VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOC KOSTELŮ: Návštěvníky čeká i Bojanov

Bojanov – Noc kostelů zahájí v Bojanově slavnostní zvonění ve 20 hodin s následným přivítáním ve farním kostele sv Víta o deset minut později.

23.5.2011
SDÍLEJ:

Kostel sv. Víta v Bojanově.Foto: www.nockostelu.cz

Od 20.15 hodin bude připravena prohlídka kostela, po níž bude následovat slovo duchovního. Dalším bodem programu bude prohlídka kůru s vysvětlením funkce místních varhan a poté bude následovat krátká hudební ochutnávka. Ženy z farnosti pozvou příchozí k návštěvě Farní kavárny. Pak si můžete vybrat, kde strávíte následující půl hodinku - zda v šeru chrámu v lavici při meditaci, či se půjdete ještě jednou podívat detailně na inventář kostela.
Zvoník od sv. Víta vás také pozve na prohlídku zvonice a možná tak oceníte pohled na Bojanov z jejích oken. Návštěvníci nepřijdou ani o možnost nahlédnout do jedné ze zdejších kostnic. Pro mladší účastníky bude připravena i hra na farní zahradě, která je velká a s tajemnými zákoutími. Interiér farní kavárny nabídne panely s fotkami ze života farnosti. Od půl desáté je na programu Slovo o křtu, na něž plynule naváže Noční koncert v interpretaci Chrámového sboru Nahoboj a sboru Sarméles. Večer pak zakončí modlitba.

Farní kostel sv. Víta v Bojanově je dominantou údolí řeky Chrudimky. Podle místních pověstí měl být původně postaven na jiném místě. Poprvé byl písemně zmíněn v roce 1350, kdy jej arcibiskup Arnošt z Pardubic postupuje biskupství litomyšlskému a klášteru vilémovskému spolu s farními kostely ve Světlé a v Heřmani, na což bylo vydáno v roce 1401 papežské potvrzení. Kostel roku 1730 do základů vyhořel a byl v témže roce znovu vystavěn v barokním slohu Josefem Františkem ze Schönfeldu. Jedná se o jednolodní chrám, loď je zaklenuta valenou klenbou. Presbytář kostela je zdoben freskami s výjevy ze svatovítské a svatováclavské legendy z let 1730 - 1750. V kostele se nachází hlavní oltář zasvěcený sv. Vítu, dále boční oltáře Matky Boží, sv. Tomáše a sv. Anny. Po levé straně je kazatelna - krásná řezbářská práce. Vprostřed kostela je velkou deskou kryt vstup do krypty. V Božím hrobě je umístěn původní hlavní oltář. Na kůru se nachází dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj z roku 1809 od Ignáce Horáka. Jedná se pravděpodobně o jediný zachovalý nástroj tohoto varhanáře.

Program Noci kostelů 27. května 2011

20:00 20:10 Slavnostní zvonění
Zahájení prvního ročníku Noci kostelů v Bojanově zvoněním na zvonici vedle kostela.

20:10 20:15 Přivítání
Přivítání všech příchozích v kostele

20:15 20:45 Prohlídka kostela
Komentovaná prohlídka nejen lodi kostela. Budete moci nahlédnout do presbytáře, za hlavní oltář, do sákristie, do Boží hrobu a to vše s komentářem toho, co je kde k vidění a co stojí za pozornost.

20:45 20:50 Slovo duchovního
Zavítá mezi nás náš farář a pozdraví všechny přítomné…

20:50 21:00 Královský nástroj
Dalším bodem programu bude prohlídka kůru spolu s vysvětlením funkce místních varhan a poté bude následovat krátká hudební ochutnávka.

21:00 22:00 Farní kavárna
Ženy z farnosti vás srdečnou zvou k návštěvě Farní kavárny. Přijďte ochutnat jejich speciality.

21:00 21:30 Chrám Páně v noci
Můžete se vybrat, kde strávíte následující půl hodinku - zda v šeru chrámu v lavici při meditaci, či se půjdete ještě jednou podívat detailně na inventář kostela a nebo využijete další nabídky programu… Vašim průvodcem budou jemná varhanní preludi

21:00 21:30 Zvonice a její zvony
Zvoník od sv. Víta vás srdečně zve na prohlídku zvonice a pohled na Bojanov z jejich oken - vstup jen po skupinách kvůli omezeném prostoru.

21:00 21:30 Kostnice - bývalý hřbitov
Málokdo ví, že se za kostelem na srázu nad řekou Chrudimkou nachází 2 kostnice - bude možno nahlédnout do jedné z nich. Sice ani z daleka není tak krásná jako v Sedlci u Kutné Hory - ale je naše, bojanovská.

21:00 21:45 Hra na farní zahradě
Pro naše mladší účastníky jsme si připravili hru na farní zahradě, která je velká a s tajemnými zákoutími…

21:00 22:00 Výstava - Farnost Bojanov v časech minulých
Při návštěvě Farní kavárny si budete moci prohlédnout panely s fotkami ze života naší farnosti.

21:30 21:45 Slovo o křtu
Pozvání přijal P. Černý z Licibořic - společně se zamyslíme nad významem křtu v našem životě…

21:45 22:10 Noční koncert
Na závěr vás zveme na Noční koncert, o který se postarají spojené Chrámový sbor NAHOBOJ a sbor SARMÉLES.

22:15 22:20 Zakončení
Noc kostelů v Bojanově zakončíme požehnáním pro nás všechny, naše rodiny a modlitbou za naše obce.
Další kostely na Chrudimsku, které se zapojí do akce:

Bojanov, kostel sv. Víta
Heřmanův Městec, kostel sv. Bartoloměje
Hlinsko, modlitebna ČCE
Chrast u Chrudimě, kostel Nejsvětější Trojice
Chrudim, kostel Českobratrské církve evangelické
Chrudim, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Krouna, kostel Českobratrské církve evangelické
Luže, kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži
Luže, kostel sv. Bartoloměje
Proseč u Skutče, kostel sv. Mikuláše
Seč, kostel sv. Vavřince
Skuteč, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Slatiňany, kostel sv. Martina

23.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies