VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na špacír: Cestu proti proudu Okrouhlíku dokresluje šumící barevné listí

Svídnice - Špacírek proti proudu Okrouhlíku začneme ve Svídnici u mostu, který byl postavený v místě bývalého brodu. Taras plotu prvního stavení ukazuje původní šířku brodu.

4.10.2013
SDÍLEJ:

Malba Jaroslava KorečekaFoto: archiv Jaroslava Korečka

Rybníček, který zbyl z původního koryta, je postupně zavážen a brzy zmizí. Po proudu je koryto regulováno a břehy se zužují.

Cesta na pravém břehu nás dovede ke stavení, které je proti vodě chráněno kamennou zdí vpravo od cesty. Za ní se rozprostírá starý sad z původních jabloní a hrušní. Zbytky sadu dožívají i před chalupou. Potok zde vytváří dlouhý meandr, který se poměrně hluboko zařezává do terénu. Je hustě zarostlý břehovým porostem.

U posledního brodu

V místech, kde se cesta přiblíží k potoku a my projdeme pod vzrostlými stromy, se nám otevře pohled do širokého údolí. Za námi zůstala humna svídnických chalup.

Cesta vede dál podél polí po zvýšeném břehu původního koryta. Mineme vzorně udržovaný sad a dostaneme se ke skupince stromů. Na jejich konci stojí lípa, která má pět kmenů. Vpravo se rozkládá louka sahající až k Okrouhlíku a vlevo za polem vyčnívají štíty trpišovských chalup.

Když dojdeme k cestě, která vede ze Škrovádu do Práčova, sejdeme k potoku, kde se nachází poslední brod na celém toku. Této části se lidská ruka zatím nedotkla. Potok zde vytváří mnoho tůněk se zurčícími peřejkami pod klenbou mohutných stromů.

Podzimní barvy

Přeskočíme poslední pravostranný přítok a pokračujeme cestou podél polí k silnici do Trpišova. Když přes ní přejdeme, můžeme pokračovat do Kochánovic.

Kdysi tu bývala hájenka a lázně, ale v současné době skupina stavení slouží k rekreaci. Široké údolí a louky kolem Okrouhlíku jsou krásné v každém ročním období. Na podzim se stromy za pomocí slunce neuvěřitelně vybarví a potěší oči a duši. Příště se podíváme na druhý břeh.

Jaroslav Koreček

Autor: Redakce

4.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies