VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Véčkaři' řešili s ministrem chrudimský obchvat

Chrudim – V úterý 20. září se na ministerstvu dopravy s ministrem Pavlem Dobešem sešli chrudimští zástupci za Věci veřejné.

3.10.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Nečina

Za Věci veřejné (VV) byli přítomni David Kasal, radní za VV v Chrudimi, Boris Škorpík, předseda klubu VV Chrudim, František Pilný, člen klubu VV Chrudim a Miroslav Drobný, tajemník VV Pardubického kraje.

Tématem schůzky byla stavba obchvatu Chrudimi, společně s rekonstrukcí průtahu komunikace I/37 v Pardubicích u Parama.

Věcné a konstruktivní jednání odhalilo několik podstatných skutečností. Zásadní informace, která při jednání o stavbě chrudimského obchvatu zazněla, se týkala připravenosti stavby samotné. V situaci, kdy se na rok 2012 rozpočet ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) snížil o 20 miliard korun (na základě dohody byl rozpočet na rok 2012 navýšen o 4 miliardy korun) jsou upřednostněny stavby, které mají vyřízeny veškerá povolení atd. Výjimku tvoří právě obchvat Chrudimi.

Přestože se v poslední době představitelé města Chrudimi (i ti bývalí!) ohánějí slibem tehdejšího ministra Víta Bárty (VV), je zapotřebí zmínit skutečnost, že do dnešního dne nejsou ukončeny výkupy pozemků po celé trase. A to přesto, že o obchvatu se mluví více než jedno desetiletí.
V této souvislosti bylo zmíněno, že odhadovaná výše finančních prostředků potřebných na výkup pozemků v hodnotě osmi milionů korun jsou již alokovány na příslušných účtech. Zbývá tedy jediné – pozemky vykoupit. Existují bohužel překážky, které brání těmto výkupům.

V této souvislosti bychom rádi vyzvali zástupce města Chrudimi, aby i oni pomohli při realizaci výkupu pozemků svojí znalostí prostředí. Hlavním problémem na nevykoupených parcelách totiž zůstává fakt, že majitelé jsou anonymní, těžko dohledatelní, tudíž není komu doručit žádost o prodej.

Ministrem dopravy bylo dále konstatováno, že finanční prostředky na archeologický průzkum pro rok 2012 jsou též k dispozici, a to v plné výši 30 milionů korun.
Dalším bodem jednání o obchvatu byla diskuze o možnosti alokování částky v hodnotě přibližně sta milionů korun alespoň na samotné zahájení v těch místech, ve kterých nic nebrání výstavbě. V rámci hledání úspor uvnitř ministerstva je tato možnost otevřená, a dále o ní bude probíhat diskuze.

Kritériem pro přidělování finančních prostředků na stavby silnic je především připravenost stavby. Z tohoto důvodu je pro Pardubice potěšitelná skutečnost, že komunikace u Parama splňuje dané podmínky. Tudíž je více než pravděpodobné, že stavby na tolik diskutované silnici bude v příštím roce zahájena. Součástí stavby dle platné legislativy je i provedení archeologického průzkumu. Je tedy zjevné, že stavba „běží“ i přesto, že výhled na rok 2012 není pro Chrudim nikterak optimistický. Nicméně do současné doby se nikdo (!!!) z bývalých ministrů ani z bývalého vedení Chrudimi nemohl pochlubit ničím, co by zahájení stavby alespoň trochu připomínalo.

Miroslav Drobný,
krajský tajemník Věcí veřejných

3.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Chrudim přidává peníze na opravu kostelní střechy

Ilustrační foto.

Zloděj materiál na fasádu prostě ukradl

Hořovicko dostalo pět kulí, jako ve škole

Chrudim – Ve 29. kole Fortuna České fotbalové ligy cestovali Chrudimští v roli favortia na hřiště soupeře z Hořovicka. A úlohu splnili do puntíku.

Mladý muž ve vzteku rozbil výlohu a pořezal si ruku

Chrudim – V sobotu před šestou ráno si strážníci všimli pozdvižení na Resselově náměstí. Skupina lidí se tu marně snažila přesvědčit mladého muže v modrém triku, aby nastoupil do auta.

Mistrovský titul zamířil do Chrudimě

Chrudim - Tanečníci chrudimského MD Dance studia se stali mistry republiky. Zvítězili v kategorii Extraliga v malých formacích na soutěži Czech dance masters, která se konala v pátek na výstavišti v pražských Holešovicicích.

Opilý šofér silnici doslova „šněroval“

Vlčnov – V sobotu krátce po dvaadvacáté hodině nahlásil muž na operační středisko Policie ČR řidiče, který kličkoval před jeho vozidlem po silnici ve směru od Orle na Vlčnov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies