VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historické památky otevírají své brány

Chrudimsko - S přicházejícím jarem se otvírají po zimní přestávce hrady a zámky. Oficiálně návštěvnická sezona začíná 31. března , ale vzhledem k slunečnému počasí se jich spousta otevřela již o tomto víkendu. Přinášíme podrobný přehled památek, které můžete navštívit v okolí Chrudimi.

27.3.2012 1
SDÍLEJ:

Zámek Nové Hrady.Foto: DENÍK/Archiv VLP

Slatiňany

Zámek Slatiňany již otevřel své brány návštěvníkům v sobotu 24. března . Areál je rájem pro návštěvníky , kteří hledají odpočinek a kulturní vyžití. Ostatně kde jinde máte hřebčín, zámek, park, rekreační lesy, oboru s jeleny a muflony, třešňovou alej a nedaleko stromy s jedlými kaštany?

Zámek nabízí tři prohlídkové okruhy. Prvním je hipologická expozice. Cena prohlídky stojí rodinné vstupné 240 Kč, dospělí platí 90 Kč, děti, ZTP a senioři 60 Kč. Druhý okruh je zámecká expozice. Cena vstupného: rodinné 270Kč, dospělí 100 Kč, děti, ZTP a senioři 70 Kč. Třetí okruh vyžaduje společnou vstupenku pro všechny expozice. Ta se prodává jen v červenci a v srpnu. Cena pro dospělého je 140 Kč, děti a ZTP 90 Kč. Otvírací doba je duben, říjen soboty, neděle, svátky od 10 do 16 hodin, květen, červen, září úterý až neděle od 10 do 16 hodin, červenec a srpen od úterý do neděle 10 až 17 hodin.

Na zámku během sezony probíhá spousta akcí. Nejznámější je Den koní, který se letos koná 2. června. Zámek Slatiňany byl zapojen do celorepublikového projektu „Otevřete 13. komnatu.“

Košumbek

Romantická zřícenina gotického hradu založeného počátkem 14. století má v těsném sousedství mini oboru. Rozkládá se na ploše asi jednoho hektaru a uvidíte zde daňka evropského, jelena lesního, kamerunské ovce a muflona. Nejlepší čas na pozorování zvěře je v ranních nebo v podvečerních hodinách.

Hrad Košumberk bude otevřen od 11. dubna. Navštívit ho lze o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin.

Od 1. června do 13. září bude přístupný denně mimo pondělí od 10 17 hodin. Vstupné je zdarma

Lichnice

Zřícenina hradu v Železných horách nacházející se na skalnatém návrší 480 m.n.m. nad městem Třemošnice. Prohlídka Lichnice a jejího sklepení je zaměřena na prezentaci probíhajících oprav a pozůstatku hradu. Každoročně se zde pořádají folkové a rockové festivaly, šermířská představení a dětské dny. Otvírací doba je 1. 30. dubna: Sobota, neděle od 10 do 17 hodin. Od 1. května do 30. září můžete Luchnici navštívit od 10 do 17 hodin. Cena základního vstupného: dospělí 15 Kč, děti 10 Kč.

Nové Hrady

Rokoková stavba byla vybudovaná v letech 17741777. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu je celý zámecký komplex v Nových Hradech nazýván “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Své brány návštěvníkům otevře v sobotu 31. března. Zámek nabízí tři prohlídkové okruhy, doba prohlídek je asi 45 minut. Cena vstupného závisí na zvolené prohlídce, ale pohybuje se okolo 70 korun. Návštěvní doba je duben až říjen mimo pondělí od 9:30 do 15:30 hodin. Květen, červen a září je otevřeno denně mimo pondělí od :9:30 až 16:30, červenec a srpen denně 9 do 17 hodin.

Veselý Kopec

Veselý Kopec je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji a zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Osada byla založena v první polovině 16. století . Domov zde našli drobní rolníci . Část roubených chalup původní osady postupem let zanikla a některé změnily podobu a mnohé byly do muzea přestěhovány. Dnes zde naleznete téměř 30 objektů. Největší návštěvnost je vždy při kulturních akcích. Nejznámější patří asi Velikonoce na Veselém kopci, které se letos konají 7.- 9. dubna, Hrnčířské sobota se koná 26.května, na Veselokopecký jarmark se můžete těšit 14. 15. července.

13. komnata

Určitě zajímavý pro aktivní rodinu může být celorepublikový projekt Otevři 13.komnatu. Do této akce je zapojen i Zámek Slatiňany. Máte rádi romantiku, poučení, zábavu, dobrodružství? Pak jdete správným směrem. Při vstupu do každé vybrané památky obdržíte spolu se vstupenkou také hrací kartu a na první památce i cestovní pas. Jakmile s pomocí tajemné postavy vyluštíte během prohlídky tajenku hrací karty, obdržíte jeden klíč. S každým nově získaným klíčem se cesta ke 13. komnatě přibližuje. Musíte získat minimálně sedm klíčů z deseti. Pak budete moci před vybranou komnatou prohlásit pověstné „Sezame, otevři se!“ Co se stane zůstává do posledního okamžiku tajemstvím. Akce startuje 5. května.

(Lucie Oberreiterová)

Autor: Redakce

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Práce na rekonstrukci kanalizace v ulici Palackého. Ilustrační foto.

Do konce října má být hotovo

Ilustrační foto

Žena chtěla skočit, zachránili ji dělníci

Prohlídka rušila jen pavouky

Slatiňany – Vybydlený a po léta prázdný objekt někdejšího Kabeláčova mlýna (a později i Modely) pod slatiňanským státním zámkem se o víkendu otevřel všem, kteří chtěli do čtyřpodlažní budovy nahlédnout ještě před její zamýšlenou rekonstrukcí.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 23. září

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Z vyšehradské umělky přijela Chrudim s plným počtem bodů

Chrudim - Fotbalisté potvrdili roli lídra České fotbalové ligy a zaslouženě vyhráli na umělé trávě pražského Vyšehradu.  

Autokemp lákal návštěvníky

Heřmanův Městec – Páteční odpoledne a celou sobotu v heřmanoměsteckém autokempingu Konopáč vyplnil program „Babího léta na Železných horách“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení