VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z REDAKČNÍ POŠTY: Velká sláva u prvního trámu

Než se pokusíme reagovat na obsah článku zveřejněného v Chrudimském deníku ze dne 23. února tohoto roku pod názvem „Trámů na roubenku se motorová pila ani nedotkla“ chceme potencionální čtenáře našeho příspěvku ujistit, že mu nechceme v žádném případě brát naději, na zachování jednoho z tradičních řemesel. Naopak.

4.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv SLS Vysočina

Hluboce si vážíme všech těch, kteří dnešní generaci i generacím příštím předali a mají ten dar a vůli předávat dál důkazy o tom, že mnohá, bohužel zaniklá ale i ta zapomenutím ohrožená řemesla mají nenahraditelnou vypovídající hodnotu a jsou důkazem toho, jak se lze prostřednictvím zachovaných výsledků řemeslnického fortelu alespoň v mysli vrátit do dob našich předků.

Pomáhají nám vytvořit si představu jak generace před námi dokázaly žít často v tvrdých podmínkách ale v souladu s přírodou a s respektováním toho, že jsou její součástí a ne pánem. Člověk, který to skutečně takto vnímá, pochopí mnohé, ale hlavně se musí dobrat pokory, velké pokory před lidmi, pro které byla tato řemesla nejen zdrojem obživy ale i seberealizací, a tak prostřednictvím jejich práce máme možnost vycítit jejich tehdejší radosti, starosti, sny, představy a pocity.

Není to jen fortel, ale je vtom kus lidství a hlavně souznění člověka, materiálů a nástrojů, s cílem vytvořit něco, co uspokojí samotného tvůrce, ale stane se nejen předmětem potřeby, ale dílem, které osloví ostatní.

Pohled na trám, jako dominantní prvek roubenky, který je na jedné z ilustračních fotografií zakomponované v článku o zachráncích tradičního řemesla, do jejichž role se otec a syn pasují, nám připomněl vůni opracovávaného dřeva a upoutal tak naši pozornost. Samotný článek z pohledu jeho záměru a stylistiky nám nepřísluší hodnotit. Jako ti, řekněme trochu znalí věci, cítíme povinnost, a to zejména i po reakcích těch, kteří již desetiletí, toto řemeslo provozují, říci, že ono žije a zdaleka nezaniklo. Výsledky řemeslnické zdatnosti a odbornosti studnických a dalších sekyrníků může čtenář vidět na mnoha místech v naší republice, například ve skanzenu na Veselém kopci, dále v Ratibořicích, Českém Krumlově i zahraničí. Ale opravdu té řemeslnické.

Stavovská čest

Jsme pro to aby se řady těch, kteří se chtějí tomuto řemeslu věnovat, rozšiřovaly. Cíl je to hodný podpory a obdivu… ale? Ano, kdyby tu nebylo to zrádné slovíčko ale. Když jsme si prohlíželi pozorněji již zmíněná ilustrační fota, měli jsme dojem, ale možná se nám to jen zdálo, že na již zmíněném ručně otesaném trámu jsou stopy po podavačích strojní pily. Teslice, která byla použita na demonstraci kvality díla, by zasluhovala řádně nabrousit a nebo, aby ji šikovnější ruce vedly správným směrem. Prostřednictvím druhého ilustračního fota je vidět, že se motorová pila trámů na roubenku ani nedotkla. Jsou totiž řezány na strojní pile a to kompletně.

Výsledky práce našich sekerníků si jezdí prohlížet a obdivovat lidé nejen z naší země. Svět se globalizuje, a tak není na místě zpochybňovat ani rozhodnutí našich budoucích stavitelů roubenek učit se od člověka z Norska. Žádné zkušenosti nejsou k zahození. Člověk se má neustále učit.

Naším cílem nebylo zpochybnit nebo snižovat podnikatelský záměr, který byl předmětem zveřejněného článku, a chceme vyloučit i sebemenší konfrontační nádech. Cítili jsme však povinnost, snad trochu něco jako stavovskou čest, upozornit na některá fakta, která se nám jevila odlišná od skutečnosti.

Závěrem snad věci neuškodí, použijeme–li slova našich starých moudrých řemeslníků, kteří již něco dokázali doma i ve světě. „Kováře za jednu noc housky péct nenaučíš“ nebo „Když jdeš prodat kůži, musíš ji mít řádně vyčiněnou, a když chceš prodat boty, ukaž na ty, kdo je už nosí a netlačí je“.

Studničtí sekyrníci

4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies