VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Bohumil Hrabal mi obohatil svět

Pravidelná víkendová glosa Ivana Baboráka.

29.3.2014 19
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj, tak dnes , neb tyto řádky píšu v pátek 28. března, je to přesně sto let od narození významného, ne-li největšího, jistě pak nejvíce překládaného spisovatele českého pana Bohumila Hrabala. Spisovatele jehož knihy i některé filmy mi změnily a obohatily můj svět, tedy můj život a to zásadně.

Na přelomu inspirativních let šedesátých a následně v morální devastaci let sedmdesátých, kdy se prováděly čistky na pracovištích a od prověrek odcházeli ponížení a zlomení sice soudruzi, ale na otázku zda schvalují okupaci naší země v roce 68, si morálně stáli na svém. A pokud odpověď zněla ne, čekal je vyhazov a persekuce , ztráta pracovního místa a mnohdy nátlak na celou rodinu. Vyloučení z KSČ bylo sice pro mnohé osvobozující, leč tvrdě zaplacené. Kdo u nich zůstal, věděl proč. A byl to postoj, ze kterého jsme se ještě, společně i s jinými historickými morálními kolapsy nevzpamatovali dodnes.

V tomto rámci jsme my, bytosti tehdy postpubertální, přísahali na surrealismus na Bretona, na Taigeho, na Štýrského, na Medka, na Kunderu, Reynka, ale i na celou plejádu osobností, které se vynořily v těch zlatých letech šedesátých. Zoufale jsme se sháněli po knihách a informacích, které v předešlých dobách vycházely a jejichž majitelé si je střežili, jak oko v hlavě. Představte si, že Solženicynova kniha „Jeden den Ivana Děnisoviče" měla cenu motocyklu – cenu za kterou ji vášnivý čtenář směnil. Ó, kde jsou ty časy!

A právě v těchto časech mne okouzlila poetika Hrabalova, vycházející právě ze surrealismu s prvky hovorové řeči, leč vyfutrovaná myšlenkami , které v časech běsnících rudých kaligulů tolik chyběly. V roce 1979 jsem nasedl na vlak a v hlavním městě v pivnici U Zlatého tygra jsem se zeptal pana Hrabala, zda mně podepíše mnou namalovaný portrét. Odpověděl: „jestli se poznám, tak jo." Obraz jsem poslal a zpět i s věnováním mi přišel na den přesně za rok. Už jsem nedoufal. Radost to byla, a je obrovská.

PS Jsou osobnosti, které vám obohatí a někdy i změní pohled na svět. Já mám pana Hrabala a co vy?

Ivan Baborák, výtvarník

Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies