VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OD SOUSEDŮ: Na choltickém zámku se snoubí historie se současností

Choltice – Milovníci historie si tam mohou prohlédnout třeba unikátní kapli svatého Romedia, zatímco mladí lidé mohou v sobotu večer zavítat do proslulého music clubu, který v prvním patře zámku funguje již 18 let.

23.6.2012
SDÍLEJ:

Choltický zámekFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Zámek ve stylu raného baroka byl podle dochovaných pramenů dostavěn kolem roku 1680. Datum zahájení stavby není přesně známo. Nový zámek vyrostl na ruinách starého zámku, který byl zcela zchátralý a neobyvatelný. Jednou z nejzajímavějších částí zámecké expozice je kaple svatého Romedia.

Z rodu Thunů

„Zámecká kaple v Cholticích představuje unikátní ikonografický a hagiografický koncept, protože je zasvěcena v Čechách jinak neznámému tyrolskému světci, Romediovi z Thaur. Tento legendární poustevník je totiž patronem stavitelů zámku a kaple hrabat Thunů. Pocházel z rodu Thaurů, ze kterého pocházeli i Thunové. Bylo velkým vyznamenáním rodu, mohl-li se pochlubit světcem jako svým příslušníkem. Právě proto mu Thunové zasvětili kapli," vysvětlil Josef Raba z choltického zámku.

Uctívání svatého Romedia je vázáno výlučně na jeho vlast a území jeho činnosti. Choltice jsou zcela ojedinělým případem, kdy se jeho kult přenesl daleko od jeho vysokohorského domova, v tomto případě do Čech, kde mu byla věnována svatyně, která svou nádherou a přepychem předčí všechna lidově prostá kultovní místa, nacházející se v Tyrolsku.

Pokud by byl někdo unaven historií, může se projít v choltické oboře, která je přírodní rezervací.

„Choltická obora byla založena v 16. století a přírodní rezervací se stala v roce 1992. Rozkládá se na ploše 69 hektarů. Jde o ekologicky pestré a morfologicky členité území s miniaturním kaňonem potoka a s hnízdišti vodního ptactva. Nachází se zde soustava rybníků, 26 druhů jehličnanů a 70 druhů listnatých stromů," konstatoval Josef Raba.

Hospůdka roku

A pokud bude někdo z návštěvníků po prohlídce zámku a procházce po oboře unaven, může se občerstvit v Zámecké restauraci. Ta v roce 2011 získal titul Hospůdka roku. Restaurace má krytou zahrádku, která je v provozu za každého počasí a je situovaná v zámeckém parku. Na své si přijdou i děti, které zde mají svůj koutek.
A pokud by byl některý z návštěvníků hodně vytrvalý, mohl by si počkat do pozdních večerních hodin na vyhlášenou diskotéku v zámeckém music clubu.

OTEVÍRACÍ DOBA

Zámecká expozice I
(interiéry jižního křídla zámku a kaple svatého Romedia)
- květen, červen, září, říjen – sobota a neděle od 10 do 17 hodin
- červenec, srpen – pátek, sobota a neděle od 10 do 17 hodin
Vstupné: dospělí – 40 korun
děti, studenti, ZTP – 20 korun

Zámecká expozice II
(Svět zážitků nejen pro děti)
- květen, červen, září – sobota, neděle a svátky od 10 do 17 hodin
- červenec, srpen – denně od 9:30 do 17 hodin

(dub)

Autor: Redakce

23.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies