VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová publikace poradí, jak získat dítě k adopci

Náchodsko – Nedávno vyšla publikace „Adopce a pěstounská péče, aneb Jak na to“, která poskytne rady všem, kteří se rozhodli osvojit si opuštěné dítě. Příručka obsahuje rady odborníků, kteří se adopcí, nebo pěstounskou péčí zabývají. Radami přispěla i ředitelka Dětského domova v Broumově Hana Židová.

31.1.2010
SDÍLEJ:

Autorem knihy „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, je odborný asistent náměstka primátora města Hradec Králové Petr Neckář. „Já sám jsem jedním ze žadatelů o pěstounskou péči. A to přesto, že s manželkou vychováváme dvě holčičky,“ dodal.Foto: Jiří Máslo

Dětský domov který řídí, pečuje momentálně o padesát sedm dětí. Podle ní však jen asi dvě, mají dobré vyhlídky najít novou rodinu. „Jejich šance, se snižuje s věkem,“ říká Hana Židová. „Největší zájem je o děti do 3 let, dobře na tom bývají i děti do 6 let věku. Výrazně menší je však zájem o děti starší, a to ve věku do 12 let a víc. Obtížně se umísťují i děti postižené, nebo ty, kteří mají hodně sourozenců,“ dodala.

Podle Židové je důležité, aby se adopce nebo pěstounská péče, stali běžnou součástí našeho života. Pro dítě jsou lepší, než pobyt v ústavu. „Pokud srovnáme kvalitní pěstounskou péči s kvalitní ústavní, je nesporné, že dítě z pěstounské péče bude lépe připraveno na život. Dostane šanci poznat, jak má vypadat fungující rodina,“ tvrdí ředitelka dětského domova.

Za pravdu jí dává i MUDr. Drahomíra Peřinová, členka poradního sboru pro náhradní rodinnou péči při KÚ Královéhradeckého kraje. „Dítě, které vyrůstá v ústavu je ochuzené a může být i trvale handicapované pro život,“ říká Peřinová.

Kniha odpovědí pro zájemce o adopci

Děti, které se ocitly ve výchovném zařízení, často „odkládají“ rodiče, kteří v podobném zařízení i sami vyrostli. „Je tedy nutné přetnout tento bludný kruh,“ říká Peřinová. „Jen dítě, které žije rodinným životem, je schopné žít tak i v dospělosti. A o své děti se postarat,“ dodala.

Peřinová řídí Dětské centrum ve Veské u Pardubic, které ročně přijímá až sto dvacet dětí. Pečuje o kojence, děti odebrané na základě soudního rozhodnutí i vážně nemocné. A třeba právě s jejich umístěním do náhradní péče, má dobré zkušenosti. „Vzpomínám si na případ, kdy k nám přišel chlapeček proto, že se narodil předčasně. A to u něj způsobilo dětskou mozkovou obrnu. A i pro něj, se podařilo ve dvou letech, najít rodiče. Chlapec dnes chodí do normální školy a studuje s výbornými výsledky. A to je zásluha náhradních rodičů,“ dodala.

Každý dítě nedostane

Žadatelé o adopci, či pěstounskou péči musí splnit řadu podmínek: Musí žít způsobem, aby mohli dát dítěti slušný základ do života. A nesmějí mít záznam v trestním rejstříku. „Předpokladem není ani to, že budou mít velký byt nebo hodně peněz. Musejí zejména dokázat připravit dítě na život,“ dodala MUDr. Drahomíra Peřinová.

Autorem nově vydané knihy „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, je Petr Neckář. Co ho vedlo dát k sepsání publikace? „Já sám jsem jedním ze žadatelů o pěstounskou péči. A to přesto, že s manželkou vychováváme dvě zdravé a krásné holčičky,“ říká. „I tak jsme se ale rozhodli že pomůžeme dítěti z ústavu,“ dodal. Kniha má podle něj ponouknout k podobnému kroku i další rodiny. „Dětí v ústavní péči, které potřebují vlastní rodinu, je hodně. A žadatelů o pěstounskou péči, je málo. Byl bych rád, kdyby rodiny s vlastními dětmi napadlo, nebo o tom přemýšlely, že si v budoucnu dítě bez rodiny osvojí. Jen fungující rodiny, totiž mají podmínky pro dobrou péči a výchovu,“ dodal Neckář.

Kniha plná odpovědí

Nová kniha obsahuje rozhovory s různými odborníky, kteří se úskalími a pravidly adopce nebo náhradní rodinné péče zabývají. „Odborníci odpovídají na položené otázky tak, aby každý žadatel věděl, jak při žádosti o dítě postupovat,“ připomněl autor.

Knihu „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, lze získat na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Hradec Králové. K dispozici by měla být i v knihovnách nejen v Královéhradeckém kraji, ale také po celé ČR.

(Jiří Máslo)

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marta Látalová z Prachovic, kamarádka Jiřího Kajínka.
1

Kajínek míří z vězení domů. Do rodných Prachovic

Festival Halapaš v Heřmanově Městci.
6

Heřmanův Městec uvítá druhý ročník festivalu Halapaš

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Futsalová Chrudim padla. Finálová série je vyrovnaná

Chrudim - Cesta za obhajobou titulu se futsalistům Chrudimi komplikuje. Tým FK Era-Pack včera prohrál ve druhém utkání finále play off Chance ligy v Edenu s pražskou Slavií 3:6 a série je vyrovnaná 1:1 na zápasy. Třetí duel se hraje ve čtvrtek v Chrudimi (od 20 hodin).

Děti hrají divadlo, aby pomohly

Chrudim – Dnes a zítra odehrají děti z dramatického kroužku Rozmarýn a žáci Speciální základní školy Chrudim na jevišti Divadla Karla Pippicha čtyři představení Duhové pohádky. 

Přestavbou bývalé Modely hasiči přijdou o cvičiště

Slatiňany – Město Slatiňany dnes začíná vyhodnocovat architektonickou soutěž, kterou zadalo na přestavbu objektu bývalé Modely. Obálky s jednotlivými návrhy už byly rozlepeny a během několika týdnů by mělo být jasné, který z nich zvítězí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies