VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za kostelní kliku vzalo přes jedenáct tisíc návštěvníků

Chrudim - Kostel Nanebevzetí Panny Marie na chrudimském Resselově náměstí navštívilo letos od června do konce září 11 469 návštěvníků. Svatostánek katolické církve byl totiž poprvé po dlouhé odmlce pravidelně otevřený pro širokou veřejnost i mimo dobu konání obvyklých církevních obřadů.

15.10.2009
SDÍLEJ:

CELODENNĚ ZPŘÍSTUPNĚNÝ KOSTEL Nanebevzetí Panny Marie se stal vyhledávanou turistickou atrakcí, a to zejména o svátcích a víkendech.Foto: Karel Dvořák

Nejvíce turistů, přes čtyři tisíce, zavítalo na prohlídku do kostela v průběhu srpna. Denní rekord v návštěvnosti pak chrám zaznamenal na Den otevřených dveří památek, kdy interiér kostela navštívilo přesně 974 zvědavců. Zabodovaly však také oba víkendové dny během chrudimské pouti: v sobotu přišlo 365 lidí den poté 266 návštěvníků.

Město předem avizovalo, že letošní sezónu pojímá jako zkušební. K vyhodnocení tohoto „pokusu“ dojde právě ve čtvrtek 15. října.

Sluší se dodat, že během celého období nedošlo v interiéru kostela ke žádným krádežím ani k ničení inventárního majetku. To si ostatně ohlídali i tři průvodci, kteří turisty interiérem kostela prováděli a kteří tu našli ve spolupráci s chrudimským úřadem práce i své nové pracovní uplatnění.

„Na jednání se starostou a s chrudimským arciděkanem proto přicházím s názorem, že kostel by měl být otevřený opět také v průběhu příštího roku. Otevření památky totiž přijala veřejnost jednoznačně pozitivně a my jsme připraveni udělat maximum, abychom v tom mohli pokračovat,“ vysvětluje Josef Štěpánek, vedoucí odbory školství a kultury na chrudimské radnici.

„Otevřený kostel ostatně celkově zapadá do koncepce turistického ruchu, jakou chceme v Chrudimi uvádět do života. Památek by mělo být otevřeno co nejvíce,“ uzavírá Štěpánek.

Autor: Marek Nečina

15.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies