Od přízemí až po 3. patro se nyní v muzeu nachází osm stálých výstav. První nese název „Z loutkářova pakováku“, což je část inventáře konkrétního kočovného divadla z jižních Čech. Pakovák byl kočovní loutkářský vůz, v němž se inventář připravoval. Z Ústředního loutkového divadla založeného v roce 1950 Janem Malíkem, slavným českým loutkářem, jsou zde loutky a dokumenty ze slavné éry českého poválečného loutkářství až po současnost. Další část patří výtvarníkovi V8clavu Kábrtovi, který loutkářství zasvětil celý svůj život ať už jako scénograf, výtvarník, loutkoherec a odborný asistent na DAMU v Praze.

„Svět na drátě a na nitích“, „Rodinné loutkové divadlo“ a „Divadélko na hraní“ jsou další tři části expozice roku 2010. K zhlédnutí jsou v dalších protorách muzea „Zahraniční loutky ze sbírkového fondu Muzea“ a slavné „Luminiscenční divadlo“ s českoslovenkým objevem, jehož autorem je František Tvrdek a které má již čtyřicetiletou tradici.

V galerii muzea se nyní nachází krátkodobá výstava „Zkus si s námi divadlo!“ oslavující 60 let divadla Lampion z Kladna. Zde si návštěvníci mohou postavit scénu, zahrát si s loutkou a dokonce si loutku vyrobit.

Letos poprvé se stává Muzeum loukářských kultur bezbariérovým a jednou z největších proměn je vybudování výtahu pro bezbariérový přístup do všech poschodí budovy.

Slavnostní vernisáže se zúčastnila řada hostů, loutkoherci z kladenského Lampionu, pedagog a scénograf DAMU Alois Tománek, Jaroslava Koukalová z Centra zdravotně postižených Pardubického kraje a další.

Muzeum loutkářských kultur se otevírá veřejnosti denně kromě pondělí a jeho prohlídka si podmaní i upoutá každého návštěvníka.

Vladimír Mostecký