VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomenutí Silver A začne na popravišti

Pardubice - Hlavní program pátečního setkání se odehraje v pardubickém hotelu Zlatá štika.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Pietní akt u památníku Foto: DENÍK/ Tomáš Kubelka

Už v pátek se v Pardubicích uskuteční setkání spolupracovníků operace Silver A, členů jejich rodin a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni. „Setkání bude zahájeno pietní vzpomínkou a kladením věnců na pardubickém popravišti u Památníku Zámeček. Na ni naváže hlavní program, který se odehraje v hotelu Zlatá štika, kde se vedle hudebního vystoupení a informací od renomovaných historiků představí putovní výstava Zapomenuté Javoříčko,“ uvedl za pořadatele akce Filip Žáček.

„Mezi 140 hosty nebudou chybět ani přímí účastníci odboje a jejich potomci, přeživší ležácké tragédie, lidické děti i ženy, přední historici a starostové vypálených obcí,“ poznamenal Filip Žáček.

„Součástí programu bude rovněž přistoupení Nového Malína, založeného přeživšími občany Českého Malína vypáleného na Ukrajině, k Memorandu o spolupráci vypálených obcí. To v březnu uzavřely Lidice, Ležáky, Javoříčko, Ploština a Památník Lidice. Jeho cílem je prohloubení spolupráce mezi vypálenými obcemi na českém území,“ prohlásil Filip Žáček.

Paravýsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava uskutečněn 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. „Členové obou těchto operačních skupin se 27. května 1942 zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vypálení Lidic a Ležáků bylo jedním z nejkřiklavějších zločinů nacistického bezpráví v okupovaném Československu. Ale v okolí Pardubic to nebyl čin jediný. Čtyři desítky pardubických občanů zaplatilo svoji pomoc životem,“ nechal se slyšet Filip Žáček.

Autor: Tomáš Dvořák

8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies