Naposledy se mohli svěřenci trenéra Rohlíka radovat z vítězství v pondělí 14. prosince v posledním kole základní části, kdy porazili Šumperk 4:3 po prodloužení. Tříbodové vítězství je ještě o pět dnů starší. Naštěstí je nepříznivá série ukončena.

Již poslední dva zápasy naznačovaly, že se výkony Chrudimi zlepšují a k výhře bylo hodně blízko. Nakonec to přišlo v derby! Přitom úvod utkání konečné radosti příliš nenasvědčoval. Hosté byli v první třetině jasně lepší a jen nejlepší hráč na ledě, gólman Filip Landsman, držel domácí nad hladinou. Sedmnácti úspěšnými zákroky položil základ pozdějšímu úspěchu, přitom chytil soupeři minimálně tři tutovky.

Úvod druhé části ale působil na bolavé srdíčko domácích fanoušků jako balzám. Chrudimští vlétli do této dvacetiminutovky jako raketa a za pouhých 45 vteřin nastříleli soupeři Radilem a Martincem dvě branky. Chvíli poté se sice nevyvarovali tradiční chyby, po níž kapitán Hradce Roubík snížil, ve 26. minutě ale po krásné akci zvýšil Daniel Rákos na 3:1. Nebyli by to ale domácí, aby utkání zase nezdramatizovali a hned po necelé minutě po dalším nedůrazu v obraně podruhé neinkasovali.

Hokej gradoval, hráči na ledě nechávali duši, přesto bylo zřejmé, že Chrudim jde za vítězstvím více a když ve 49. minutě zakončil pěknou akci Žáka svou druhou trefou do černého Martinec, bylo k výhře zaděláno. Oslavy mohly propuknout.

Emoce v ochozech

Samostatnou kapitolou zápasu jsou fanoušci. Do ochozů si našla cestu rekordní návštěva letošního ročníku, krásných 1410 diváků, z toho minimálně dvě stě jich přijelo s Hradce Králové. Že to na tribuně pěkně „hučelo“ asi netřeba zdůrazňovat. Atmosféra se dala přirovnat k loňskému nájezdu fandů brněnské Komety. Ale tím tato podobnost asi končí.

Zatímco Moravané se ukázali jako správní příznivci svého týmu a hokeje celkově, fandili slušně, sportovně a po jejich odjezdu zbyly v mysli jen příznivé vzpomínky, o Hradečácích se toto rozhodně napsat nedá. Když pomineme jistou nevraživost, která tradičně propuká na internetových diskuzích dlouho před utkáním a končí řadu dní po něm, nervozita byla cítit i přímo na stadionu. Nejen že se chovali, jako by jim celý zimní stadion patřil, roztrhali domácím příznivcům nějaké transparenty a kvůli vhazování různých papírků a konfet byl dokonce dvakrát přerušen samotný zápas, nejvíc se ale „vycajchovali“ po utkání. Vyprovokovali totiž několik potyček a bitek, při michž tekla i krev!

A k vidění bylo při odjezdu autobusu s jejich příznivci i odnášení „špatně zaparkovaného“ automobilu!

Jen tak dál

Přerušení porážkové série, zisk tří bodů a hlavně předvedený výkon samozřejmě těší, v tabulce první ligy si ale Chrudimští příliš nepomohli. Pět kol před koncem dlouhodobé části stále ztrácí na poslední do play off postupovou dvanáctou příčku (Havlíčkův Brod) devět bodů, a to je při možném zisku patnácti bodů hrozně „velká díra“. Rebelové z Vysočiny se sice také nenacházejí v optimální herní pohodě (ve středu prohráli doma s Třebíčí 0:3), ale že by si nechali vyřazovací boje utéci je asi jen velmi nepravděpodobné. Navíc je mezi oběma týmy ještě Beroun…

A ani za Chrudimí se náskok na poslední Šumperk příliš nezvětšil. Moravané totiž překvapivě uspěli v Benátkách (5:4 po nájezdech), takže je rozdíl mezi těmito mužstvy stále jen tříbodový. Navíc Rohlíkova družina zajíždí v sobotu do Chomutova, zatímco Šumperk přivítá doma podobně namočený Beroun.

Ale není potřeba stahovat kalhoty, konec soutěže je ještě daleko. Východočechům se na druhé mužstvo celé soutěže poměrně daří, v základní části tam prohráli až po prodloužení 2:1, a tak třeba potvrdí zlepšenou formu i na severu Čech a přivezou si tam odtud nějaké body.
A pak se hned ve středu střetnou doma právě s e Šumperkem… Ano, konec dlouhodobé části bude ještě hodně zajímavý!