VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Janovičkách roztančily lotyšské zpěvačky

Janovičky - Nedávno opravený kostel Zvěstování Panny Marie v Janovičkách u Luže zažil vskutku netradiční Noc kostelů. Tančilo se v něm a zpívalo v lotyštině.

11.6.2017
SDÍLEJ:

Noc kostelů v JanovičkáchFoto: Alžběta Jasanská

Průběh pátečního večera popisuje Alžběta Jasanská ze Spolku Janovičky, který zdejší program uspořádal. Dejme jí slovo:

Bylo něco málo po desáté večer, všude svítily svíčky a jedině oltářní prostor osvětlovala žárovka poháněná generátorem. Už to vypadalo, že koncert lotyšského sboru Krusa končí. Pět žen, které dorazily z Prahy, rozdalo přítomným speciální koláčky, které se v lotyšsku přiravují o Slunovratu. Slunovratné písně v té chvíli také dozněly, uzavřely celý cyklus zpěvů k různým příležitostem v průběhu roku.

Jenže přišla výzva publiku: "Pojďte si zazpívat Tancuj, tancuj, vykrůcaj v lotyštině." Text přítomní dostali k dispozici a kostelem se na střídačku ozývalo lotyšské a slovenské "traaala-la-la". Poslední krůček k tomu, aby v prostoru hlavní lodi vznikl tančící kruh. Jednoduchými kroky provedly rozesmáté diváky dvě členky souboru pocházející z Lotyšska.

Krusa znamená v překladu krupobití. V Praze tento pětičlenný soubor působí pod vedením Zane Perkone a snaží se o co nejautentičtější zvuk lotyšských lidových písní. Velká část přitom pochází z Latgalska, východního regionu Lotyšska, kde se mluví specifickým nářečím.

Následovala klidnější část programu Noci kostelů v Janovičkách. Už jen za světla svíček zahráli manželé Novákovi. Kostelem zněla flétna či klarinet za doprovodu kytary.

Otevřeno tu bylo až do půlnoci. Kostel si o úplňkovém večeru od 17.50, kdy zazněly zvony, až do půlnoci prohlédlo více než sto padesát lidí.

Málem spadl

Jak byl unikátní program Noci kostelů, stejně zajímavý osud má i samotný kostel Zvěstování Panny Marie. Ten totiž na stráni v Janovičká nedaleko Luže málem nepřežil. Na svoji záchranu čekal prakticky od druhé světové války, kdy postupně chátral. Dodnes nemá opravený strop, skrze trámy je vidět střešní krytina. Po pěti letech oprav byl znovu otevřen veřejnosti v neděli 8. listopadu roku 2015. Bylo to po 270 letech od jeho vysvěcení. První zmínky o kostele jsou ale už z roku 1350.

O oživování kostela se již druhým rokem stará Spolek Janovičky.

Díky třiapůlmilionové dotaci od Ministerstva kultury, Pardubického kraje a města Luže, díky sponzorským darům a práci spousty dobrovolníků má nakonec novou střechu (2011 presbytář, 2012 hlavní loď, 2013 sakristie) i fasádu (2014 na straně ke hřbitovu a okna, 2015 k lesu a dveře).

Předchůdcem dnešního kostela byl zděný kostelík uprostřed hřbitova, který zchátral na konci 17. století. Na místě byly ovšem objeveny i zbytky původního románského kostela s klenutou kryptou ze středověku, tedy 11. – 13. století. Již v roce 1350 je v údolí dolském jmenována obec Janovice s farním kostelem Zvěstování Panny Marie. Toto místo je tedy shodně zasvěceno pravděpodobně již více jak 700 let. Z archeologických nálezů v okolí hřbitova je ovšem doloženo osídlení tohoto místa už v ranější době.

Alžběta Jasanská

Autor: Redakce

11.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Petardy dopadaly na dětské hřiště

Ilustrační fotografie.

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Podvodníci žádali peníze pro příbuzné, ukradli 280 tisíc korun

Chrudimsko – Policisté varují před podvodníky, kteří po telefonu žádají peníze na pomoc členům rodiny poškozených. Legendu si upravují podle aktuální potřeby, ale policejní mluvčí Ondřej Zeman jejich postupuje ilustruje na příkladu, který se odehrál v uplynulých dnech na Moravskotřebovsku.

Kontejnery na kov v Chrudimi nebudou. I kvůli bezdomovcům

Chrudim - Kontejnery na kovový odpad v chrudimských ulicích umístěny nebudou, byť by si to možná někteří lidé přáli.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Noční soupeření vyhrály hasičky ze Štěpánova

Chrudim - V pátek se konala v Seči tradiční noční soutěž v požárním útoku, která je zařazena do ligy okresu Chrudim. Letos to byl již 20. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení