VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlinsko vzdá hold nejslavnějšímu rodu města

Hlinsko – Každé město má své slavné. Holice ctí Emila Holuba, Chrudim vynálezce Josefa Ressela a nechvalně známého kata Mydláře. Skutečští jsou hrdí na hudební skladatele Nováka a Tomáška.

12.6.2009
SDÍLEJ:

Rodina Adámkova. Foto: archiv Martina Pavliše

Hlinečtí patrioti se však mohou chlubit hned celým rodem, který se nesmazatelně zapsal do historie Hlinecka, ba i Chrudimska. Na několik desetiletí to byla právě rodina Adámkových, kdo hýbal kulturním a politickým pokrokem v Hlinsku a okolí a kdo se tolik zasloužil o rozvoj tohoto regionu. Dnes jejich zásluhy připomínají již jen názvy ulice, slavností či pamětní síně v muzeu.

Počátek historie hlineckého rodu Adámkových se datuje do roku 1833, kdy mladý Jan Adámek, potomek jeníkovského selského rodu, přichází do Hlinska. Zde se prosazuje jako schopný podnikatel a průmyslník. Pomocí důmyslného systému dokáže zorganizovat výrobu více než 500 domácích tkalců z Hlinska a okolí a stává se tak zakladatelem tradice později věhlasných místních textilek. Jeho činnost se však neomezuje jen na průmysl, činný je rovněž v regionální politice, je mecenášem rozkvětu Hlinecka. S manželkou Viktorií, dcerou hlineckého purkmistra, vychovávají dva syny – Karla a Bohumila.

Půl století starostou

Karel Adámek (1840 -1918), finančně zajištěn majetkem nabytým podnikatelskými úspěchy otce Jana, se vydal na politickou dráhu. Píše se rok 1865 a Karel se jako pětadvacetiletý stává okresním starostou Hlinska. V této funkci setrvá neuvěřitelných 53 let až do své smrti roku 1918. V politice se Karel Adámek prosazuje i na národní a říšské úrovni, je dlouholetým členem říšské rady ve Vídni i zemského sněmu v Praze. Jeho významným počinem je zejména podpora českého muzejnictví (Národní muzeum v Praze i Okresní muzeum v Hlinsku) a rozvoje města. Významně se zasadil o trasování železnice přes Hlinsko namísto již vyměřené trasy přes Trhovou Kamenici. To ovlivnilo pozdější nástup průmyslu a rozkvět regionu na dlouhou dobu. Karel Adámek měl s manželkou Terezií (1842 -1926), taktéž mecenáškou umění a kultury na Hlinecku, tři syny – Karla Václava, Jaroslava a Miloše.
Mladší bratr Karla Adámka Bohumil (1848 - 1915) se vydává na dráhu spisovatele. Je autorem básnických sbírek i dramat. Jeho nejvýznamnějším literárním počinem se stala tragédie Salomena, kterou byla roku 1885 slavnostně zahájena činohra obnoveného Národního divadla.

Plodný autor

Bezpochyby nejznámější syn politika Karla Adámka - Karel Václav (1868 – 1944) zasvětil svůj život národopisectví a muzejnictví, v čem ho značně ovlivnil právě jeho otec Karel. Jako doktor práv se roku 1900 vrací z Prahy a Chrudimi do rodného města a vykonává zde svou advokátní praxi. Jeho vášní je však od mládí historie a muzejnictví. Je autorem mnoha historických děl (Lid na Hlinecku, Sborníky okresu Hlineckého apod.) a členem komisí pro Národopisná muzea v Hlinsku i Chrudimi.

Dnešní vzpomínka

Mladší bratři Karla Václava - Jaroslav (1877-1954) a Miloš (1880 – 1949) taktéž prožili úspěšný život. Jaroslav Adámek působil jako pedagog na Obchodní akademii a Hospodářské škole v Chrudimi. V tomto městě se i oženil a zplodil syna Vladimíra (1921 – 1990). Po vzoru staršího bratra i otce se taktéž věnoval veřejné činnosti města Chrudimi. Nejmladší Miloš zasvětil kariéru právu. Působil jako soudce v Chrudimi i na Slovensku.

V Hlinsku tak slavný rod Adámkových dnes připomíná například Adámkova třída či tradiční Adámkovy folklorní slavnosti, pojmenované po historikovi Karlu Václavu Adámkovi. Svou samostatnou expozici věnuje tomuto rodu i Městské muzeum.

Mimořádný význam rodiny Adámkových Hlinečtí uctí pamětní deskou. Slavnostní odhalení se uskuteční v pátek v 18 hodin na Tylově náměstí ku příležitosti letošních městských oslav.

Martin Pavliš, Hlinsko

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Trpělivost s nepořádníky došla, kontejnery hlídá kamera

Ilustrační snímek

Agora pořádá besedu o rybaření

Vzpomínka i mše za vypálené Ležáky

Ležáky - Výročí vyvraždění osady Ležáky, která byla vypálena odvetou za pomoc paraskupině Silver A si v neděli připomněli domácí i světoví představitelé. Mrtvé i přeživští vzpomenula mše i pietní obřad.

Policisté lapili čtyři opilé jezdce během jediného dne

Chrudimsko – Během jediného dne policisté načapali tři opilé šoféry a jednoho cyklistu.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 24. června

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies