VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimský Big Band F.A. Macha slaví desetileté výročí vzniku

CHRUDIM - Vúterý 18.září 2007 od 19 h se uskuteční ve velkém sále chrudimského Muzea slavnostní koncert Big Bandu F.A.Macha zChrudimě k10.výročí vzniku jeho orchestru.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Právě před deseti lety se sešlo několik nadšenců, které provokoval zvuk velké kapely se „šlapající“ rytmikou, agresivními plechy a sladkými saxofony,tak jak hrál svého času vynikající a oblíbený Orchestr Karla Vlacha. A právě jeho repertoár se stal základem programu chrudimské kapely.

Začátek však nebyl jednoduchý, protože od myšlenky něco vytvořit bylo ještě hodně daleko. Chyběly noty pro tak početný ansábl, místnost ke zkoušení a potřebné peníze na skromné vybavení. Naštěstí pomohla ZUŠ Chrudim a Městský úřad sChrudimskou besedou, přidali se i někteří sponzoři , mediálně i tehdejší Noviny Chrudimska, ale pořád to nestačilo. Až spolupráce spardubickým hudebním skladatelem, skvělým trum petistou a vzácným člověkem Františkem Bártou se podařilo zvyšovat počet skladeb vrepertoáru orchestru na současných 150.

Po týdnech zkoušek se Big Band poprvé představil veřejnosti 5.7.1998 vrámci 47. Loutkářské Chrudimě a hned nato 3.11. jako jeden zprvních souborů účinkoval vchrudimském divadle těsně po jeho rekonstrukci. Rovněž zahajoval tradici Měšťanských bálů 22.1.2000 a koncertoval také u příležitosti otevření rekonstruované plovárnyvChrudimi dne 3.6.2000. Dne 15.4.2000 orchestr zahajoval vchrudimském divadle 1. ročník Minifestivalu swingové hudby, pořádaný občanským sdružením Melodie, za účasti naší jazzové legendy Vlasty Průchové, a následovaly další významné akce, jako např. koncerty u příleži tosti mistrovství světa radiem řízených modelů vSeči a Jazz 2001 vLanškrouně.

Za dobu svého trvání uskutečnil dvakrát zájezd do Ede vHolandsku a dvakrát do OlešnicevPolsku. Tam při jednom koncertu sledovalo kapelu kolem 5000 nadšených diváků a rovněž místní tisk nešetřil chválou. Natočil jedno CD. Nejvíce se však kapela těšila každoročně na koncerty pro postižené děti vÚSP Slatiňany, kde vládla nenapodobitelná přátelská atmosféra a kde se hudebníci setkali svnímavým a nadšeným mladým publikem. Však také orchestr neponechal nic náhodě a vybíral jen ty nejlepší skladby, které byly pečlivě nastudovány.

Nebyly jen radostné chvíle, ale i smutné, když se orchestr musel rozloučit se zakládajícími členy: bubeníkem Rudolfem Drašnerem, klavíristou Josefem Opočenským a trumpetistou Jiřím Jahodou. Také občas se měnící personální obsazení kapely přinášelo problémy při zkoušení a docílení souhry, proto se mnohdy začínalo prakticky od začátku a úroveň kapely se měnila. Jen pro ilustraci : za 10 let se vystřídalo celkem 65 hudebníků a 15 zpěváků a zpěvaček.

A tak úterní koncert není jen přehlídkou současné podoby orchestru, ale i jakýmsi mezníkem, kdy končí éra starší generace a kdy kapelu převezmou ti mladší. A jaký koncert bude?

Po dramaturgické stránce asi nejlepší, jaký kapela absolvovala. Vprvní části programu zazní skladby českých autorů, které nahrály české orchestry, jako vzpomínka na legendy Inku Zemánkovou, Vlastu Průchovou, Milana Chladila, Ivettu Simonovou a další. Ve druhé části představí orchestr jazzmany, jakými byli např. George Gershwin, Neal Hefti, Harry James, Duke Ellington, Billy Strayhorn, Benny Goodman, Richard Rodgers a vneposlední řadě i profil světovéhoa populárního orchestru Glenna Millera.

Závěr koncertu bude velmi netypický pro účastníky, protože po jeho skončení si budou moci zatančit při líbezných tanečních a lidových melodií za přispění kmenových zpěváků kapely manželů Františka a Jany Pavlíkových, Kamily Chvastekové, Jany Trojanové a hostů Lenky Čejkové a Přemysla Brajera zpardubické dechovky Pernštejna.

 

František Mach

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení