VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební léto zahájí Vivaldiho Čtvero ročních období

Heřmanův Městec - XI. ročník festivalu v kostele sv. Bartoloměje v Heřmanově Městci začne již tuto neděli.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Komorní soubor Barocco sempre giovaneFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Léto klepe na dveře a s ním i již XI. ročník festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje" v Heřmanově Městci. Během své krátké historie se zařadil mezi tradiční kulturní akce regionu. Jedná se o největší kulturní akci co do organizace, počtu koncertů i návštěvníků v Heřmanově Městci a okolí. A jak vypadá letošní program? Šest festivalových koncertů se opět bude konat v pravidelném rytmu čtrnácti dnů vždy v neděli v 17.00 hodin od 14. 6. do neděle před heřmanoměsteckou poutí (23. 8.).

Na úvod Alfred Strejček

Festival zahájíme v neděli 14. 6. koncertem s podtitulem „Le Quattro Stagioni". Uvede ho komorní soubor složený ze špičkových mladých českých profesionálních hudebníků Barocco sempre giovane s houslistkou Ivou Kramperovou a varhaníkem Pavlem Svobodou. Společně s českým hercem a recitátorem Alfredem Strejčkem uvedou patrně nejznámější koncert Antonia Vivaldiho „Čtvero ročních dob", který bude provázet recitace Vivaldiho sonetů.

Poslední červnovou neděli 28. 6. nás čeká tradiční výlet mimo hranice klasické duchovní hudby v prostorách farní zahrady. Společně s Prague Cello Quartet se vydáme na výlet „Od filmu k rocku".

Čtveřice mladých umělců toho má společného více, než by se mohlo na první pohled zdát. Každý z nich je profesionálním violoncellistou. Všichni za sebou mají také studium hudby na AMU i v zahraničí a četné účasti na prestižních domácích i zahraničních soutěžích a festivalech. Především však společně tvoří originální a v České republice zcela unikátní uskupení s názvem PRAGUE CELLO QUARTET.

Barokní varhany

První červencový koncert v neděli 12. 7. nese označení „Slavné árie a duety ze světových oratorií". Zároveň ale bude tento koncert poctou Jahannu Sebastianu Bachovi, který si letos připomíná 330 let od narození a jehož skladby budou tvořit podstatnou část programu koncertu.

Vždyť Hudební léto je neodmyslitelně spjato s barokními varhanami v kostele sv. Bartoloměje. Za nimi usedne přední český varhaník Přemysl Kšica, regenschori z kostela Panny Marie Sněžné v Praze. Dále vystoupí také trumpetista orchestru Státní opery v Praze Miroslav Laštovka, vítěz mezinárodní pěvecké soutěže v Karlových Varech barytonista Jan Morávek a sopranistka Štěpánka Heřmánková.

Hradišťan se vrací

Druhou polovinu festivalu v neděli 26. 7. otevře koncert souboru Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou.

Koncert byl do dramaturgie zařazen po velkém úspěchu Jiřího Pavlici a Hradišťanu při naší festivalové zastávce v roce 2013. Slibuje být opět skutečnou lahůdkou a hudebním zážitkem, který se zařadí k vrcholům celého festivalu.

K filosofii festivalu od jeho počátku patří také dávat prostor mladým začínajícím uměleckým nadějím. V rámci Hudebního léta tak vystoupí vynikající studenti z řady států celého světa. Letos připadne Koncert účastníků Mezinárodních smyčcových kurzů v Litomyšli na neděli 9. 8.

Gentlemen Singers

Finále a tečku za XI. ročníkem festivalu udělá koncert s titulem „Evokace" vokálního souboru Gentlemen Singers v neděli 23. 8. Vokální soubor Gentlemen Singers z Hradce Králové je jediným profesionálním mužským oktetem svého druhu v České republice, vítězem mezinárodních soutěží a pravidelným účastníkem významných festivalů od USA až po Jižní Koreu.

Program „Evokace" představí duchovní repertoár různých stylových období včetně soudobé hudby, spirituálů a skladeb napsaných přímo pro soubor GS.

Popularizace klasické hudby

Vstupné na jednotlivé koncerty je dobrovolné doporučené před koncertem samotným. Výjimku tvoří koncert Hradišťanu 26. července. Zde činí vstupné 200,- Kč a předprodej vstupenek s místenkou byl již zahájen v TIC v Multifunkčním centru na nám. Míru.

XI. ročník má ambici ukázat pestrost hudebního výrazu jak výběrem programu, který obsáhne období od baroka až po současnost, tak i pestrým výběrem špičkových interpretů v osobnostech např. Jiřího Pavlici nebo Alfréda Strejčka. Snažíme se dát prostor mladým nastupujícím interpretům. Pestrostí dramaturgie chceme přitáhnout co nejširší spektrum posluchačů a tím přispět k popularizaci klasické hudby.

K tomu slouží i externí koncert mimo prostory kostela. Patří k vyhledávaným bodům festivalového programu. Jedním z cílů je spojit hudbu s duchovním prostředím liturgického prostoru. Přinést posluchačům možnost nechat hudbu případně i mluvené slovo promluvit k nitru člověka. Jedná se o nabídku letního zastavení a načerpání sil v čase odpočinku a dovolených.

Věříme, že nabídka koncertů přitáhne opět do působivého prostředí kostela sv. Bartoloměje jak pravidelné posluchače, tak i turisty letní sezóny 2015. Těšíme se na společnou oslavu krásné hudby.

Marek Výborný

Autor: Redakce

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
LUKÁŠ REŠETÁR si bravurně plní  své futsalové povinnosti  a navíc stíhá nastupovat za fotbalové Slatiňany.

Na přípravný futsalový turnaj do Číny jedou čtyři hráči Chrudimi

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Chrudimsko - Nad Chrudimskem se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře s přívalovým deštěm, která napáchala desítky škod, a hasiči kvůli ní zažili velice rušnou noc. Na území celého kraje vyjížděli ke třiceti případům.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies