Pořádkové jednotky jsou nasazovány jak proti demonstrantům, tak například při živelných pohromách. Výcvik na vodní hladině proto byl na místě. Kromě výcviku praktických dovedností se policisté ze sousedních států učí také vzájemné spolupráci, vyměňují zkušenosti s vybavením nebo rozdílností postupů služby v jednotlivých zemích.

Záměrný extrém

„Vodní nádrž Seč byla při tomto námětovém cvičení jasná volba, jak při nácviku záchrany tonoucího, práci na vodní hladině i při nácviku správné orientace, přiblížení se k tonoucímu a celkové zvládnutí této náročné situace. Dále třeba záchrany motorového člunu či převrženého raftu," popisuje velitel pardubické pořádkové jednotky Zdeněk Klubrt.
Na policisty čekalo také slaňování, uzlování, či první pomoci a resuscitace.

„Termín cvičení jsme naprosto úmyslně zvolili v tomto období, kdy teplota vzduchu byla ráno asi mínus 2 stupně a teplota vody 4 stupně Celsia neboť cíleně vyhledáváme extrémní podmínky k výcviku a to nás posune dále ve vlastních zkušenostech a vědomostech," dodává Klubrt.

Pro řadu policistů z Polska i Německa to byla jedna z prvních zkušeností s takto pojatým výcvikem, když například museli skákat do vody z motorového člunu v plné rychlosti. Ani ve speciálních oblecích pro vodní záchranu to nebyla žádná legrace. Příjemným překvapením byla naopak přítomnost olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, která, stejně jako policisté, testuje vybavení určené pro pohyb i záchranu ve vodě.

Druhý den na policisty čekala střelnice. Kde je kromě několika střeleckých disciplín čekala i společná soutěž smíšených družstev.