VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Švýcarsku oslavují 40 let skupiny Queen a narozeniny Freddieho. Zahrají k tomu Češi

Pardubice -/OD SOUSEDŮ/ PIRATE SWING Band. Pardubická kapela se swingovými aranžemi skladeb legendární skupiny jako hlavní účinkující akce v Montreux

13.8.2011
SDÍLEJ:

Jiří ŠevčíkFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

PETER FREESTONE, někdejší osobní tajemník Freddie Mercuryho, a zpěvák JIŘÍ ŠEVČÍK budou exkluzivními hosty on­line rozhovoru Pardubického deníku. Ten se uskuteční v pátek 26. srpna od 14.00 hodin.
Své otázky na oba naše hosty můžete zasílat již nyní!

Skupina, soustředěná kolem zpěváka Jiřího Ševčíka, sólisty big bandu Felixe Slováčka, na sebe poprvé upozornila pirátským koncertem na střeše domu přímo v centru Pardubic.

Neohlášené vystoupení způsobilo poprask a zájem policie, video z akce však zaujalo hudebního kritika a někdejšího Mercuryho osobního tajemníka Petera Freestonea.

Ten kapele nabídl možnost, zahrát si na oslavě nedožitých zpěvákových narozenin ve švýcarském Montreux, právě tam totiž Mercury pobýval a Queen natáčeli svá alba. Tato velká příležitost však měla nesnadné zadání: nacvičit hodinový program složený výhradně z vlastních původních swingových aranží Mercuryho skladeb, o což se ještě nikdo ani nepokusil.

Češi překvapivě tendrem nejenže prošli, ale nakonec se oficiálně stali dokonce hlavními účinkujícími třídenní oslavy s tisícovkou pozvaných VIP hostů (David Bowie, Phil Collins, Shania Twain, Bill Gates, Freddieho maminka a sestra…). Čím jsou tihle Pardubáci tak výjimeční? Freestone k tomu exkluzivně pro Deník říká: „Měl jsem možnost navštívit několik jejich koncertů a pokaždé mi chvílemi příjemně naskakovala husí kůže. Dělají zkrátka všechno jinak než ostatní, jsou sví. V jejich podání mě okouzlil nejen klasický swing, ale především vtipné swing-jazzové úpravy hitů Michaela Jacksona, Madonny, Bon Joviho, Stinga a dalších světových hvězd. Neslyšel jsem, že by se v Evropě kromě nich této disciplíně kdokoli věnoval.

Jsou velmi přesvědčiví, mají charisma a je na nich vidět, že tím žijí a baví je to. A tohle všechno se počítá. Nemohu sice mluvit za členy Queen, ale snad jsou potěšeni i oni, protože se o Jiřím a jeho kapele zmiňuje jak oficiální web skupiny, tak i stránky Briana Maye…“

Letos 3. září od dvaadvacáté hodiny se tedy PIRATE SWING Band představí publiku z třinácti zemí a objektivům kamer z celého světa.
„Je to pro nás obrovská čest, ale ještě větší závazek. V publiku se objeví hudební legendy, na nichž jsme vyrůstali, bereme to tedy opravdu vážně. Je to jako sen,“ říká zpěvák Jiří Ševčík.

Právě jemu média dala nálepku „Rocky Balboa českého swingu“ a zdá se, že velmi podobný názor má i management queenovské oslavy: „Myslím si, že tahle kapela a její zpěvák jsou rozhodně objevem a zaslouží si širší zviditelnění, mají nezanedbatelné šance. Myslím, že Freddie by byl velmi šťastný, kdyby slyšel, jak si Češi skvěle poradili s nelehkými skladbami Queen a dali jim nový, swingový rozměr,“ dodává Peter Freestone.

Jiří Ševčík

je vystudovaným hudebníkem, pěveckým
sólistou big bandu Felixe Slováčka, big bandu Aldis a vlastní skupiny PIRATE SWING Band. Skupinu i jeho coby sólistu zahrnuje oficiální žebříček Českého slavíka.
V roce 2008 se Jiří Ševčík probojoval do finále celosvětové pěvecké soutěže Q Talent v Británii, skončil bronzový (z více než dvou tisíc přihlášených), navíc získal speciální ocenění „Most entertaining performance“.
O rok později jako jediný Evropan získal právo zpívat oficiální vánoční píseň města New York, kterou mu věnoval slavný skladatel Richard Currier (Sinatra, Bennett, Minelli).
Opakovaně účinkoval v Německu, Polsku, Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Chorvatsku, Tunisku, Egyptě, Británii a Spojených státech amerických.

Co je PIRATE SWING Band?

Vlastní kapela Jiřího Ševčíka, zahrnující třináct respektovaných sólistů mnoha žánrů (od rockerů po filharmoniky).
Repertoár PIRATE SWING Bandu tvoří nejen klasický swing, ale především vlastní původní, svěží a vtipné swingové verze hitů jiných hudebních žánrů, což těleso činí výjimečným. Velmi důležitou složkou každého vystoupení je humor, hudba by totiž měla především bavit. PIRATE SWING Band na sebe poprvé strhl pozornost veřejnosti a médií „pirátským“ koncertem na střeše Východočeského divadla v Pardubicích, jenž se objevil na titulních stranách novin. Nejnověji si kapelu z desítek ansámblů celého světa vybrala legendární skupina Queen coby hlavní účinkující speciální VIP party k příležitosti nedožitých narozenin Freddieho Mercuryho a oslavy čtyřiceti let existence Queen ve švýcarském Montreux. Pověst kapely coby „jiných“ a hudebně nevypočitatelných swingových chameleonů ji předchází. Dělají zkrátka všechno jinak, než je zvykem.

Peter Freestone


Peter Freestone se narodil v anglickém hrabství Surrey, 8. ledna 1955. V šesti letech ho rodiče dali studovat na chlapeckou internátní školu Lushington Hall v Jižní Indii. Po pěti letech se vrací do Anglie a po dostudování v roce 1973 začíná v Londýně pracovat jako pomocník v obchodě se smíšeným zbožím. Jeho kariéra se rozvíjí a zakrátko se stává nejmladším obchodním manažerem svého oboru v celé metropoli. Rok 1975 ale znamená pro Petera obrat jiným směrem, začíná působit v Královské opeře v Londýně. Později už vede oddělení kostýmů Královského baletu, kde v roce 1979 v podstatě náhodou potkává Freddieho Mercuryho, který zde vystupuje na charitativním představení. Již dva týdny poté Peter začíná pracovat pro skupinu Queen. Od toho dne se datuje přátelství Freddieho a Petera, který se o rok později stává i Mercuryho osobním tajemníkem a po jeho boku zůstává den co den až do jeho smrti v listopadu 1991. Poté pracuje jako ošetřovatel v nemocnici pečující o lidi s AIDS, provozuje hotel a vyvíjí mnoho dalších podnikatelských aktivit. Je autorem dvou knih o Freddiem, jež byly přeloženy do mnoha jazyků a staly se bestsellery. Před několika lety se přestěhoval do České republiky, o níž hrdě prohlašuje, že právě ona je jeho domovem, nikoli Anglie. Většinu roku tráví ovšem na cestách. Je významným členem Hudební společnosti města Montreux, dějiště světoznámého hudebního festivalu, hudebním kritikem britského Opera magazine, respektovaného periodika, pro nějž recenzuje operní inscenace uváděné v kontinentální Evropě, a neúnavným bojovníkem proti AIDS. Se zbývajícími členy skupiny Queen je stále v kontaktu. Vám všem posílá osobní vzkaz:

„Všem čtenářům Deníku: Mějte se skvěle, kdekoliv letos v létě budete!!“

13.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení