VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Naše tři šperky je potřeba nabízet všude

Výtvarník Ivan Baborák nejen o Velikonocích.

30.3.2013
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj je poslední březnová sobota a protože jsou Velikonoce, je to sobota Bílá. Bílá je proto, že v tento den nosili nově pokřtění bílá obřadní roucha. A hlavně je to nejdůležitější křesťanský den z celého roku, neb po západu slunce Ježíš vstal z mrtvých. Noc ze soboty na neděli, kdy Ježíš procitl, se nazývá Velká a odtud pochází název Velikonoce. Zajímavé jsou i lidové zvyky Bílé soboty. Před východem slunce bylo záhodno vymést smetí ze stavení a to nejlépe novým koštětem. Věřilo se, že tímto počinem se zabrání, aby se v domě držel hmyz. Také zamilovaní kluci měli ve zvyku vysypávat pískem chodníček lásky, který vedl k domu jejich milé. Sadaři třásli ovocnými stromy, aby se probudily a daly skvělou úrodu. To určitě zkusím. Nebo na stromy stříkali vodu, či je potíraly těstem ze kterého se pekl mazanec.To určitě dělat nebudu. K obědu se podává polévka z čerstvých jarních bylinek. A je nejvyšší čas se vypravit na vrbové proutky na pomlázku. Bílou sobotou končí dlouhé období půstu a je třeba připravit dobroty i malovat vejce. Z dodržováním letošního období půstu jsem měl problém, neb jsem byl pozván do Muzea barokních soch na otevření nové sezony ve znamení projektu Město tří muzeí. A byl jsem hostem galavečera v pražské Lucerně při vyhlášení Vinařství roku 2012. Akci při které se v dobročinné aukci dražilo pomalované víko od sudu nejen moje ale i J. Slívy, B. Jirků, S. Saudkové aj. Obé spojeno s ochutnávkou skvělých vín a také s něčím k zakousnutí. Myšlenka nabízet turistům spojenými silami to nejlepší, co pro ně ve městě máme, mimochodem téma velmi frekventované v těchto sobotních glosách, se k mé radosti uskutečňuje. A jak správně podotkl pan chrudimský starosta Řezníček, je potřeba ty tři šperky, myslím Muzeum loutkářských kultur, Regionální muzeum se sbírkou Muchových plakátů a Muzeum barokních soch nabízet všude a všem. Snad se dostane i na informační tabule na výpadovky směřující do města. Cestou do hlavního města nelze přehlédnout poutače na výstavu Muchovy sbírky I.Lendla s motivy z plakátů, které vlastní i naše muzeum. Poutače, želbohu, naše muzeum nevlastní.

PS. Ta masivní vlna nevole, která provázela podříznutí živých okrasných stromů před hotelem Bohemia, je příslibem, že se snad příště bude postupovat jinak. Alespoň doufám.

Ivan Baborák, výtvarník

Autor: Redakce

30.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prostor před chrudimským nádražím.

Klesající zadluženost dává projektům šanci

Ilustrační foto

A teď na nebezpečné území Vyšehradu

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ dr. Peška Chrudim

Chrudimsko - Ve středu 20. září přinese Chrudimský deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Obyvatele Pardubického kraje nejvíc trápí neutěšené silnice

Chrudim - Chybějící obchvaty, dálnice a rozbité okresky. To je podle exkluzivního předvolebního průzkumu pro Deník největší problém kraje. Můžou s ním ale poslanci něco udělat?

Vodní záchranáři hledají posily

Chrudimsko – Vodní záchranáři hledají nové členy do týmu. Přihlásit se mohou muži i ženy, chlapci i dívky, a to do tří kategorií podle věku – od 10 do 15 let, od 15 to 17 let a od sedmnácti let výše.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení