VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Véčkaři' řešili s ministrem chrudimský obchvat

Chrudim – V úterý 20. září se na ministerstvu dopravy s ministrem Pavlem Dobešem sešli chrudimští zástupci za Věci veřejné.

3.10.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Nečina

Za Věci veřejné (VV) byli přítomni David Kasal, radní za VV v Chrudimi, Boris Škorpík, předseda klubu VV Chrudim, František Pilný, člen klubu VV Chrudim a Miroslav Drobný, tajemník VV Pardubického kraje.

Tématem schůzky byla stavba obchvatu Chrudimi, společně s rekonstrukcí průtahu komunikace I/37 v Pardubicích u Parama.

Věcné a konstruktivní jednání odhalilo několik podstatných skutečností. Zásadní informace, která při jednání o stavbě chrudimského obchvatu zazněla, se týkala připravenosti stavby samotné. V situaci, kdy se na rok 2012 rozpočet ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) snížil o 20 miliard korun (na základě dohody byl rozpočet na rok 2012 navýšen o 4 miliardy korun) jsou upřednostněny stavby, které mají vyřízeny veškerá povolení atd. Výjimku tvoří právě obchvat Chrudimi.

Přestože se v poslední době představitelé města Chrudimi (i ti bývalí!) ohánějí slibem tehdejšího ministra Víta Bárty (VV), je zapotřebí zmínit skutečnost, že do dnešního dne nejsou ukončeny výkupy pozemků po celé trase. A to přesto, že o obchvatu se mluví více než jedno desetiletí.
V této souvislosti bylo zmíněno, že odhadovaná výše finančních prostředků potřebných na výkup pozemků v hodnotě osmi milionů korun jsou již alokovány na příslušných účtech. Zbývá tedy jediné – pozemky vykoupit. Existují bohužel překážky, které brání těmto výkupům.

V této souvislosti bychom rádi vyzvali zástupce města Chrudimi, aby i oni pomohli při realizaci výkupu pozemků svojí znalostí prostředí. Hlavním problémem na nevykoupených parcelách totiž zůstává fakt, že majitelé jsou anonymní, těžko dohledatelní, tudíž není komu doručit žádost o prodej.

Ministrem dopravy bylo dále konstatováno, že finanční prostředky na archeologický průzkum pro rok 2012 jsou též k dispozici, a to v plné výši 30 milionů korun.
Dalším bodem jednání o obchvatu byla diskuze o možnosti alokování částky v hodnotě přibližně sta milionů korun alespoň na samotné zahájení v těch místech, ve kterých nic nebrání výstavbě. V rámci hledání úspor uvnitř ministerstva je tato možnost otevřená, a dále o ní bude probíhat diskuze.

Kritériem pro přidělování finančních prostředků na stavby silnic je především připravenost stavby. Z tohoto důvodu je pro Pardubice potěšitelná skutečnost, že komunikace u Parama splňuje dané podmínky. Tudíž je více než pravděpodobné, že stavby na tolik diskutované silnici bude v příštím roce zahájena. Součástí stavby dle platné legislativy je i provedení archeologického průzkumu. Je tedy zjevné, že stavba „běží“ i přesto, že výhled na rok 2012 není pro Chrudim nikterak optimistický. Nicméně do současné doby se nikdo (!!!) z bývalých ministrů ani z bývalého vedení Chrudimi nemohl pochlubit ničím, co by zahájení stavby alespoň trochu připomínalo.

Miroslav Drobný,
krajský tajemník Věcí veřejných

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Úspěšná dohrávka futsalové ligy po 48 hodinách

Dějiště úterní nehody v Třemošnici.

Policie hledá svědky srážky auta a cyklisty v Třemošnici

Kameny teď v Chrudimi oživují vzpomínky na oběti holokaustu

Chrudim – Vsazením „kamenů zmizelých“ do dlažby několika městských chodníků si Chrudimští ve středu odpoledne připomněli tragické osudy místních Židů, kteří před 75 lety navždy zmizeli v nacistických koncentračních táborech.

Malí cyklisté si zopakovali základy bezpečné jízdy na kole

Chrudim – Středa odpoledne na dopravním hřišti v Chrudimi patřila malým cyklistů. Uskutečnil se tu 11. ročník akce Na kolo jen s přilbou, jíž se zúčastnilo 53 malých cyklistů. Čekala na ně čtyři stanoviště, kde si děti zopakovaly, nebo se naučily užitečné věci týkající se bezpečnosti jízdy na kole.

Muž se popálil, když mu začala hořet propan butanová lahev

Heřmanův Městec – Ve středu krátce před třetí odpoledne přijela hasičská auta před jeden z domů v Heřmanově Městci. Hořela tu propanbutanová láhev. Jeden muž utrpěl popáleniny.

Betlém nabízí pohled do života řemeslníků

Hlinsko – V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku teď můžete až do 5. listopadu navštívit další zajímavou výstavu z cyklu Střípky z historie s podtitulem Na cukr, na kafe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení