VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POZVÁNKA: Východočeské památky v zimě nespí

Východní Čechy - Příjmy hradů a zámků při letošním až patnáctiprocentním poklesu návštěvnosti zachraňovalo dražší vstupné a pořádání koncertů či divadel. A mnohé lákají na zimní - mimosezonní - programy.

14.11.2010
SDÍLEJ:

Tradiční masopustní obchůzku ve skanzenu na Veselém Kopci tentokrát obstarala skupina ze Studnic.Foto: Radek Pavlík

Památky v regionu letos neměly dobrý rok. Klesla jim až o 15 procent návštěvnost, naštěstí se kastelánům dařilo vydělávat díky častějším pronájmům ke koncertům, festivalům a dalším kulturním akcím.
Hrady a zámky stále více vyhledávají také svatebčané.
A konečně, příjmy dorovnávalo mnohde vyšší vstupné.

V nižší návštěvnosti se odrazila ekonomická krize, neboť turisté jednoduše neměli peníze. Projevilo se to v celé republice a nejvíc se na tom podepsal úbytek zájezdů ze zahraničí.

„Čím dál více ale ubývá i běžných pěších turistů, klasických baťůžkářů, kteří přijíždějí hlavně vlakem a návštěvu hradu spojují s pěší turistikou. Patrné to bylo zejména o říjnových víkendech,“ řekl kastelán hradu Litice Dalibor Urban.

Podle kastelánů s počty turistů zamávalo také špatné počasí v květnu a červnu.

„Obávali jsme se dopadu krize, ale propady v návštěvnosti jsou nakonec minimální,“ uvedla pro ČTK k celkově 11procentnímu propadu návštěvnosti ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

PODÍVEJTE SE VE FOTOGALERII NA TRADIČNÍ MASOPUSTNÍ OBCHŮZKY VE SKANZENU NA VESELÉM KOPCI, KTERÝ JE JINAK PŘES ZIMU ZAVŘENÝ

Do první osmičky nejvyhledávanějších českých hradů a zámků, které jsou pod správou NPÚ, se nedostal ani jeden z východních Čech. Celorepublikový žebříček vede zámek Lednice na jižní Moravě, který navštívilo přes 324 000 lidí. Jen pro srovnání: Památky v celém Královéhrdeckém kraji přivítaly letos o 92 tisíc turistů méně.

„Za celý kraj jsme letos na 86 procentech loňského počtu návštěvníků a 90 procentech finančních výnosů. Vedle krize se projevila i rostoucí konkurence turistických lákadel,“ uvedl Václav Klimeš z krajské pobočky NPÚ pro Královéhradecký kraj v Josefově.

NPÚ spravuje v celém Česku 104 objekty, ne všechny jsou však přístupné veřejnosti. Hrady a zámky se otevírají běžně od dubna, kdy začíná návštěvnická sezona. Některé objekty, například Křivoklát, však mají celoroční provoz a na jiných lze kdykoliv objednat individuální prohlídky.

Letošní návštěvnost památek

Kunětická hora:
Méně turistů než vloni, ale zato vyšší příjmy z pronájmů a komerčních akcí (hudební festival České hrady, sokolnický den, koncerty, divadla, vedle toho 56 svateb)

Hrad Litice:
V sezoně 2010 asi 11 000 návštěvníků, což je méně než vloni. Na vině podobně jako u „Kuňky“ špatné počasí v květnu a červnu.

Zámek Litomyšl:
Návštěvníků více než vloni, podle vedení díky zatraktivnění prohlídkových okruhů.

Zámek Slatiňany:
Očekávají tu letos celkem 13 tisíc turistů, což je méně než vloni. Zvýšil se však zájem o konání svateb, což pomáhá dorovnat příjmy. Letos už jich bylo 80.

Soubor lid. stav. Vysočina:
Pokles návštěvnosti o 16 790 lidí. Příčinou opět špatné počasí na konci jara a především pak povodeň, která spláchla hojně navštěvovaný červencový Veselokopecký jarmark.

Zámek Náchod:
Bílá vrána, počet návštěvníků tu naopak vzrostl o dvě procenta. Pomohla tomu příhraniční spolupráce s Poláky, kterých sem přijelo víc než obvykle. Tyto tematické programy chtějí památkáři rozšířit i na další památky.

Zámek Ratibořice:
Ubylo 15 procent turistů, přesto je nadále nejnavštěvovanější památkou v Hradeckém kraji. Letos sem přišlo 69 tisíc lidí.

POZVÁNKA DENÍKU: Řada hradů a zámků ve východních Čechách bude žít i přes nadcházející zimu. Kam a kdy vyrazit?

PAMÁTKY V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI

#nahled|http://g.denik.cz/34/3a/pamatky_zima_khk_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/34/3a/pamatky_zima_khk.jpg|Řada hradů a zámků ve východních Čechách bude žít i přes nadcházející zimu - Královéhradecký kraj#

PAMÁTKY V PARDUBICKÉM KRAJI

#nahled|http://g.denik.cz/34/3a/pamatky_zima_pkk_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/34/3a/pamatky_zima_pkk.jpg|Řada hradů a zámků ve východních Čechách bude žít i přes nadcházející zimu - Pardubický kraj#

Autor: Kamil Dubský

14.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Ilustrační foto

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení