce, kam se mohla jeho paní, obtížně se pohybující, sotva dostat.

Plačící manželce, bývalé zástupkyni ředitelky mateřské školy, která neměla o činnosti svého manžela nejmenší tušení, se zhroutil svět. Pár dní nato spáchala 51letá paní Svatava sebevraždu otravou svítiplynem. Egoista Vacík přijal zprávu o manželčině smrti s ponurým klidem. Mnohem větší starosti si dělal o sebe, hypochondrie, zátěž z vazby a strach z trestu ochromily jeho síly před soudem. I tak zaznělo 14. srpna 1996 to, čeho se obával: doživotí!

Viktorín Šulc

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení