VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V chrudimském muzeu začala lovecká sezona

Chrudim - Čtvrteční vernisáží a troubením lesních rohů začala v Regionální muzeum v Chrudimi nová přírodovědná výstava nazvaná Muzeum v říji s podtitulem z historie myslivosti.

17.10.2014
SDÍLEJ:

Vedle zbraní jsou vystavena i umělecká díla, jako například Dívka na Jelenu od Terezy Šmahové.Foto: archiv Regionálního muzea v Chrudimi

Zájemci tak budou moci spatřit řadu trofejí i dermoplastických preparátů, hudební nástroje, vzácné obrazy s mysliveckou tematikou, staré fotografie, myslivecké uniformy a další zajímavé doplňky a předměty spojené s myslivostí. Nesmí chybět ani unikátní sbírka pytláckých chladných i palných zbraní.

„Myslivost představuje velice bohaté téma, s dlouhou historií a její tradice mají dalekosáhlý přesah do současnosti. Nezapomene ani na svatého Huberta, patrona všech myslivců. Ve výstavě budou zbudována i dioramata, která návštěvníka vtáhnou nejen do lesa mezi zvěř či do prostředí parforsního honu, ale i do prosté myslivecké fořtovny. Celek navíc tematicky doplní výstava Nástrahy, pasti a železa na škodnou, připravená stanicí ORNIS Muzea Komenského v Přerově," uvádí jedna z kurátorek Simona Vylíčilová. Výstava bude k vidění až do ledna příštího roku.

„Právo lovu bylo v Čechách spjato s vlastnictvím území už od 10. století a vlády Boleslava II. Lovit v lese směli jen šlechtici a lov jelena byl vyhrazen pouze panovníkům. Až v průběhu 20. století pro lov postačuje složení zkoušek a členství v mysliveckých organizacích. Přesto mnohé starobylé rituály v myslivosti a honitbě přetrvávají. Člověk se vydával na lov mnoha způsoby. Parforsní hon je předem připravená štvanice pomocí loveckých psů, par force de chiens znamená silou psů. Se psy ohaři se chodilo na lov kačen. Proslulý anglický lov na lišku získával postupně spíše charakter sportu a i tak je od roku 2004 zakázán. Kvůli lovu byly postaveny krásné lovecké zámky, dnes plné trofejí," doplňuje ředitelka muzea Martina Vítková.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

17.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies