VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Muž s nožem děsil děvčátka

Dokončení. To jsou ale paradoxy! Vystavený nůž ve výloze chabařovického Pramenu, zdánlivě klíčová stopa z případu vraždy devítileté Eriky Staňkové, která se odehrála 12. srpna roku 1951 během svatovavřinecké pouti v severočeských Chabařovicích, oddálil ironií osudu objasnění kauzy o dlouhých sedm let! Jak se to mohlo stát?

3.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/René Kekely


Karel Hybín, nařčený z držení nože, putoval do vazby, časem se však ukázalo, že udání bylo falešné a že 63letému důchodci se chtěla pomstít dávná zavržená milenka. Naopak svědecké alibi prospělo Karlu Knechtelovi, nar. 1917, občanu německé národnosti a invalidovi hitlerovské armády, kterému v roce 1943 omrzly při leningradském tažení nohy.

Podezřelý byl známý deviant

„Knechtel by se nám jevil jako pachatel mnohem slibněji,“ vzpomíná emeritní kapitán Jaroslav Krutiš, „ale kritického dne byl navštívit svou družku v nemocnici v Ústí nad Labem. Odpoledne jel domů, zdržoval se ve svém chabařovickém domku - což by ještě nic neznamenalo! - ale večer opravoval okna. Právě v době, kdy jsme předpokládali, že došlo k vraždě.“
Knechtel byl v roce 1947 odsouzen pro pohlavní zneužití dvou děvčátek - v prvním případě bylo oběti dokonce vyhrožováno nožem! Třebaže vše popíral, dostal deset měsíců žaláře.

I nadále byl Knechtel po Chabařovicích pověstný pro svoje deviantní chování, například si prý stoupal nahý do okna a svítil na sebe baterkou. Jak už bylo řečeno, sítem podezřelých v případě vraždy Eriky Staňkové nicméně propadl díky svědectví sousedky Marvanové.

Znásilněné dívce podřízl hrdlo

Uplynulo sedm let. Během této doby byl dopaden sedminásobný chomutovský vrah Václav Mrázek. Avšak během mnoha hodin výslechů usmrcení Staňkové kategoricky odmítal. Z kauzy se tak stal pomník. Přišel podzim 1958 a Karel Knechtel putoval znovu do vazby pro několik případů pohlavního zneužití. Kriminalisté znovu otevřeli vraždu malé Eriky - a tentokrát úspěšně.

„Knechtel se nejdřív podřekl, že na pouti byl, prý jenom chviličku. Pak se přiznal i k činu. Nejdřív koupil Erice nějaké sladkosti, slíbil jí nějaké peníze a odlákal ji stranou do lesa. Když znásilňované dítě začalo bolestí křičet, dostal strach a podřízl mu hrdlo. S mlhou před očima ještě rozřízl oběti břicho. Z místa činu uprchl, cestou v potoce si opláchl ruce. Doma se omyl důkladně a zakrvácenou košili schoval do sporáku. V protějším domě uviděl sousedku. Honem vylezl na okno a předstíral, že něco opravuje. Žena si ho skutečně všimla a v dobré víře mu poskytla alibi.“

V dubnu 1959 byl Karel Knechtel odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán 27. července 1959.

Viktorín Šulc

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na kolo jen s přilbou
15

Malí cyklisté si zopakovali základy bezpečné jízdy na kole

Ilustrační foto.

Muž se popálil, když mu začala hořet propan butanová lahev

Betlém nabízí pohled do života řemeslníků

Hlinsko – V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku teď můžete až do 5. listopadu navštívit další zajímavou výstavu z cyklu Střípky z historie s podtitulem Na cukr, na kafe.

Příspěvkem do sbírky pomůžete lidem v krizových situacích

Chrudim – Poslední týden v září můžete potkat v ulicích Chrudimi dobrovolníky v oranžových tričkách. Jsou to studenti SOU a SOŠ obchodu a služeb Chrudim, kteří pomáhají Centru J. J. Pestalozziho při sbírce Knoflíkový týden.

Alex Hurskyj, sportovec tělem i duší

Třemošnice, Smrkův Týnec – Alex Hurskyj je 19letý mladík, který se narodil na Ukrajině. Před deseti lety se přestěhoval do České republiky, konkrétně do Smrkova Týnce. V současné době studuje na SOŠ a SOU technickém v Třemošnici poslední ročník maturitního oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby.

Futsalisté vyhráli v Brně

Chrudim - První liga futsalu pokračovala pro Era-Pack pondělním utkáním v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení