VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ďáblova bible, no a co?

Malíř, grafik a učitel Ivan Baborák o Kodexu Giga.

24.9.2007
SDÍLEJ:

Ivan Baborák - malíř, grafik, učitel a spolupracovník Chrudimského deníku.Foto: DENÍK/Archiv VLP

VNárodní knihovně je kvidění Kodex Giga alias Ďáblova bible původem znedalekých Podlažic. Přesněji zbývalého benediktýnského kláštera vPodlažicích, který vkvětnu 1420 Táborité a lid pražský vyplenili, vypálili a pobořili. To už tam ale tato úctyhodná kniha bohudík nebyla. Roku 1594 ji nechal převést Rudolf II zBřevnovského kláštera na Pražský hrad, kde zůstala i po jeho smrti do osudného roku 1648. Kdy ji spolu se zbytky rudolfínských sbírek uloupily švédští vojáci na popud královny Kristiny. Ve středověku byla kniha považována za osmý div světa. Nejspíš byla vytvořena okolo roku 1229 neznámým autorem. Má úctyhodné rozměry 920x510x22 mm, 640 stran, váží 75kg a předpokládá se, že na ní bylo zapotřebí kůže z160 oslů. Kdo chce vknize číst musí na ní zpoloviny těla ležet. Kniha je spojena se satanskou legendou, samotný obraz půl metrového barevného čerta je její nedílnou součástí a knihu proslavil. Docela milý čertík sedí na boku a vzpíná čtyřprsté dlaně ke čtenářovi.Pokud chcete vidět originál je kmání vNárodní knihovně. Dvojstranu sďáblíkem si už nyní můžete prohlédnout vkopii vChrasteckém muzeu, které některé své sbírky zapůjčilo Národní knihovně na současnou výstavu a připravuje na příští rok výstavu o tomto skvostném díle.

Ivan Baborák

24.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies