Do jedné zející jámy hned ráno zapadlo auto. Jeho řidič vyjížděl z garáže a nevšiml si, že mříž na vozovce chybí. „Je to hrozné, vždyť tam mohl někdo spadnout a ublížit si! Ti, kteří kanálové mříže ukradli, se neohlížejí na nic. Nechápu, jak je to možné,“ zlobí se zdejší starosta Luboš Netolický.

Zloději litinových poklopů se vydali krást v obci už potřetí. Pokaždé však zmizela jen jedna nebo dvě mříže. Teď jich je pryč rovnou deset! „Musí to být organizovaná parta. Jeden poklop váží kolem 50 kilogramů, a to už je pořádná váha. Určitě jsou předem domluveni s nějakou výkupnou druhotných surovin. Kdyby se výkup zakázal, nic takového by se nestávalo,“ tvrdí starosta Rosic.

Úkolem představitelů obce je co nejrychleji nakoupit nové mříže, což je pro rosickou kasu značná finanční zátěž. „Zjišťoval jsem cenu, která činí 3400 korun. Vynásobte si to deseti,“ počítá škodu způsobenou poslední krádeží Netolický.

Zloději si prodejem svého lupu přijdou na peníze a je jim úplně jedno, zda do nekrytého kanálu spadne auto nebo člověk. Krádeží podobného typu je na Chrudimsku v poslední době několik. „Slyšel jsem, že se něco podobného stalo třeba v Jenišovicích a dalších obcích. Budeme se zajímat o nákup mříží z jiného materiálu, jež nebudou zloděje zajímat,“ dodává starosta. Jednou zmožností je mříž zhotovená zrecyklované pryže. Je srovnatelná slitinovými výrobky a některé její vlastnosti jsou ve srovnání snimi dokonce lepší. Pryž tlumí nárazy a je tižší a šetrnější ksilničnímu podloží. Omezuje vydrolení spoje sasfaktem, odolává silným mrazům a je zdravotně nezávadná.