VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR ČTENÁŘE: Chrudim je letos konečně nedobytná

Historie města Chrudim je imponující. První zmínka o dnešním městě je stará 1022 let. Při listování historickými událostmi stojí za povšimnutí fakt, že město navzdory hradbám nebylo příliš odolné vůči nájezdníkům a ve středověku se tu budovaly podzemní únikové chodby, kterými dokázaly projet nejen žebřiňáky tažené dobytčaty, ale i obrnění a vzpřímení jezdci na koních.

2.10.2015
SDÍLEJ:

Rušno bylo kvůli uzavírkám železničních přejezdů i kolem chrudimské nemocnice (na snímku pohled ve směru do centra města).Foto: DENÍK/Marek Nečina

Skutečně nedobytným městem se Chrudim stala až v tomto roce. Shodou okolností se sešlo několik investičních akcí, které přivádějí řidiče, kteří chtějí do Chrudimi dojet a Chrudimí projet, k šílenství. Už od jara je trpělivost řidičů podrobena nejvyšší zátěži kvůli souběhu několika akcí, mezi kterými dominuje finišující stavba obchvatu Chrudimi a rekonstrukce železniční trati Chrudim Hlinsko. Výměna kolejí zdánlivě nemá se silniční dopravou mnoho společného, ale trať protíná silnice Chrudimi i těsně sousedících Slatiňan.

V současnosti dopravní omezení vrcholí, obchvat by měl být napojen někdy v listopadu. Přibližně ve stejné době oživne opět železnice a bude fungovat signalizace. Žádá se od nás trpělivost na další dva měsíce.

Když si promítnu dopravní omezení od jarních měsíců do současnosti a přičtu k nim varování uzavírek a omezení, která nás čekají do Dušiček, v součtu mi vychází dost vážné podezření, že stavební firmy jsou v tomto rajónu neomezenými vládci a úředníci dopravních odborů města i kraje jim přikývnou na cokoliv. Řidiči ať si remcají, jen když daně platí. Dodavatelské firmy jsou chřestýši, které není nutno dráždit bosou nohou. Proto jsou jim odsouhlasena všechna dopravní omezení, která jim vytvoří až luxusní podmínky pro práci.

Jistě, své požadavky dokážou perfektně zdůvodnit a navíc pohrozit zvýšenými náklady. Ale kéž by se našel někdo, kdo by měl odvahu říci: „Žvaníte a pravdy máte sotva půl. Napojení obchvatu, na které žádáte týdny, by se při dobré přípravě a organizaci práce dalo zvládnout za víkend." Musel by své práci rozumět a být ochoten se hádat a pálit si prsty. Ale my za volantem už to těch posledních několik týdnů vydržíme.

Miroslav Váňa

Autor: Redakce

2.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trpělivost s nepořádníky došla, kontejnery hlídá kamera

Ilustrační snímek

Agora pořádá besedu o rybaření

Vzpomínka i mše za vypálené Ležáky

Ležáky - Výročí vyvraždění osady Ležáky, která byla vypálena odvetou za pomoc paraskupině Silver A si v neděli připomněli domácí i světoví představitelé. Mrtvé i přeživští vzpomenula mše i pietní obřad.

Policisté lapili čtyři opilé jezdce během jediného dne

Chrudimsko – Během jediného dne policisté načapali tři opilé šoféry a jednoho cyklistu.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 24. června

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies