VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Kde je radostné mládí?

Ahoj. V neděli je 1. květen, tedy 1. Máj, lásky čas. V kalendáři označen jako Svátek práce. V roce 1886 se 1. květen stal v USA dnem za osmihodinový pracovní den. Potom došlo ke známým tragickým událostem v Chicagu a k justiční vraždě pěti předních anarchistů.

1.5.2011 4
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Tradice slavení byla počata v roce 1890 na návrh francouzských odborářů. Slavení se ujalo, i bolševikům v tehdejším našem Československu se to téměř podařilo 1. Máj nepovinně - povinně navléknout jako oslavu tehdejšího režimu. Ještě dnes, když na ty doby vzpomenu, naskočí mi po celém těle vyrážka zvaná kopřivka.

Jako malý chlapec jsem si v hodinách výtvarné výchovy na základce ve škole Růžovka vyřezal rukověť mávátka, vybarvil ho trikolórou a nalepil proužky krepového papíru, aby mi ve větru výrazně vlálo. A v ten slavný den oblečen do nevědomosti jsem se vnořil do barevné řeky spoluobčanů a s výkřiky - Kdo stojí na chodníku nemiluje republiku - jsem s vlastnoručně vyrobeným mávátkem slavnostně a s úsměvem kráčel ulicí dnes Širokou až na náměstí tehdy zvaném Leninovo či jak, už ani nevím.

A potom jely alegorické vozy, které vyráběly propagace všech tehdy státních podniků, jejichž názvy většinou už dnes nikomu nic neřeknou. Později, už starší, jsme na 1. máj pravidelně jezdili do Bzence na ochutnávky skvělých vín. Z okna hotelu na náměstí jsem vždy brzo ráno sledoval nejkratší prvomájový průvod v tehdejším ČSSR. Mnohdy nestačili muzikanti odehrát ani hymny.

A Bzenečtí houfně odhazovali transparenty a vlajky, abychom se spolu za okamžik sešli v sokolovně na koštu vín. Na těch nejkrásnějších oslavách Svátku práce, jaké si člověk umí představit. Kde je to mávátko, kde jsou ty fabriky, kde je škola natřená na růžovo, kde je nevědoucí, ale radostné mládí? Ti starší to vědí . No jasně, přesně tam to všechno je.

P.S. Tak na zdraví a na život vám připíjím Bzeneckou lipkou . A nezapomeňte na líbačku pod rozkvetlou třešní…

Ivan Baborák, výtvarník, www.baborak.cz

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies