Lidé se nyní v roubenkách skanzenu nedaleko Hlinska na Chrudimsku dozvědí, jak vypadaly dárky pro děti na konci 19. století i to, jak se vánoční obdarovávání vyvíjelo až do padesátých let dvacátého století.

„Nechybí ani vánoční stromky, na nichž mohou návštěvníci spatřit, jak se v průběhu času vyvíjely a proměňovaly vánoční ozdoby,“ uvádí ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Návštěvníci skanzenu mohou v expozicích posoudit i dobové proměny štědrovečerní večeře nebo si zde zakoupit některé ručně vyráběné ozdoby.

Výstava Vánoce na Veselém Kopci byla zahájena v sobotu 4. prosince a skončí v neděli 12. prosince. Otevřena je denně od 9 do 16 hodin.

Skleněné ozdoby i perníčky

Na štědrovečerních stolech Hlinecka dříve chyběla ryba, která byla pro lidi žijící na Vysočině nedostupná. Nejedlo se ani jakékoliv jiné maso.

„Dříve se zde jedly pokrmy z mouky, z luštěnin, z hub a podobně. Hlavním chodem byla vánočka nebo jablečný závin. Ryba se začala na jídelníčku objevovat až ve třicátých letech minulého století,“ uvádí pro mnohé překvapivou informaci ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Probíhající výstava s názvem Vánoce na Veselém Kopci názorně přibližuje i další zvyky a obyčeje, jež se vážou nebo dříve vázaly k Vánocům. Ve skanzenu se například malují skleněné ozdoby nebo se zde vyrábějí ozdoby ze slámy, z korálků či z keramiky. Připraveny jsou i ukázky výroby tlačeného perníku.