VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaká byla Skuteč v meziválečném období

Skuteč – Milovníci historie by si ve čtvrtek neměli nechat ujít neformální přednášku v městském muzeu, která je vrátí do období první republiky.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Takto vypadala Skuteč v roce 1934.Foto: městský archiv

Posluchače v 18 hodin přivítá ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek, který podrobně rozebere dění ve Skutči v letech 1918 až 1939. Přednáška se koná v rámci přípravy materiálu pro publikaci mapující historii města a nejbližšího okolí.

Bude rozdělena do čtyř bloků. Nejprve se posluchači obecně seznámí s chronologickým vývojem pestrého veřejného, hospodářského i politického života. Skuteč byla tehdy důležitým správním a průmyslovým střediskem. Ze statistických čísel lze uvést, že v roce 1935 měl skutečský (soudní) okres rozlohu téměř 186 km² a obývalo jej více než 22 tisíc lidí. Skuteč samotná měla v tomto roce 4 134 obyvatel a 690 domů. Bylo zde sídlo okresního výboru, okresního soudu, berního úřadu, důchodkového kontrolního úřadu, četnické stanice a policejního úřadu a poštovního úřadu. Svoji pobočku zde měla i Okresní nemocenská pojišťovna. Od roku 1920 ve Skutči fungovalo kino.. Činnost vykonávala celá řada občanských spolků a sdružení a také mnohá živnostenská společenstva a grémia sdružující desítky řemeslníků, živnostníků a podnikatelů. Některá měla nejen místní, ale i celookresní působnost. Dopravní spojení obstarávaly státní autobusy Č.S.D. linka Skuteč - Luže - Vysoké Mýto a linka Skuteč - Proseč - Nové Hrady. Soukromá linka jezdila trasu Skuteč - Nové Hrady - Cerekvice n. Loučnou. A samozřejmě železnice Skuteč - Polička, nebo Pardubice - Žďárec u Sk. - Havlíčkův Brod . Dnešním pohledem je více méně úsměvná informace o počtu radiopřijímačů, kterých v roce 1935 bylo ve Skutči celkem 250. Počet telefonních stanic dosahoval téměř k číslu 50. A automobilů bylo ještě méně 20 osobních a tři nákladní. Tehdy nešlo telefonovat kdykoliv. Spojení bylo možné ve všední dny od pondělí do soboty v čase 8 - 12 a 14 -18 hod., v neděli však pouze od 9 do 10 hodin dopoledne.

Druhá část čtvrteční přednášky bude podrobněji věnována zásadním událostem období - například vybudování veřejného vodovodu, rozvoji elektrifikace (vlastní městská elektrárna fungovala již od roku 1912). Samozřejmým tématem bude rozvoj průmyslu, obchodu, živností a více či méně známé úspěchy a problémy skutečských peněžních ústavů.

Třetí bod přednášky vytvoří zajímavosti - perličky vytažené na světlo z archivů. Mnohé všední příhody z běžného života rozšíří naše představy o chodu města i o tehdejších radostech i strastech jeho obyvatel. Součástí celého povídání bude i dataprojekce fotografií.
V závěru bude ponechán prostor pro diskuzi jak s pamětníky, tak se všemi, kteří mají o toto období dějin Skutče zájem.

(lab)

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Ilustrační foto

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení