VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOC KOSTELŮ: Návštěvníky čeká i Bojanov

Bojanov – Noc kostelů zahájí v Bojanově slavnostní zvonění ve 20 hodin s následným přivítáním ve farním kostele sv Víta o deset minut později.

23.5.2011
SDÍLEJ:

Kostel sv. Víta v Bojanově.Foto: www.nockostelu.cz

Od 20.15 hodin bude připravena prohlídka kostela, po níž bude následovat slovo duchovního. Dalším bodem programu bude prohlídka kůru s vysvětlením funkce místních varhan a poté bude následovat krátká hudební ochutnávka. Ženy z farnosti pozvou příchozí k návštěvě Farní kavárny. Pak si můžete vybrat, kde strávíte následující půl hodinku - zda v šeru chrámu v lavici při meditaci, či se půjdete ještě jednou podívat detailně na inventář kostela.
Zvoník od sv. Víta vás také pozve na prohlídku zvonice a možná tak oceníte pohled na Bojanov z jejích oken. Návštěvníci nepřijdou ani o možnost nahlédnout do jedné ze zdejších kostnic. Pro mladší účastníky bude připravena i hra na farní zahradě, která je velká a s tajemnými zákoutími. Interiér farní kavárny nabídne panely s fotkami ze života farnosti. Od půl desáté je na programu Slovo o křtu, na něž plynule naváže Noční koncert v interpretaci Chrámového sboru Nahoboj a sboru Sarméles. Večer pak zakončí modlitba.

Farní kostel sv. Víta v Bojanově je dominantou údolí řeky Chrudimky. Podle místních pověstí měl být původně postaven na jiném místě. Poprvé byl písemně zmíněn v roce 1350, kdy jej arcibiskup Arnošt z Pardubic postupuje biskupství litomyšlskému a klášteru vilémovskému spolu s farními kostely ve Světlé a v Heřmani, na což bylo vydáno v roce 1401 papežské potvrzení. Kostel roku 1730 do základů vyhořel a byl v témže roce znovu vystavěn v barokním slohu Josefem Františkem ze Schönfeldu. Jedná se o jednolodní chrám, loď je zaklenuta valenou klenbou. Presbytář kostela je zdoben freskami s výjevy ze svatovítské a svatováclavské legendy z let 1730 - 1750. V kostele se nachází hlavní oltář zasvěcený sv. Vítu, dále boční oltáře Matky Boží, sv. Tomáše a sv. Anny. Po levé straně je kazatelna - krásná řezbářská práce. Vprostřed kostela je velkou deskou kryt vstup do krypty. V Božím hrobě je umístěn původní hlavní oltář. Na kůru se nachází dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj z roku 1809 od Ignáce Horáka. Jedná se pravděpodobně o jediný zachovalý nástroj tohoto varhanáře.

Program Noci kostelů 27. května 2011

20:00 20:10 Slavnostní zvonění
Zahájení prvního ročníku Noci kostelů v Bojanově zvoněním na zvonici vedle kostela.

20:10 20:15 Přivítání
Přivítání všech příchozích v kostele

20:15 20:45 Prohlídka kostela
Komentovaná prohlídka nejen lodi kostela. Budete moci nahlédnout do presbytáře, za hlavní oltář, do sákristie, do Boží hrobu a to vše s komentářem toho, co je kde k vidění a co stojí za pozornost.

20:45 20:50 Slovo duchovního
Zavítá mezi nás náš farář a pozdraví všechny přítomné…

20:50 21:00 Královský nástroj
Dalším bodem programu bude prohlídka kůru spolu s vysvětlením funkce místních varhan a poté bude následovat krátká hudební ochutnávka.

21:00 22:00 Farní kavárna
Ženy z farnosti vás srdečnou zvou k návštěvě Farní kavárny. Přijďte ochutnat jejich speciality.

21:00 21:30 Chrám Páně v noci
Můžete se vybrat, kde strávíte následující půl hodinku - zda v šeru chrámu v lavici při meditaci, či se půjdete ještě jednou podívat detailně na inventář kostela a nebo využijete další nabídky programu… Vašim průvodcem budou jemná varhanní preludi

21:00 21:30 Zvonice a její zvony
Zvoník od sv. Víta vás srdečně zve na prohlídku zvonice a pohled na Bojanov z jejich oken - vstup jen po skupinách kvůli omezeném prostoru.

21:00 21:30 Kostnice - bývalý hřbitov
Málokdo ví, že se za kostelem na srázu nad řekou Chrudimkou nachází 2 kostnice - bude možno nahlédnout do jedné z nich. Sice ani z daleka není tak krásná jako v Sedlci u Kutné Hory - ale je naše, bojanovská.

21:00 21:45 Hra na farní zahradě
Pro naše mladší účastníky jsme si připravili hru na farní zahradě, která je velká a s tajemnými zákoutími…

21:00 22:00 Výstava - Farnost Bojanov v časech minulých
Při návštěvě Farní kavárny si budete moci prohlédnout panely s fotkami ze života naší farnosti.

21:30 21:45 Slovo o křtu
Pozvání přijal P. Černý z Licibořic - společně se zamyslíme nad významem křtu v našem životě…

21:45 22:10 Noční koncert
Na závěr vás zveme na Noční koncert, o který se postarají spojené Chrámový sbor NAHOBOJ a sbor SARMÉLES.

22:15 22:20 Zakončení
Noc kostelů v Bojanově zakončíme požehnáním pro nás všechny, naše rodiny a modlitbou za naše obce.
Další kostely na Chrudimsku, které se zapojí do akce:

Bojanov, kostel sv. Víta
Heřmanův Městec, kostel sv. Bartoloměje
Hlinsko, modlitebna ČCE
Chrast u Chrudimě, kostel Nejsvětější Trojice
Chrudim, kostel Českobratrské církve evangelické
Chrudim, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Krouna, kostel Českobratrské církve evangelické
Luže, kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži
Luže, kostel sv. Bartoloměje
Proseč u Skutče, kostel sv. Mikuláše
Seč, kostel sv. Vavřince
Skuteč, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Slatiňany, kostel sv. Martina

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Mlékařem se zatím chce stát šest dětí, stav není konečný

Hlinsko – Do města, které se dříve pyšnilo množstvím budoucích kožešníků, strojníků, traktoristů nebo obráběčů kovů, se vrací po letech učňovské školství. Nový obor „výrobce potravin – mlékař“, začne v září studovat prozatím šest dětí. 

Po srážce zůstala honda nadranc

Přestavlky – Děsivě vypadající nehoda se stala v pátek před devátou ráno na silnici mezi Přestavlky a Rosicemi.Řidič naštěstí utrpěl jen lehká zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení