VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: CHRUDIM

Chrudim, známá rovněž jako "Athény východních Čech", je město střední velikosti ležící na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy. Prvním národem, jenž se zde usadil a jehož jméno se nám dochovalo, byli Keltové (od pátého století př. n. l. do přelomu letopočtu). Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276. Na počátku husitských válek (1419 – 1434) se Chrudim přiklonila na stranu protikatolickou a německy mluvící část obyvatelstva město opustila. Od té doby je Chrudim, stejně jako celý region Chrudimska, teritoriem takřka výhradně českým. V 18. a 19. století se rodil současný ráz poklidného provincionálního města. Zdroj: http://www.chrudim-city.cz

Město dělilo dotaci na opravy památek

Chrudim – Zastupitelstvo města Chrudim rozhodlo o rozdělení státního příspěvku, který je městu poskytován z Programu regenerace městských památkových zón a městských památkových rezervací.

Výstavu oživí dnešní přednáška

Chrudim – Přednáškou nazvanou „Z deníku porodní babičky" dnes pokračuje cyklus doprovodných akcí připravených Regionálním muzeem v Chrudimi v rámci aktuálně probíhající výstavy „Od košilky k rubáši aneb Narození a smrt v české lidové kultuře".

Školní jídelnou voněl hejk s paprikovou omáčkou

Chrudim – Před jídelnou Základní školy Dr. Peška v Chrudimi včera vlála norská vlajka. V rámci projektu na rozšíření světové kuchyně do školních jídelen se zde podávalo norské menu.

Cestující se hádal s řidičem MHD

Chrudim – Strážníci vyjeli do Poděbradovy ulice, aby zde urovnali spor řidiče autobusu MHD s jedním z cestujících. Šofér hlídce uvedl, že muž, který chtěl cestovat městskou hromadnou dopravou společně se ženou a dítětem v kočárku, měl při nastupování připomínky k jeho jízdě.

Vodaři se setkali se starosty

Chrudim – Dnes je světový Den vody. Společnosti VaK Chrudim a Vodárenská společnost Chrudim při této příležitosti uspořádaly setkání se zástupci samospráv měst a obcí, při němž je seznámily se svou činností, s novinkami v provozní technice, se stavem vodárenské infrastruktury i s mechanismem tvorby cen.

Žebráci v Hlinsku ostrouhají, město přijalo vyhlášku

Hlinsko – Somráci a pobudové ostrouhali. Zastupitelé schválili vyhlášku, která zakazuje žebrání na území města.

Restaurátoři opravili barokní oltář. Už byl v žalostném stavu

Chrudim – Muzeu barokních soch v Chrudimi už nyní dominuje velký oltář sv. Vojtěcha z Běstviny, který prošel nákladnou opravou za téměř 900 tisíc korun. Až se muzeum 1. dubna otevře veřejnosti, návštěvníci spatří oltář po 52 letech konečně v téměř kompletním stavu.

Skončila udržitelnost některých projektů s dotací EU

Chrudim – Třem velkým chrudimským projektům dotovaným z evropských peněz skončila takzvaná udržitelnost. To je doba, po kterou musí příjemce dotace zachovat investiční projekt v nezměněném stavu. V roce 2015 skončila udržitelnost projektu cyklostezky do Medlešic, v loňském roce potom projektů rekonstrukce Klášterních zahrad se Zlatou stezkou a Rekreačních lesů Podhůra.

V Chrudimi po letech vyrostou rodinné domky

Chrudim – Chrudimskou místní část Markovice na začátku března obsadily první těžké stroje. Poblíž hřiště město připravuje stavební pozemky, na kterých vyrostou nové rodinné domy. Městskou kasu to bude stát bezmála 11 milionů korun.

Stromy už jsou pryč, památník za divadlem letos čeká stěhování

Chrudim – Za Divadlem Karla Pippicha zmizely tři vysoké jehličnany. Ustoupily úpravám prostranství. Nejviditelnější z nich bude stěhování pomníku Stalingrad – Dukla – Chrudim. Zmizí i chodníčky a podesta. Zbude jen trávník.

Podvodník se zlatem skončil v cele

Chrudim, Praha – Policisté v Praze dopadli podvodníka, který 25. dubna loňského roku připravil dvaadvacetiletého muže v Chrudimi o téměř 10 000 korun. Vše začalo u chrudimského Kauflandu, kdy mladého řidiče zastavil neznámý muž s tím, že mu došel benzín a prosí o půjčku, aby mohl dotankovat.

Postavit hnízdo je pro havraní pár skoro sisyfovská práce

Chrudim – V Chrudimi shazují některá havraní hnízda. Radnice využívá končícího předjaří, musí to totiž stihnout dřív, než ptáci zahnízdí.

Vzpomínka na slavného architekta

Chrudim – Spolek absolventů a přátel chrudimské zemědělské školy zítra pořádá přednášku a besedu na téma „Život a dílo zahradního architekta Josefa Vaňka".

Chrudimští pomáhají seniorům nejen s cestami k lékaři

Chrudim – Spolehnout se při cestě k lékaři výhradně na vlastní síly, to může být pro mnohé špatně pohyblivé seniory až nepřekonatelný problém. S jeho řešením pomáhá v některých městech senior taxi, což je soukromá přepravní služba částečně dotovaná tamějšími radnicemi. Senioři si tak mohou třeba za pouhou „dvacku" dojet i na nákup.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies