VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel H. Borovský a národní identita

V těchto dnech si připomínáme vznik samostatného československého státu 28. října 1918. Proč ale? Vždyť již patří minulosti, byl rozdělen na samostatnou Českou republiku a Slovenskou republiku. I přesto má tento svátek svůj význam.

28.10.2016
SDÍLEJ:

Karel Havlíček Borovský. Foto: Deník/archiv

Spočívá v úsilí, kterému zasvětili svůj život mnohé osobnosti našich národních dějin. Vyjadřuje naši národní identitu. Tu tvoří společné dějiny národa, kulturní dědictví, a především společný jazyk.

Moji známí z Washingtonu D.C. se po našem vstupu do Evropské unie domnívali, že přijmeme nějaký nový celosvětový úřední jazyk. Musel jsem jim vysvětlovat, že EU znamená sice jednotu, ale jednotu v mnohosti. Český jazyk patří k naší národní identitě. Karel Havlíček Borovský (1821 – 1856), největší český novinář 19. století, někdejší posluchač pražského arcibiskupského semináře, později básník a spisovatel, pocházel z dnešní Havlíčkovy Borové.

V nedaleké Polné se seznámil s Boženou Němcovou a jejím manželem, kteří se do tohoto města v roce 1840 přistěhovali z Litomyšle. I tato žena velmi obohatila český jazyk. Havlíček byl později za své epigramy proti tehdejší vládnoucí moci zatčen a internován v dnešním italském Bressanone – Brixenu v jižních Tyrolích, které v té době patřily k Rakousku. I když je to kouzelný kraj Dolomitů, trpěl zde těžkým steskem. V dnešním Bressanone – Brixenu je možno najít dům, ve kterém byl internován.

Jsou na něm dvě pamětní desky v češtině, italštině a druhá z roku 1995 v němčině, jde o dvojjazyčnou část Itálie. Na ní je možné číst:„ V tomto domě žil v letech 1852 – 1854 český vlastenec, novinář a satirický básník Karel Havlíček Borovský. Od rakouské vlády byl ze své vlasti vypovězen, od obyvatel Brixenu, až do svého návratu do Čech, přátelsky přijímán. Na památku českého národního hrdiny a velkého občana Rakouska tuto desku věnuje město Brixen."

Bohumil Šitavanc, katolický kněz

Autor: Redakce

28.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies