I. A a B třída: Volejník chytil penaltu a zachránil bod

Chrudimsko – Ve fotbalové I. A třídě sehrál heřmanoměstecký kandidát postupu infarktový zápas v Přelouči, kde mu zachránil remízu hráč z pole Martin Volejník, který při penaltě nahradil vyloučeného brankáře Rabu. Poslední Načešice statečně vzdorovaly ve St. Hradišti, zatímco Slatiňanští doma utrpěli nečekaný debakl s loňským účastníkem KP.

2.5.2011

Ilustrační fotoFoto: Miloš Pekař

I. A TŘÍDA

Přelouč – H. Městec 1:1 (0:1). Branky: 79. Ulrych - 40. Štefanča. ČK 0:1 (85. Raba). Pěkné a kvalitní utkání. V úvodu byla Přelouč lepší a neproměnila velké šance Nováka a Novotného. Po půlhodině měla Jiskra možnost jít do vedení, ale brankář Poříz chytil D. Svobodovi penaltu. Ve 40. minutě hosté vyšachovali celou domácí obranu a Štefanča otevřel skóre – 0:1. Ve druhé půli pěkný fotbal pokračoval. Poslední čtvrthodinu Přelouč zatlačila hosty před jejich bránu a v 79. minutě Ulrych hlavou srovnal skóre na 1:1. Domácí dál pokračovali v náporu a v 85. minutě brankář Raba fauloval pronikajícího Cichru. Následovalo Rabovo vyloučení a pokutový kop. Jelikož hosté měli již třikrát vystřídáno musel do branky hráč z pole (Martin Volejník) a ten Ročínovu střelu chytil! H. Městec: Raba – Šafránek, Tiler, O. Hamsa ( 72. Mach), Volejník – Salfický, M. Svoboda, J. Hamsa. (60. Synek), Hlaváč – D. Svoboda, Štefanča (65. Chudomel).

St. Hradiště – Načešice 3:2 (3:2). Branky: 4. Tesner, 13. Smutný, 35. Kouba z pen. – 20. Tamchyna, 30. Marek Již ve 4.minutě po rohu Smutného domací kanonýr Tesner nezadržitelně hlavičkoval do sítě. Ve 13.minutě prošel slalomem přes čtyři hráče Hýsek, nahrál před odkrytou bránu Smutnému a ten neměl problém skórovat podruhé. Hosté z ojedinělého protiútoku ve 20. minutě snížili Tamchynou na 2:1. Za deset minut bylo vyrovnáno, to z levé strany Marek křižnou střelou překonal Habivského. Ve 35. minutě centroval Tesner a po nastřelené ruce obránce proměnil penaltu s přehledem Kouba. Druhý poločas měli domácí již pod kontrolou a nepřipustili překvapení. Načešice: Machač – Drahý, Petřík, Strouhal (81. Bříza), Chmelík – Chudomel, D. Jirásek, Tomčík, Hladina – Marek, Tamchyna (71. Semrád).

Slatiňany – M. Třebová 1:6 (0:2). Branky: 82. Ficek – 38., 74. a 86. Večeřa, 45. Kučerňák, 58. Linhart, 64. Strouhal. Domácí mají plnou marodku a tak hrál jen ten, kdo měl nohy jakž takž zdravé. I za těchto okolností je však takový debakl nečekaný. Dílo zkázy začalo ve 38. minutě, kdy brankář Dvořák netakticky vyběhl skoro až k rohovému praporku, tam nestihl Večeřu a ten se z nemožného úhlu dokázal trefit do brány. Hosté pak přidali „gól do šatny“ a ve druhé půli dovršili dokonale dílo zkázy pro tým Spartaku. Za něj střílel čestný úspěch Ficek až osm minut před koncem, kdy už na ukazateli skóre svítilo hrozivých 0:5. Poslední slovo patřilo Večeřovi, který tak završil hattrick. Slatiňany: Dvořák – Kovařík, O. Zdražil, Ficek, Havel (80. Trávníček) - Dostál, Trňák, Opavský, J. Zdražil – Kořínek, Myška (63. Moravec).

I. A TŘÍDA
Morašice – Letohrad B 3:3 (1:1). Branky: Chmelík, Pavel Kuta, Vomáčka – Kabourek 2, Matoulek. Litomyšl – Valy 1:1 (0:0). Branky: Košín – Kubát. Slatiňany – M. Třebová 1:6 (0:2). Branky: Ficek – Večeřa 3, Kučerňák, Linhart, Strouhal. St. Hradiště – Načešice 3:2 (3:2). Branky: Tesner, Smutný, Kouba z pen. – Tamchyna, Marek. Přelouč – H. Městec 1:1 (0:1). Branky: Ulrych – Štefanča. Cerekvice – D. Újezd 2:1 (1:0). Branky: Vondra, Dostál – J. Vomáčka. Moravany – Choceň B 5:0 (3:0). Branky: A. Záleský 2, Hynek, Lukas, Fišer.
I. B TŘÍDA – skupina A

Nejnižší krajská fotbalová soutěž se po víkendu na špici pořádně zdramatizovala. Zatímco vedoucí rezerva AFK Chrudim doma v derby prohrála s Kameničkami, tak „céčko“ Pardubic po hladké výhře nad dalším kandidátem postupu z Prosetína zaostává za první příčkou už jenom o bod.

AFK Chrudim B – FK Kameničky 1:2 (1:1). Branky: 4. Kroutil – 21. Moučka, 80. J. Sádovský. Již ve 4. minutě po prostrčení Váchy vstřelil Kroutil vedoucí gól lídra tabulky a nic nenasvědčovalo tom, že by mohl mít nějaké komplikace. Bojovní hosté však nesložili zbraně, dobře bránili a ve 21. minutě se jim podařilo ze skrumáže před Kyselovou svatyní vyrovnat Moučkou. Ve II. půli se svěřenci trenéra Jiřího Hlavatého snažili vybojovat povinnou výhru, pokračovali však v křečovitém výkonu a neproměňování šancí. Za to byli potrestáni deset minut před koncem, kdy J. Sádovský po rychlém brejku rozhodl o překvapivé výhře hostů. AFK Chrudim B: Kysela – Klíma, Zelinka, Rahimič, Livora (75. Naď), Hlavatý, M. Holub, O. Merkl (62. Berner), Kopecký, Vácha, Kroutil. Kameničky: Kampů – Bureš, P. Adámek, J. Sádovský, Moučka, Hromádko, Jehlička, R. Pérko, J. Adámek, M. Pérko, Janáček (Sadílek, Paseka, Chmelík).

Pardubice C – Prosetín 4:0 (3:0).
Branky: Rydval, Pospíšil, Novotný, Vágner. Pod Vinicí se hrál šlágr 1.B třídy mezi v tabulce druhým FK Pardubice C a třetím Prosetínem. V podzimním utkání vyhráli jednoznačně hráči Sokola 3:0, ale v odvetě je domácí Celtic jasně přehrál ve všech směrech a výhra 4:0 je pro hosty ještě milosrdná. První gól padl již v 11. minutě, kdy Pospíšil hlavou odvrátil dlouhý pas, k míči se na půli hřiště dostal Beran, který ideálně vysunul Rydvala, jenž přízemní křížnou střelou otevřel skóre - 1:0. V 19. minutě domácí rozehráli rohový kop, před brankou hostů vznikl závar, který hlavičkou přes gólmana Vlčka ukončil Pospíšil - 2:0. Minutu před přestávkou se do koncovky po příhře do Chovance dostal Novotný a přízemní střelou zvýšil na poločasových 3:0. Stejný obraz hry pokračoval i ve II. půli, jen již domácí hráči nedotahovali příležitosti do gólových konců. Jediný gól po změně stran tak padl v 63. minutě, kdy Konvalina našel střídajícího Vágnera a ten překonal Vlčka počtvrté. Prosetín: Vlček - Remeš, Polívka, P. Haman, M. Haman - Starý, Vít, R. Vodvárka, Polanský - Horáček, Ročňák (52. Bačkovský).

Hlinsko B – Prachovice 8:0 (3:0).
Branky: Popelka, Slováček a Šulc 2, Filipi, vlastní. Byla to hra na jednu branku, domácí zápas naprosto ovládli. Hosté působili celé utkání odevzdaným dojmem a nezmohli se na odpor. Výsledek mohl být ještě o několik branek výraznější, kdyby hlinecká rezerva nespálila řadu dalších šancí. Hlinsko B: Jindřichovský – Hrubý, (58. Boguaj), Holubec, Filipi, Kopecký, Pešek, Popelka, Novák, Krbálek (58. Půlpán), Slováček (70. Bříza), Šulc. Prachovice: Luňáček – Machač (46. Vojáček), Opočenský, J. Hrdlička, Brodňan, M. Hrdlička, Petr (72. Štěpánek), Štěpař, Bohatý, Jerusalém, Budínský.

SK Chrudim B – Horní Jelení 3:3 (1:1).
Harenčák, Sotona, Kříž – Michálek, Pecivál, Šmidberský. Hrálo se vyrovnané utkání. Hosté šli po zaváhání chrudimské obrany do vedení 0:1 gólem Michálka. Domácím se do poločasu podařilo díky důrazu Harenčáka a přesném centru Vymazala srovnat na 1:1. Druhý poločas vyšel lépe „Jelenům“, když po rohovém kopu domácích z rychlého brejku dokázali strhnout vedení na svou stranu kapitánem Peciválem 1:2. Hosté převzali iniciativu a přidali další gól Šmidberským 1:3. Domácí zápas jak by všichni předpokládali nezabalili a snažili se o vyrovnání. Po jedné z akcí před koncem zápasu v 85. minutě snížili Sotonou na 2:3. Urvat bod se domácím podařilo po střele Kříže, který v 89. minutě prostřelil z 20 m brankáře Jozla. SK Chrudim B: Vrbka – Vymazal, Koreček, Šafařík, J. Bartušek – Škaryd, Rohlík, Kříž, Sotona – Veverka, Harenčák (Zjevík, J. Bartušek st.).

Bítovany – Rozhovice 2:0 (0:0).
Branky: Mihulka, Kopecký. Domácí měli po celý zápas územní převahu, ale střelecky se prosadili až po změně stran, kdy se jim podařilo proměnit dva rychlé brejky. Jejich vítězství bylo naprosto zasloužené. Bítovany: Gregor – Jeníček, V. Hromádko, Chaloupka, Hýl, Kopecký, Čechlovský, Mihulka, Koudelka, J. Hromádko, Koráb (Kudrnka, Řehák). Rozhovice: L. Pleskot – Spěvák, Vohralík, M. Pleskot, Suchý – Voženílek, Plosza, Kubánek, Sýkora – Vratišovský, Kopecký (Ježek, Valenta).

Zámrsk – Ronov 5:0 (4:0).
Branky: Bálek 3. Kostka, Czernyanský. Už v první minutě utkání otevřel skóre Bálek — 1:0, v osmé minutě se po Krejzově přihrávce týž střelec znovu nemýlil a ve 32. minutě Bálek „vyškolil“ obránce a brankáře hostů a dovršil svůj hattrick – 3:0. Ve 41. minutě vystřelil ze dvaceti metrů Czernyanský – 4:0. Nejkrásnější akcí utkání předvedli vítězové v 74. minutě, když přihrávku Bálka prodloužil Peterka na Kostku, který mazácky lobem přehodil brankáře Ronova – 5:0. Sestava Ronova nehlášena.

Rosice – Holice B 2:1 (0:0). Branky: Horyna, M. Peterka – Louženský. Zámrsk – Ronov 5:0 (4:0). Branky: Bálek 3, Kostka, Czernianski. Pardubice C – Prosetín 4:0 (3:0). Branky: Rydval, Pospíšil, Novotný, Vágner. SK Chrudim B – H. Jelení 3:3 (1:1). Branky: Harenčák, Sotona, Kříž – Michálek, Pecivál, Šmidberský. AFK Chrudim B – Kameničky 1:2 (1:1). Branky: Kroutil – J. Sádovský, Moučka. Hlinsko B – Prachovice 8:0 (3:0). Branky: Popelka 2, Slováček 2, Šulc 2, Filipi, vlastní. Bítovany – Rozhovice 2:0 (0:0). Branky: Mihulka, Kopecký.

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko – V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život.Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.