VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Nasavrkách opět ožije keltská tradice

Nasavrky - Občanské sdružení Boii připravilo pro návštěvníky malebného městečka na úpatí Železných hor hned několik zajímavých novinek.

16.5.2010
SDÍLEJ:

Nasavrky ovládly oslavy keltského svátku Lughnasad.Foto: Karel Dvořák

Nasavrky – Občanské sdružení Boii o. s. působí v Nasavrkách již od roku 2002.
Na co nového se mohou návštěvníci v podhůří Železných hor těšit letos na jaře a v létě?

Na přelomu května a června (ve dnech 24. 5. - 28. 5. a 31. 5. - 4. 6. 2010) pořádá Boii v Nasavrkách vzdělávací programy keltských řemesel pro žáky základních a středních škol.

V rámci těchto zážitkových programů se děti poznají život našich předků na vlastní kůži – upečou si vlastní chléb v peci, vyzkouší si předení a barvení vlny, tavbu cínu a mnoho dalšího.

Díky práci s pracovními listy mají děti možnost si nové poznatky zaznamenávat a dále s nimi pracovat, ať už doma či v rámci školního vyučování. Věříme, že tyto programy budou pro žáky přínosem a přispějí k rozvoji vzdělávání.

V keltské expozici pak po celý rok probíhají také programy S Knírixem po stopách Keltů.

V roce 2009 se expozice umístěná v prvním patře nasavrckého zámku rozrostla o několik nových prvků – o hmatovou expozici bronzových a švartnových šperků a o postery zachycující možnou podobu keltského oppida v Českých Lhoticích.

V květnu letošního roku pak do expozice přibude ještě několik novinek – díky spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi zde návštěvníci budou moci vidět původní nálezy z oppida – kromě keramických střepů také unikátní železné, bronzové a skleněné předměty.

V květnu se keltské aktivity rozšíří ještě o jednu novinku – naučný okruh po keltském oppidu České Lhotice. Okruh sestává celkem ze 6 tabulí a seznámí návštěvníky s nejdůležitějšími místy na oppidu (klešťovitá brána a opevnění, akropole, vnitřní zástavba…). Díky řadě fotografií a nákresů si budou také moci vytvořit představu o tom, jak místo vypadalo v době svého největšího rozmachu, v době keltského osídlení.

Již tradiční oslavy léta proběhnou letos v létě v Nasavrkách ve dnech 30. – 31. července.
Připraven je opět pestrý program – letos poprvé budou na Lughnasadu 2 velké koncerty (v pátek a v sobotu), kromě oblíbené skupiny Asonance vystoupí také Spirituál Kvintet.

Tyto a další aktivity probíhají za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších subjektů, jejichž podpory si velmi vážíme.
Další informace o občanském sdružení Boii i keltských aktivitách v Nasavrkách naleznete na webových stránkách sdružení www.boii.cz.

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
LUKÁŠ REŠETÁR si bravurně plní  své futsalové povinnosti  a navíc stíhá nastupovat za fotbalové Slatiňany.

Na přípravný futsalový turnaj do Číny jedou čtyři hráči Chrudimi

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Chrudimsko - Nad Chrudimskem se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře s přívalovým deštěm, která napáchala desítky škod, a hasiči kvůli ní zažili velice rušnou noc. Na území celého kraje vyjížděli ke třiceti případům.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies