VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánky

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

20.4.2017
SDÍLEJ:

Chrast. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv VLP

PÁTEK

Žalman & spol.

Heřmanův Městec – Koncert významného českého folkového písničkáře Pavla Žalmana Lohonky v doprovodu kapely se uskuteční 21. dubna v 19:00 hodin v místní sokolovně. Předprodej vstupenek probíhá v TIC Heřmanův Městec, pokladně kina a on-line.

Beseda s Janem Kofránkem

Dvakačovice – Na besedu s emeritním rabínem Janem Kofránkem jste zváni 21. dubna od 18 hodin na evangelickou faru. Přednáší judaistickou filosofii a biblistiku, je to publicista, výtvarník a grafik, který soukromě studoval u akademického sochaře Františka Korejse.

SOBOTA

Taneční zábava

Licibořice – Zdejší kulturní dům hostí 22.4.2017 od 20.00 taneční zábavu. Hraje Veřejnej Bigbít.

Jarní vzpomínkové jízdy

Slatiňany – Auto-Moto veterán klub Přelouč vás v sobotu 22. 4. 2017 srdečně zve na 6. ročník Jarní vzpomínkové jízdy historickými vozidly na počest Josefa Jozífa. Trasa povede přes Slatiňany, kde v Kaštance všechna vozidla zaparkují a kde budete mít cca od 10:00 hodin možnost si je prohlédnout a něco zajímavého se dozvědět. Veteráni se zde zdrží asi 1 hodinu a pak budou pokračovat dle svého plánu.

Otevírání studánek

Podhůra – Otevírání studánek se uskuteční v sobotu 22. 4. 2017 od 14:00 hodin v Rekreačních lesích Podhůra.

Santiniho tajemství

Chrast – V letošním roce pořádá město Chrast společně s farností oslavy 300 let od svěcení kostela Nejsvětější Trojice a zároveň 340 let od narození Jana Blažeje Santiniho – Aichla, který se podílel na dostavbě zmíněného jubilanta a dopomohl tak vytvořit dominantu chrasteckého náměstí. Oslavy budou zahájeny nevšedním projektem s názvem "Santiniho tajemství" již 22. dubna v zámecké kapli městského muzea, začátek v 18:00 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 120 Kč.

Dramaturgie koncertu se tematicky zaměřuje jak na dobu života Santiniho, tak výhradně na české a italské autory. Cílem je dotvořit atmosféru projektu a přiblížit posluchačům autenticitu nejen ducha doby kdy Santini žil, ale také použitím obou zpěvných jazyků – češtiny a italštiny v textech písní, demonstrovat a připomenout propojení jeho původu.

Charakteristikou jsou převážně díla duchovní, neboť je zde vzpomenuta výrazná religiozita díla mistra Santiniho. Z mnoha jeho sakrálních staveb jsou poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie a Svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory dokonce zapsané na seznamu UNESCO.

Program je moderovaný – text projektu je vytvořen ve spolupráci s předními odborníky a historiky – například panem Petrem Horou Hořejšem, autorem pořadu pro Český rozhlas „Toulky českou minulostí". Mluvené vstupy jsou koncipovány do menších oddílů, které střídá hudba, která je v přímé návaznosti svou náladou či textem. Jedná se o prokomponovaný projekt. Cílem je připomenout nejen nejvýznamnější momenty ze Sanitního života, ale i jeho dílo v gotizujícím barokním stylu a tajemství čísel a tvarů, které se dá s hudbou dobře propojit.
Vzhledem k sakrálnímu charakteru skladeb je tento projekt vhodný do kostela, ale i do jiných prostor, jako jsou zámky, divadla, festivaly či koncertní sály spíše komornějšího charakteru.

Tento program je edukační – klade si za cíl připomenout obyvatelům měst, kde Santini působil, jak významný člověk žil a pracoval v jejich místě bydliště.

NEDĚLE

Jarní koncert PS Vlastislav a Escualo Quintet

Heřmanův Městec – Společný koncert Pěveckého sboru Vlastislav a souboru Escualo Quintet, kde zazní sborová tvorba českých i světových autorů a skladby Astora Piazzolly v hudebním stylu Tango argentino je na pořadu 23. dubna od 17:00 hodin v Synagoze.

V loňském roce pěvecký sbor Vlastislav zahájil novou tradici svých jarních profilových koncertů v heřmanoměstecké synagoze, kde chce posluchačům představit vlastní pestrý repertoár. Zazní tedy úpravy lidových písní stejně jako spirituály, skladby duchovní i sborová tvorba významných českých i světových autorů. Každoročně také posluchačům nabízejí malou hudební lahůdku v podobě zajímavého instrumentálního tělesa. Po loňském zdařilém vystoupení pardubického souboru Corvus Quartet přijal letos pozvání a jako host vystoupí soubor Escualo Quintet.

Jedná se o jedinečné uskupení mladých profesionálních instrumentalistů, kteří se věnují hudebním stylům Tango argentino, které jsou strhující syntézou temperamentního argentinského folkloru, klasické hudby a jazzu. Soubor již absolvoval řadu prestižních vystoupení v dramaturgii mezinárodních festivalů. Co do nástrojového obsazení je identický s kvintetem argentinského hudebníka a skladatele Astora Piazzolly. Svůj název dostal kvintet podle stejnojmenné Piazzollovy skladby „Escualo", což znamená v překladu žralok.

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč

Luže – Po svátečním období čeká návštěvníky festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč ještě vydatná nadílka koncertů. Zklidnění přinese koncert v poutním chrámu v Luži na Chlumku v neděli 23. dubna se začátkem v 16 hodin. Představí se v něm ženský komorní sbor Collegium Cantantium, jehož jméno už v programu festivalu jednou figurovalo. „Nádherný souzvuk hlasů členek sboru Collegium Cantantium jsme měli možnost docenit před pěti lety, kdy na Chlumku uvedli slavný písňový cyklus K. Jenkinse Adieumus. Letos se můžeme těšit na výběr z díla A. Dvořáka a E. Suchoně, ale také na úžasné spirituály a moderní duchovní hudbu světových autorů," uvedla k programu nedělního koncertu Lenka Frídlová z týmu pořadatelů skutečského festivalu.

Poutní kostel Panny Marie na Chlumku je dominantou města Luže i širokého okolí, odkud je dobře viditelný. Jedná se o nádherný raně barokní klenot, který v minulých letech prošel díky získaným dotacím rozsáhlou rekonstrukcí. Návštěva významné církevní památky ve spojení s koncertním zážitkem v akusticky jedinečném prostředí je tipem k prožití krásného nedělního odpoledne.
Podrobnosti o programu naleznete na stránkách: http://festival-hudebni.skutec.cz

Autor: Redakce

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO

Jirka se nemá důvod bát msty, nic neudělal

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO

Nejde mi ani brečet, jak jsem šťastná, říká Kajínkova kamarádka

Městský park v Chrudimi bude patřit zdravotníkům

Chrudim – Sedm desítek dětských zdravotníků okresu se ve středu utká v Chrudimi. V Městském parku se od 9 hodin koná soutěž mladých zdravotníků.

AKTUALIZOVÁNO

Futsalová Chrudim padla. Finálová série je vyrovnaná

Chrudim - Cesta za obhajobou titulu se futsalistům Chrudimi komplikuje. Tým FK Era-Pack včera prohrál ve druhém utkání finále play off Chance ligy v Edenu s pražskou Slavií 3:6 a série je vyrovnaná 1:1 na zápasy. Třetí duel se hraje ve čtvrtek v Chrudimi (od 20 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

Kajínek míří z vězení domů. Do rodných Prachovic

Prachovice – Přinášíme doslovný přepis exkluzivního rozhovoru, který před několika dny spolupracovníkům Chrudimského týdeníku poskytla Marta Látalová z Prachovic, kamarádka Jiřího Kajínka. Je to výpověď ženy, která odeslala žádosti o milost pro Jiřího Kajínka dosud všem prezidentům České republiky, a zároveň jedné z jeho nejbližších osob.

Rozhledna na Lichnici je oficiálně v provozu

Chrudim  - V pondělí se konalo oficiální zprovoznění rozhledny na Lichnici. Na hradním nádvoří se sjeli starostové, zástupci firem a ředitelé školek a škol z regionu. Tuto událost si nenechalo ujít i několik desítek zvědavých přihlížejících.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies