VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anatomie zločinu: Vrah, nebo neškodný moula?

Pokračování. Nepochybně sexuální deviant ubodal 1. dubna 1953 sedmnáctiletou Alžbětu Danielkovou. Tragédie se odehrála na silnici mezi Teplou a Třebenicemi na Litoměřicku.

9.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Do podezření se dostal místní mladý učitel Kůrka, trochu holkař, jinak muž dobré pověsti. Jenomže když kriminalisté sestavili podrobný časový snímek pohybu oběti - naposledy svědkové viděli Danielkovou procházet třebenickým náměstím ve 20.25 hod. - leccos jim s kantorovou výpovědí „neštymovalo“.
Pan učitel byl za přáteli na samotě Nový Mlýn, stojící nedaleko místa napadení nešťastné dívky. Z návštěvy odcházel v podstatě v tu samou dobu, kdy Nový Mlýn musela míjet Danielková. A dál: Řada svědků spatřila po silnici tam a sem projíždět ve tmě neidentifikovaného cyklistu, jediný Kůrka ho prý nezahlédl. Takže si kriminalisté položili otázku, jestli Kůrka v souvislosti se smrtí Danielkové něco netají?

„Kůrka skutečně patřil mezi podezřelé a krátkou dobu si pobyl ve vyšetřovací vazbě,“ vzpomíná emeritní kriminalista Jaroslav Krutiš. „Jeho alibi bylo všelijaké, ale nakonec jsme ho pustili. Počet svědeckých výpovědí v jeho prospěch vysoko převažoval.“ Z případu Danielková se tak stal pomník, zařazený do operativní akce ERIKA, kam spadaly ještě další dvě neobjasněné sexuální vraždy, spáchané na severu Čech v roce 1951.
A pak přišel dramatický paradox! Když v roce 1957 dopadli muži zákona sedminásobného vraha Václava Mrázka, probírali spolu s obžalovaným také zmíněné neobjasněné vraždy. Leccos z Mrázkova modu operandi totiž vraždě Danielkové odpovídalo! Tou dobou byl ovšem údajný - a hlavně jiný - vrah Danielkové pár let za mřížemi! Jak je to možné?

Pavel Kraus, autor obsáhlé kriminalistické analýzy „Případ Václava Mrázka“, publikované půl roku po Mrázkově dopadení a čtvrt roku před jeho popravou, se zmiňuje také o akci ERIKA. K vraždě Danielkové - a jejímu rozuzlení - poznamenal: „V roce 1955 se k vraždě doznal jistý Žabka, 21letý mladík z blízkého okolí. Provedení svého činu vylíčil úměrně ke svým nevalným duševním schopnostem. Jelikož na doznání, podporovaném několika nepřímými důkazy, houževnatě setrvával, byl pro vraždu odsouzen, i když nelze s naprostou určitostí tvrdit, že ji spáchal.“

Policejní a justiční omyl v socialistickém Československu? To si nemohl dovolit tvrdit ani Kraus, kriminalista mající velký podíl na Mrázkově usvědčení. Vždyť jako by jinými slovy říkal: „Možná odsoudili místo Mrázka neškodného pitomce! Nebo - ještě hůř - z něj doznání vymlátili?“

Pokračování zítra

VIKTORÍN ŠULC

9.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze Svatováclavského jarmarku v Hlinsku.

Státní svátek oslaví v Hlinsku i v Trhové Kamenici společně

Ilustrační foto
1

Zdravotníci podají trestní oznámení

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Skoranov – Kateřina Ventluková ze Skoranova u Třemošnice má velice zajímavý koníček. Coby navigátorka závodí v takzvaném Truck Trialu, tedy že se v nákladním autě snaží překonat na čas i přesnost nejrůznější extrémní překážky. A nevede se jí vůbec špatně. Spolu s řidičem Bohumírem Čápem vyhráli letošní evropský šampionát!

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení