VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skuteč se stala Mekkou hudby

Skuteč - Město žije VI. ročníkem hudebního festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.

19.5.2009
SDÍLEJ:

Festival Novákova a Tomáškova hudební Skuteč byl zahájen.Foto: Magdalena Navrátilová

Od neděle 17. května do neděle 31. května můžeme zhlédnout vystoupení – Mozartova korunovační mše, Čardášová princezna Emmericha Kalmana, Mezinárodní přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů, Festival pod širým nebem, Galakoncert Jaroslava Svěceného, Tomáškovy písně na Schillerovy texty, Schola Gregoriana Pragensis nebo Nabucco Giuseppe Verdiho ve velkém sále skutečského kulturního domu.


Korunovační mší Wolfganga Amadea Mozarta v podání Jihočeské filharmonie z Českých Budějovic byl v neděli 17. května ve Skutči slavnostně zahájen 4. ročník hudebního festivalu Tomáškova a Novákova Skuteč.

V nově zrekonstruovaném kulturním domě zazněly též skladby skutečského rodáka a Mozartova současníka Václava Jana Tomáška. Tento významný hudební skladatel a pedagog je znám jako autor klavírních skladeb a písní na texty J.W. Goetha a zcela právem patří k významným osobnostem kraje. V příštím roce si hudební veřejnost připomene výročí 160 let od jeho úmrtí. Letošní ročník festivalu se koná u příležitosti 50. výročí úmrtí další významné osobnosti, hudebního skladatele Vítězslava Nováka. Hudebník byl žákem Antonína Dvořáka, v roce 1909 byl jmenován profesorem skladby na pražské konzervatoři a stejně jako Tomášek patří jeho odkaz k Tváři Pardubického kraje.

Nad hudebním festivalem, který potrvá dva týdny, převzal kraj, jako již tradičně, záštitu a úsilí organizátorů také finančně podpořil částkou 80 tisíc korun. „Tento hudební festival se oprávněně svojí profesionalitou a zájmem posluchačů i účinkujících právem zařadil do rodiny nejlepších festivalů v našem kraji. Jsem rád, že jsem mohl být u jeho zrodu a že mohu nadále sledovat jeho vývoj i úspěchy,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek, který hudební svátek spolu s radní Janou Pernicovou, zodpovědnou za oblast školství, kultury a památkové péče, a starostou města Pavlem Novotným zahájil.


Další program

ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA – EMMERICH KALMÁN
Slezské divadlo Opava
Úterý 19. 5. 2009 - 19 hodin, velký sál KKS

MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH
A MLÁDEŽNICKÝCH PĚVECKÝCH SBORŮ

I. Koncert účastníků mezinárodní přehlídky
Přípravný pěvecký sbor Liduška – ZUŠ V. Nováka Skuteč
Fiori Cantanti – ZUŠ Chrudim, Pardubický dětský sbor Iuventus Cantans
Pátek 22. 5. 2009 - 18 hodin, velký sál KKS

FESTIVAL POD ŠIRÝM NEBEM
Májový jarmark & Přehlídka dechových souborů ZUŠ
Součástí programu bude festivalový průvod městem a vystoupení mažoretek.
Sobota 23. 5. 2009 - 9 hodin, Palackého náměstí


19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Odstraňování následků čtvrteční bouřky
5

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Pozvánka na fotbalové odpoledne ve Ctětíně

Ctětín – Nemáte program na sobotu? Jedině dobře, protože Tatran Ctětín připravil pro fotbalové fanoušky všech místních klubů bohatý celodenní program.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies