71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

O Noci kostelů bude v kraji přístupných 17 objektů

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: Karel Dvořák

27.5.2010 09:05

Pardubice – Během akce Noc kostelů se návštěvníkům vPardubickém kraji vpátek 28.května otevře celkem 17církevních staveb.

Kromě bohoslužeb lidé budou moci absolvovat jejich večerní prohlídky včetně varhan a seznámit se s historií objektů. Budou je čekat také noční hudební produkce, uvádí organizátoři na www.nockostelu.cz.

Přístupné budou kostely gotické, renesanční a barokní, ale i jedna moderní stavba, modlitebna Církve bratrské v Pardubicích – Polabinách. Většina je v majetku katolické církve, ve dvou případech se však zapojily i křesťanské církve jiných vyznání. Nejvíce zúčastněných objektů je na Pardubicku, celkem pět. Na Chrudimsku se připojily čtyři kostely stejně jako na Orlickoústecku a Svitavsku.

„Každý kostel se hlásil samostatně, účast v naší akci je zcela dobrovolná,“ řekl ČTK koordinátor Noci kostelů Pavel Mléčka.

Celkem se tento pátek otevře více než 400 kostelů v celé České republice a dalších 700 v sousedním Rakousku.

Z programu
na Chrudimsku

Chrudim, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

16.45 - 17.00 zahájení vyzváněním zvonů

17.00 - 17.30 volná prohlídka, informace o programu

17.30 - 18.00 modlitba růžence

18.00 - 18.45 bohoslužba

19.00 - 19.45 prohlídka kostela včetně sakristie

20.00 - 20.45 ukázka liturgického nádobí a oděvů

21.00 - 21.45 přednáška RNDr. Tomáše Pavlíka „Symbolika světla a tmy"

22.00 - 22.45 prohlídka kůru, varhanní ukázky

23.00 - 23.45 výstup na věž

23.45 - 24.00 modlitby s přímluvami

průběžně 19.00 - 23.45 možnost rozhovoru s knězem

průběžně 19.45 - 23.45 malé občerstvení v sakristii


Chrudim, Kostel sv. Michaela (užíván k bohoslužbám Řeckokatolické církve)

19.00 - 19.45 hudba a zpěv

20.00 - 20.45 přednáška ThLic. et Mgr. Karla Sládka, Th.D. „Východní církve - Spiritualita chrámu a liturgie východního ritu"

21.00 - 22.45 promítání, četba, hudba a zpěv


Seč, kostel sv. Vavřince

9:00 - 22:00 průřez historií kostela, předvedení varhan, architektura kostela

Heřmanův Městec, kostel sv. Bartoloměje

20:00 - 20:45 Ekumenická bohoslužba křesťanských církví (ŘKC, CČSH, ČCE) v Heřmanově Městci.

20:45 - 21:00 Klasická hudba - kostel jako duchovní prostor sloužící ke ztišení - reprodukovaná hudba klasického nástroje - varhan. Atmosféra navozující ztišení, prostor k zamyšlení, modlitbě.

21:00 - 22:00 Komentovaná prohlídka kostela sv. Bartoloměje - speciální večerní prohlídka kostela sv. Bartoloměje s výkladem o historii kostela i města.

Autor: ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pouťové atrakce na chrudimském Resselově náměstí lákaly návštěvníky i v sobotu večer.

OBRAZEM: Co se dělo o víkendu v regionu?

Chrudimsko - Víkendové události v chrudimském regionu vám přinášíme přehledně na jednom místě. Snímky z jednotlivých akcí potom najdete v souhrné galerii u tohoto článku.…

Starší dorostenci AFK Chrudim porazili doma FC Slovan Liberec B 3:2.

OBRAZEM: Co se dělo o víkendu v regionu?

Chrudimsko - I tentokrát si můžete v obrazovém přehledu připomenout výběr z toho, co se dělo v regionu ve dnech 15. až 17. srpna.

Heřmanoměstečtí fotbalisté sehráli v rámci oslav 100. výročí fotbalu v Heřmanově Městci exhibiční utkání s Vízkovou Kozlovnou.

OBRAZEM: Co se děje o víkendu v regionu?

Chrudimsko - I tentokrát si můžete v obrazovém přehledu připomenout výběr z toho, co se dělo v regionu ve dnech 22. až 24. srpna. /GALERIE JE PRŮBĚŽNĚ DOPLŇOVÁNA O NOVÉ SNÍMKY/

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

V jednoduchosti je krása: Jennifer Aniston v reklamě září

V jednoduchosti je krása: Jennifer Aniston v reklamě září

Herečka Jennifer Aniston (43) dokázala, že být sexy neznamená, že se člověk musí svléknout donaha. V… celý článek ›

Diktátor Cohen to všem natřel: O zadek se mu stará ex Clooneyho

Diktátor Cohen to všem natřel: O zadek se mu stará ex Clooneyho

Britský komik Sacha Baron Cohen na sebe v Cannes strhává největší pozornost. Nejprve se projížděl na… celý článek ›

Trapas topmodelky Kate Moss: Přerostlé nehty a odřeniny!

Trapas topmodelky Kate Moss: Přerostlé nehty a odřeniny!

Topmodelka Kate Moss (38) šokovala na večírku odřenými chodidly s přerostlými nehty. Že by snad jinak na… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz