VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kafe v galerii, nebo Beseda Café?

Chrudim- /Z redakční pošty/ Se zájmem jsem sledoval chrudimskou „kauzu Kafe v galerii". Protože jsem o kavárně do doby medializace problému ani nevěděl, byl jsem v ní podívat, abych shlédl jak její prostory, tak marnotratně nakoupený kávovar.

12.11.2014
SDÍLEJ:

Fotopás - káva.Foto: DENÍK

Panu Lichtenbergovi, který na problém upozornil a svou důsledností přispěl k tomu, aby končící městská rada provoz kavárny ukončila, dávám zapravdu v tom, že město by rozhodně nemělo uskutečňovat komerční projekty na úkor soukromých subjektů. Pokládám za správné, že Petr Lichtenberg chce věc dovést do konce a vyvodit důsledky z toho, že prostředky z městského rozpočtu nebyly v daném případě používány s péčí řádného hospodáře.

Starosta města Petr Řezníček podle CHD deklaroval, město že chce prostory stávající kavárny dále využívat „ve stejném režimu, jako například sál Sůva nebo jiná místa určená pro různé schůzky a jednání".

Domnívám se, že co do kapacity skromný prostor (25 30 míst) by mohl být ve prospěch občanů města využit progresivnějším způsobem, který by lépe odpovídal charakteru městského kulturního střediska. Když jsem v hektických týdnech před pětadvaceti lety vracel spolu s Františkem Novým tomuto zařízení jeho historický název, činili jsme tak s představou, že Chrudimská beseda bude místním občanům sloužit i jako komunitní centrum.

Do přestavby a zařízení prostor bývalého Kabinetu ex libris byly jistě investovány nemalé prostředky. Město má možnost nastavit pro komerčně koncipovaný prostor režim podobný, jako je tomu např. pro generačně vymezenou sociální skupinu v klubu Agora. Ten provozuje o. p. s. Šance pro tebe. Klub (kavárna) v Muzeu by tak mohl nadále sloužit jako malá galerie, ale současně jako místo neformálního setkávání chrudimských občanů v kulturním prostředí, které k historii města patří. Zájemci by si zde mohli vypít i tu kávu nemusela by být z kávovaru za statisíce, stačila by z french pressu za pár stovek, šálek za pár korun. Provoz by mohla zajišťovat sociální firma zřízená neziskovou organizací. Funguje to tak v řadě českých měst (např. kavárna integračního centra Kosatec v Pardubicích, Dům U beránka v Českých Budějovicích apod.)

Rád bych věřil, že nová městská rada se bude koncepcí kavárny znovu zabývat a osloví místní neziskové organizace výběrovým řízením na pronájem. Jsem přesvědčen, že Chrudimi s její kulturní tradicí by to velmi slušelo.

Milan Daniel, Chrudim

Autor: Redakce

12.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko – V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život.Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě. 

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení