VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlinsko vzdá hold nejslavnějšímu rodu města

Hlinsko – Každé město má své slavné. Holice ctí Emila Holuba, Chrudim vynálezce Josefa Ressela a nechvalně známého kata Mydláře. Skutečští jsou hrdí na hudební skladatele Nováka a Tomáška.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Rodina Adámkova. Foto: archiv Martina Pavliše

Hlinečtí patrioti se však mohou chlubit hned celým rodem, který se nesmazatelně zapsal do historie Hlinecka, ba i Chrudimska. Na několik desetiletí to byla právě rodina Adámkových, kdo hýbal kulturním a politickým pokrokem v Hlinsku a okolí a kdo se tolik zasloužil o rozvoj tohoto regionu. Dnes jejich zásluhy připomínají již jen názvy ulice, slavností či pamětní síně v muzeu.

Počátek historie hlineckého rodu Adámkových se datuje do roku 1833, kdy mladý Jan Adámek, potomek jeníkovského selského rodu, přichází do Hlinska. Zde se prosazuje jako schopný podnikatel a průmyslník. Pomocí důmyslného systému dokáže zorganizovat výrobu více než 500 domácích tkalců z Hlinska a okolí a stává se tak zakladatelem tradice později věhlasných místních textilek. Jeho činnost se však neomezuje jen na průmysl, činný je rovněž v regionální politice, je mecenášem rozkvětu Hlinecka. S manželkou Viktorií, dcerou hlineckého purkmistra, vychovávají dva syny – Karla a Bohumila.

Půl století starostou

Karel Adámek (1840 -1918), finančně zajištěn majetkem nabytým podnikatelskými úspěchy otce Jana, se vydal na politickou dráhu. Píše se rok 1865 a Karel se jako pětadvacetiletý stává okresním starostou Hlinska. V této funkci setrvá neuvěřitelných 53 let až do své smrti roku 1918. V politice se Karel Adámek prosazuje i na národní a říšské úrovni, je dlouholetým členem říšské rady ve Vídni i zemského sněmu v Praze. Jeho významným počinem je zejména podpora českého muzejnictví (Národní muzeum v Praze i Okresní muzeum v Hlinsku) a rozvoje města. Významně se zasadil o trasování železnice přes Hlinsko namísto již vyměřené trasy přes Trhovou Kamenici. To ovlivnilo pozdější nástup průmyslu a rozkvět regionu na dlouhou dobu. Karel Adámek měl s manželkou Terezií (1842 -1926), taktéž mecenáškou umění a kultury na Hlinecku, tři syny – Karla Václava, Jaroslava a Miloše.
Mladší bratr Karla Adámka Bohumil (1848 - 1915) se vydává na dráhu spisovatele. Je autorem básnických sbírek i dramat. Jeho nejvýznamnějším literárním počinem se stala tragédie Salomena, kterou byla roku 1885 slavnostně zahájena činohra obnoveného Národního divadla.

Plodný autor

Bezpochyby nejznámější syn politika Karla Adámka - Karel Václav (1868 – 1944) zasvětil svůj život národopisectví a muzejnictví, v čem ho značně ovlivnil právě jeho otec Karel. Jako doktor práv se roku 1900 vrací z Prahy a Chrudimi do rodného města a vykonává zde svou advokátní praxi. Jeho vášní je však od mládí historie a muzejnictví. Je autorem mnoha historických děl (Lid na Hlinecku, Sborníky okresu Hlineckého apod.) a členem komisí pro Národopisná muzea v Hlinsku i Chrudimi.

Dnešní vzpomínka

Mladší bratři Karla Václava - Jaroslav (1877-1954) a Miloš (1880 – 1949) taktéž prožili úspěšný život. Jaroslav Adámek působil jako pedagog na Obchodní akademii a Hospodářské škole v Chrudimi. V tomto městě se i oženil a zplodil syna Vladimíra (1921 – 1990). Po vzoru staršího bratra i otce se taktéž věnoval veřejné činnosti města Chrudimi. Nejmladší Miloš zasvětil kariéru právu. Působil jako soudce v Chrudimi i na Slovensku.

V Hlinsku tak slavný rod Adámkových dnes připomíná například Adámkova třída či tradiční Adámkovy folklorní slavnosti, pojmenované po historikovi Karlu Václavu Adámkovi. Svou samostatnou expozici věnuje tomuto rodu i Městské muzeum.

Mimořádný význam rodiny Adámkových Hlinečtí uctí pamětní deskou. Slavnostní odhalení se uskuteční v pátek v 18 hodin na Tylově náměstí ku příležitosti letošních městských oslav.

Martin Pavliš, Hlinsko

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Petardy dopadaly na dětské hřiště

Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Podvodníci žádali peníze pro příbuzné, ukradli 280 tisíc korun

Chrudimsko – Policisté varují před podvodníky, kteří po telefonu žádají peníze na pomoc členům rodiny poškozených. Legendu si upravují podle aktuální potřeby, ale policejní mluvčí Ondřej Zeman jejich postupuje ilustruje na příkladu, který se odehrál v uplynulých dnech na Moravskotřebovsku.

Kontejnery na kov v Chrudimi nebudou. I kvůli bezdomovcům

Chrudim - Kontejnery na kovový odpad v chrudimských ulicích umístěny nebudou, byť by si to možná někteří lidé přáli.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Noční soupeření vyhrály hasičky ze Štěpánova

Chrudim - V pátek se konala v Seči tradiční noční soutěž v požárním útoku, která je zařazena do ligy okresu Chrudim. Letos to byl již 20. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení