VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těšíte se na zpívání koled? Ještě je čas se k nám připojit!

Chrudim - Ve středu budou lidé ve víc než padesáti českých městech a obcích, ale i v zahraničí, zpívat nejkrásnější koledy. Projekt se uskuteční i v našem okrese, a to na třech místech: v Chrudimi, Luži a Bojanově.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Dětský folklorní soubor Kuřátka z Chrudimě na festivalu Tanec v srdci v Liptovském Mikuláši.Foto: archiv souboru

Kuřátka a Zrníčka

Dnes bychom vám rádi představili jednoho z interpretů chrudimského zpívání. Jako první se na pódium na Resselově náměstí postaví členové dětského folklorního souboru Kuřátka. Ten působí v Chrudimi od roku 1994. Náměty a inspiraci čerpají děti v bohatém kulturním dědictví Chrudimské Vysočiny.

V souboru pracují děti ve třech věkových kategoriích, přičemž těm nejmladším jsou tři teprve roky a hrdě se hlásí mezi nejmladší tanečníky v souboru mezi Zrníčka. Horní věková hranice je sice omezena dovršením 15 let, ale starší Kuřátka se ráda vracejí zpět do souboru, zpět do svých dětských let a her. Dokazují tím, jak je lidová kultura určená těm nejmenším silně oslovila a je jim blízká.

„Děti se v souboru setkají nejen s jevištním a uměleckým zpracováním písní a tanců. Často si užíváme jen tak u společného zpívání tvoříme vánoční ozdoby, jedeme na chalupu a vyrábíme dárky, na zkoušce besedujeme o tom, jaké to bylo dřív a jak to máme dneska. Snažíme se využívat dosud živé a podnětné prostředí horáckého venkova k vlastnímu poznání a oživení tradice hlavně u nás doma," říká vedoucí souboru Radka Ehrenbergerová.

Kuřátka ve středu v 18 hodin předvedou divákům krátké vánoční pásmo a právě v jejich podání zazní první dvě české koledy.

A co si společně zazpíváme? Budou to koledy, které už zazněly v uplynulých ročnících projektu: Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma. Další dvě jste vybrali vy, naši čtenáři: Jak jsi krásné neviňátko a Pásli ovce Valaši. Kdo bude chtít, zakončí zpívání písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí.

„Na středeční zpívání se moc těšíme a věříme, že se na chrudimské náměstí sejde hodně lidí dobré vůle," dodává Radka Ehrenbergerová.

Po souboru Kuřátka vystoupí děti, které docházejí do kroužků tance a hry na flétnu.

Tanec a flétna

„Jsme hrdi, že se můžeme připojit k této již tradiční oblíbené a krásné celorepublikové akci. Děti natrénovaly speciální vánoční vystoupení, aby podtrhly kouzelný a poetický ráz této akce," uvedla Květa Štěrbová, ředitelka neziskové společnosti Kroužky východní Čechy.

Klíčenky to stihnou

Třetím a posledním interpretem středeční akce Česko zpívá koledy je pěvecký soubor Klíčenky, které zpívaly v loňském roce v Heřmanově Městci a předloni v Chrudimi. „Je nám ctí se tohoto projektu zúčastnit. Na náměstí dorazíme hned poté, co skončí naše zpívání dárcům krve v Muzeu. Zahájení v 18 hodin určitě stihneme," podotýká s úsměvem vedoucí souboru Iva Malinová. Klíčenky mají tento adventní čas nabitý, jsou zvány na vystoupení po celém okrese i za jeho hranice.

Luže a Bojanov

Jak jsme již informovali, zpívání v altánu lužské Hamzovy léčebny bude pod taktovkou chrasteckého souboru Zvonky. V Bojanově budou zpívat před školou místní děti a jistě se jim interpretace českých koled povede jako vloni.

Chcete se na poslední chvíli připojit k projektu, který vypukne středeční 18 hodinou v celé republice? Není nic snazšího, než zatelefonovat na číslo 724 789 688. 

ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY 2015: v Chrudimi na Resselově náměstí.ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY 2015: v parku Hamzovy léčebny v Luži Košumberku.ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY 2015: v Bojanově na návsi.

Autor: Romana Netolická

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z pokládání "kamenů zmizelých" v chrudimské Široké ulici.
3

Kameny teď v Chrudimi oživují vzpomínky na oběti holokaustu

Na kolo jen s přilbou
1 15

Malí cyklisté si zopakovali základy bezpečné jízdy na kole

Muž se popálil, když mu začala hořet propan butanová lahev

Heřmanův Městec – Ve středu krátce před třetí odpoledne přijela hasičská auta před jeden z domů v Heřmanově Městci. Hořela tu propanbutanová láhev. Jeden muž utrpěl popáleniny.

Betlém nabízí pohled do života řemeslníků

Hlinsko – V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku teď můžete až do 5. listopadu navštívit další zajímavou výstavu z cyklu Střípky z historie s podtitulem Na cukr, na kafe.

Příspěvkem do sbírky pomůžete lidem v krizových situacích

Chrudim – Poslední týden v září můžete potkat v ulicích Chrudimi dobrovolníky v oranžových tričkách. Jsou to studenti SOU a SOŠ obchodu a služeb Chrudim, kteří pomáhají Centru J. J. Pestalozziho při sbírce Knoflíkový týden.

Alex Hurskyj, sportovec tělem i duší

Třemošnice, Smrkův Týnec – Alex Hurskyj je 19letý mladík, který se narodil na Ukrajině. Před deseti lety se přestěhoval do České republiky, konkrétně do Smrkova Týnce. V současné době studuje na SOŠ a SOU technickém v Třemošnici poslední ročník maturitního oboru Operátor dřevařské a nábytkářské výroby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení