VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BABORÁKŮV TÝDEN: Renesanční kluci měli neskutečnou fantazii

Chrudimsko - Výtvarník Ivan Baborák se ve svém víkendovém fejetonu pozastavuje nad krásami Toskánska anad tím, jak je důležité "být na cestě".

13.1.2013
SDÍLEJ:

Ivan BaborákFoto:

Ahoj. Jsem na cestě. Jezdím pravidelně každý rok v lednu. Má to mnoho výhod. Je to lacinější, není vedro a neotravují vás všudepřítomní turisté. To hlavně.

Nebaví mně poskakovat ve štrůdlu čumilů, co vás tlačí neomylně k ikoně té které galerie a vy nemáte šanci se zastavit u svého milovaného obrazu či sochy. Vždyť je známo, že většina návštěvníků památek a galerií vždy spěchá k té známé Moňe Líze, nebo Davidovi a pramálo jí zajímají jiná díla neméně významných umělců.

Pokud vás zajímá historie, renesance, architektura, ženské křivky, krajina, výtečné jídlo a víno nemůže vás potkat větší slast, než se ocitnout v Toskánsku. Kdysi dávno, nevzdělán a nepoučen, jsem se podivoval nad klasickými renesančními portréty, které jsou vsazeny do krajiny tak neskutečné, že jsem žasnul, jakou měli ti kluci renesanční fantazii. Omlouvám se, ale dívky, které by páchali umění v tom čase, neznám. A měl jsem za to, že taková krajina nemůže přeci existovat. Leč mýlil jsem se, jako ostatně v mnohém v tom čase.

A co teprve renesanční architektura do dnešních dní skvostně zachovalá! Města jako Florencie, Arezzo, Pisa, Siena a pitoreskní městečko Montepulciano, či Monteriggioni opevněná obec, která inspirovala Danta k jeho Peklu. A jistě i San Gimignano, perla Toskánska pod laskavou ochranou UNESCO. Našinec, odchován našlehaným barokem zdejších kostelů, je zde konfrontován se strohostí a důstojností prostoru, který povětšinou zdobí fresky velikánů renesanční malby. A prostory to bývají úctyhodné. I výzdoba do těchto prostor musela být v měřítku, jaký to rozdíl od našich oltářů z té doby. Pokud se ovšem dochovaly a nepodlehly řádění zemského škůdce Jana Žižky a jeho husitské party…

Tak pokud můžete, práskněte se vším o zem a vydejte se na cestu. Neb není nic lepšího, než být na cestě. To učí nejen Lao-c' ale i bítnickej guru Jack Kerouac. A nemusí to být nutně ani cesta do Toskánska. Důležité je, být na cestě.

Ivan Baborák, výtvarník

www.baborak.cz

Autor: Redakce

13.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení