VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skuteč se stala Mekkou hudby

Skuteč - Město žije VI. ročníkem hudebního festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč.

19.5.2009
SDÍLEJ:

Festival Novákova a Tomáškova hudební Skuteč byl zahájen.Foto: Magdalena Navrátilová

Od neděle 17. května do neděle 31. května můžeme zhlédnout vystoupení – Mozartova korunovační mše, Čardášová princezna Emmericha Kalmana, Mezinárodní přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů, Festival pod širým nebem, Galakoncert Jaroslava Svěceného, Tomáškovy písně na Schillerovy texty, Schola Gregoriana Pragensis nebo Nabucco Giuseppe Verdiho ve velkém sále skutečského kulturního domu.


Korunovační mší Wolfganga Amadea Mozarta v podání Jihočeské filharmonie z Českých Budějovic byl v neděli 17. května ve Skutči slavnostně zahájen 4. ročník hudebního festivalu Tomáškova a Novákova Skuteč.

V nově zrekonstruovaném kulturním domě zazněly též skladby skutečského rodáka a Mozartova současníka Václava Jana Tomáška. Tento významný hudební skladatel a pedagog je znám jako autor klavírních skladeb a písní na texty J.W. Goetha a zcela právem patří k významným osobnostem kraje. V příštím roce si hudební veřejnost připomene výročí 160 let od jeho úmrtí. Letošní ročník festivalu se koná u příležitosti 50. výročí úmrtí další významné osobnosti, hudebního skladatele Vítězslava Nováka. Hudebník byl žákem Antonína Dvořáka, v roce 1909 byl jmenován profesorem skladby na pražské konzervatoři a stejně jako Tomášek patří jeho odkaz k Tváři Pardubického kraje.

Nad hudebním festivalem, který potrvá dva týdny, převzal kraj, jako již tradičně, záštitu a úsilí organizátorů také finančně podpořil částkou 80 tisíc korun. „Tento hudební festival se oprávněně svojí profesionalitou a zájmem posluchačů i účinkujících právem zařadil do rodiny nejlepších festivalů v našem kraji. Jsem rád, že jsem mohl být u jeho zrodu a že mohu nadále sledovat jeho vývoj i úspěchy,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek, který hudební svátek spolu s radní Janou Pernicovou, zodpovědnou za oblast školství, kultury a památkové péče, a starostou města Pavlem Novotným zahájil.


Další program

ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA – EMMERICH KALMÁN
Slezské divadlo Opava
Úterý 19. 5. 2009 - 19 hodin, velký sál KKS

MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH
A MLÁDEŽNICKÝCH PĚVECKÝCH SBORŮ

I. Koncert účastníků mezinárodní přehlídky
Přípravný pěvecký sbor Liduška – ZUŠ V. Nováka Skuteč
Fiori Cantanti – ZUŠ Chrudim, Pardubický dětský sbor Iuventus Cantans
Pátek 22. 5. 2009 - 18 hodin, velký sál KKS

FESTIVAL POD ŠIRÝM NEBEM
Májový jarmark & Přehlídka dechových souborů ZUŠ
Součástí programu bude festivalový průvod městem a vystoupení mažoretek.
Sobota 23. 5. 2009 - 9 hodin, Palackého náměstí


19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Nehoda u Přestavlk

Po srážce zůstala honda nadranc

Letní kino ustoupilo počasí i stížnostem

Chrudimsko, Pardubicko – „Počasí stojí za prd,“ stýskají si někteří provozovatelé letních kin i oslovení diváci. Ostatně, jsou to právě atmosferické jevy, které mají poslední slovo, zda se bude promítat, či nikoli. A větru ani dešti se porušit nedá.

Barokní serenaty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Chrudim – Muzeum barokních soch v Chrudimi se na tři dny proměnilo v operní sál. Před oltářem vyrostlo pestrobarevné jeviště, na němž hudební soubor Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka uvedl nebo ještě uvede celkem čtyři hudební kousky staré minimálně dvě století.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení