Chrudim – Světlá 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: Králíček – Křišťan 2, Jakub Doležal, Žák. Rozhodčí: Lučan – Zeman, Havelka. Vyloučení: 12:10. Využití: 1:2. Oslabení: 0:1. Diváci: 410.

Před samotným zápasem uctili všichni přítomní minutou ticha vzpomínku na bývalého hokejistu 51letého Tomáše Medunu, který nečekaně odešel k věčnému spánku. Chrudimští měli během úvodní desetiminutovky výhodu tří přesilovek. Dobiáš se během pěti minut dostal do dvou střeleckých příležitostí, ale promarnil je. Pak přišla rychlá odpověď z hole Jakuba Doležala, který po spolupráci s Blažkem rozradostnil početné publikum svého týmu – 0:1. Druhou přesilovku domácí nezvládli, naopak soupeřovi rychlíci dělali chrudimské obraně problémy. Až třetí početní výhoda přinesla více vzruchu před Koubského svatyní, ale střely Zrůsta, Ježka a Formánka zůstaly plonkové. Přišla dvě po sobě jdoucí vyloučení Plcha, hosté Chrudimské pozamykali, ale Chalupa se v brance činil při akcích Kubáta a Křišťana. Poté Polák namazal soupeři, který však „loženku" nevyužil.

Cesta k úspěchu nemohla vést špatnými přihrávkami. Naopak brankář Koubský hodně puky vyrážel, ale na dorážky nikdo z Chrudimských nebyl připraven. Po nevyužitém brejku P.
Včely přišla pátá přesilovka domácích. V začínající 27. minutě Formánek našel volného Králíčka a ten do odkryté části branky skóroval – 1:1. V polovině zápasu hráli hosté třetí přesilovku, ve které Chalupa likvidoval bombu Žáka od modré, jinak čtveřice domácích zbytek svého oslabení s úspěchem ubránila. Ve 32. minutě měl možnost stav srovnat Urban, když jeho „pozdrav" Koubský opět vyrazil, ale na dorážku nikdo nereagoval. A přišlo zbytečné vyloučení, když na ledě bylo šest hráčů domácích, kteří tak pykali vyloučením. Světlá dokázala čtvrtou početní výhodu využít. To Zrůstovi „utekl" puk, což byla pastva pro Křešťana – 1:2. Hosté byli blízko dalšímu gólu, když tandemový nájezd neproměnil po skvělé přihrávce Dolinský. Modré „peklo" atakoval v mnoha případech gólman Chalupa, zvláště pak v závěru při vyloučení Formánka. Naopak před brankou Světlé se ocitl Cvrček, jemuž před koncovkou sklouzl puk a bylo po šanci.

Chrudimským při založení útočných akcí scházela přesná přihrávka, z čehož soupeř dokázal v brejcích ohrožovat Chalupovu svatyni. Při šesté přesilovce domácích chyboval Vích, čímž dostal dvojici soupeře do úniku, naštěstí se stav neměnil. V této fázi však Petr Včela dvakrát za sebou vyzkoušel postřeh Chalupy. Následovaly neproměněné šance Kišše resp. Jar. Doležala. Hra měla stále spád, domácí bojovali, ale scházelo jim leckdy potřebné štěstíčko. Ve 46. minutě při dvojnásobné přesilovce se Křišťan z přihrávky O. Včely nemýlil – 1:3 a Chrudimští si vzali oddechový čas. Následovalo nejprve nevyužité sólo Králíčka, vzápětí nájezd hráče Světlé při vlastním oslabení. Urban zatáhl za „záchrannou brzdu" a na světě bylo nařízené trestné střílení. To bez větších problémů proměnil v začínající 50. minutě Žák – 1:4. A pak již byl plný led „modrých", byť hráli chvílemi v oslabení. Chrudim si za velkou bojovnost zasloužila korekci nepříznivého výsledku, ale marná snaha.

Sestavy – HC Chrudim: Chalupa (Ament na TS) – Urban, Vích, Budinský, Dvořák, Brychta, Švadlenka, Formánek – Langr, Plch, Dobiáš – Králíček, Ježek, Zrůst – Kišš, Polák, Cvrček + Brožek. HC Světlá: Koubský – Svoboda, O. Včela, Šíma, Kořínek, Venc, Špatenka – P. Včela, Žák, Křišťan – Jakub Doležal, Dolinský, Blažek – Šudoma, Kubát, Kopecký + Jaroslav Doležal, Štros.

Miloš Vavřička, předseda HC Chrudim a člen Výkonného výboru KSLH předal svému týmu pohár za 1. místo v základní části a pohár za 2. místo v přeboru Vč. kraje. Světlá získala pohár za vítězství v Pardubickém kraji a poté ještě pohár putovní včetně zlatých medailí.

Bouřlivé oslavy hráčů Světlé se svými fanoušky na ledě zdejšího zimního stadionu pokračovaly už „přes čas", takže další zápas se uskutečnil až v pozdním čase.

OHLASY

Jiří Fibiger, trenér HC Chrudim: V celé sérii Světlá prokázala, že v tom finále byla lepší, zaslouženě vyhrála. Blahopřeji soupeři a smekám před našima klukama, protože bojovali až do poslední vteřiny dnešního zápasu za stavu 1:4. Díky všem hráčům, kteří zasáhli do celé úspěšné sezony. Do 28. března zde bude led, tak si dáme nějaký sranda mač, prostě se po náročné sezoně trochu pobavíme. Zároveň musím poděkovat našim fanouškům, kteří nás po celou sezonu povzbuzovali.

Jan Krajíček, trenér HC Světlá: My jsme znali sílu soupeře, k čemuž nám pomohlo i poslední vzájemné utkání v základní části, kdy jsme v Chrudimi prohráli 0:1 po nájezdech. Z toho jsme se odrazili a myslím, že celou sérii jsme byli o nějaký kousek lepší. Zaslouženě jsme vyhráli, šli jsme za svým cílem zvítězit. Dokázali jsme otáčet pro nás nepříznivé stavy. Ten charakter týmu se ukázal a jsem na kluky hrdý, jakým způsobem to zvládli. Oslavy budou veliký, ale co nás mrzí, že je to finále Pardubického kraje a nemáme tady nikoho, kdo by
nám předal pohár za vítězství v kraji. Toto finále bylo výkladní skříní celé soutěže a pak nám pohár předává manažer HC Chrudim Miloš Vavřička. Teď nás čekají zápasy o Super pohár s vítězem Královéhradeckého kraje – Náchodem. Příští neděli se utkáme s Náchodem doma a další neděli tam jedeme na odvetu. Loni se nám zápasy s Trutnovem nevydařily, tak letos chceme všechno napravit, úspěšně reprezentovat Pardubický kraj a získat Super pohár.