VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Naše tři šperky je potřeba nabízet všude

Výtvarník Ivan Baborák nejen o Velikonocích.

30.3.2013
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj je poslední březnová sobota a protože jsou Velikonoce, je to sobota Bílá. Bílá je proto, že v tento den nosili nově pokřtění bílá obřadní roucha. A hlavně je to nejdůležitější křesťanský den z celého roku, neb po západu slunce Ježíš vstal z mrtvých. Noc ze soboty na neděli, kdy Ježíš procitl, se nazývá Velká a odtud pochází název Velikonoce. Zajímavé jsou i lidové zvyky Bílé soboty. Před východem slunce bylo záhodno vymést smetí ze stavení a to nejlépe novým koštětem. Věřilo se, že tímto počinem se zabrání, aby se v domě držel hmyz. Také zamilovaní kluci měli ve zvyku vysypávat pískem chodníček lásky, který vedl k domu jejich milé. Sadaři třásli ovocnými stromy, aby se probudily a daly skvělou úrodu. To určitě zkusím. Nebo na stromy stříkali vodu, či je potíraly těstem ze kterého se pekl mazanec.To určitě dělat nebudu. K obědu se podává polévka z čerstvých jarních bylinek. A je nejvyšší čas se vypravit na vrbové proutky na pomlázku. Bílou sobotou končí dlouhé období půstu a je třeba připravit dobroty i malovat vejce. Z dodržováním letošního období půstu jsem měl problém, neb jsem byl pozván do Muzea barokních soch na otevření nové sezony ve znamení projektu Město tří muzeí. A byl jsem hostem galavečera v pražské Lucerně při vyhlášení Vinařství roku 2012. Akci při které se v dobročinné aukci dražilo pomalované víko od sudu nejen moje ale i J. Slívy, B. Jirků, S. Saudkové aj. Obé spojeno s ochutnávkou skvělých vín a také s něčím k zakousnutí. Myšlenka nabízet turistům spojenými silami to nejlepší, co pro ně ve městě máme, mimochodem téma velmi frekventované v těchto sobotních glosách, se k mé radosti uskutečňuje. A jak správně podotkl pan chrudimský starosta Řezníček, je potřeba ty tři šperky, myslím Muzeum loutkářských kultur, Regionální muzeum se sbírkou Muchových plakátů a Muzeum barokních soch nabízet všude a všem. Snad se dostane i na informační tabule na výpadovky směřující do města. Cestou do hlavního města nelze přehlédnout poutače na výstavu Muchovy sbírky I.Lendla s motivy z plakátů, které vlastní i naše muzeum. Poutače, želbohu, naše muzeum nevlastní.

PS. Ta masivní vlna nevole, která provázela podříznutí živých okrasných stromů před hotelem Bohemia, je příslibem, že se snad příště bude postupovat jinak. Alespoň doufám.

Ivan Baborák, výtvarník

Autor: Redakce

30.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení