VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na Eduarda Beránka

Jako na moudrého, skromného a všestranného člověka otevřeného novým myšlenkám vzpomínají všichni, kteří měli tu čest poznat Eduarda Beránka.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Lidé zapalují svíčky za Eduarda Beránka.Foto: DENÍK/Kamil Dubský

Celý svůj život zasvětil spojení vzdělání a sportu, tedy antickému ideálu rovnováhy tělesné a duševní krásy.

Ačkoliv se narodil až po válce, byl v chrudimském prostředí představitelem jakéhosi prvorepublikového odkazu. Požívaje velkého respektu svých oponentů, dokázal svým vystupováním a projevy zaujmout posluchače, zároveň však, stejně tak jako jeho politický vzor Alois Rašín, byl reprezentantem životní skromnosti a osobní zodpovědnosti. Eduard Beránek zbytečně nezasahoval do diskusí, pokud to nepovažoval za přínosné. Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří mluví jen proto, aby mluvili. Jeho velkou předností bylo, že v rozvířených debatách spojoval, uklidňoval a dokázal najít společné a důležité body. Velmi však dbal na to, aby byla politika založena na polému, tedy svém základu sváru, a vystupoval proti falešné jednomyslnosti. Smýšlením byl vnímavým realistou, nikoliv snílkem. Eduard Beránek projevil i velkou odvahu, když se stavěl proti veškerým nekalostem, ačkoliv mu tyto postoje bohužel spíše přinášely útrapy.

Eduard Beránek inspiroval mnohé své studenty, ale i ostatní vnímavé lidi ve svém okolí. Bude vždy příkladem toho, že i na malém městě mohou vyrůst velké osobnosti. Proto vždy, když nám nebude nejlépe, vzpomeňme si na tohoto muže, který se do poslední chvíle snažil prosazovat to, co považoval za správné, který se snažil až do svých posledních dnů přispět k tomu, abychom žili v příjemnějším světě.

Svobodní Chrudim

Autor: Redakce

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Trpělivost s nepořádníky došla, kontejnery hlídá kamera

Ilustrační snímek

Agora pořádá besedu o rybaření

Vzpomínka i mše za vypálené Ležáky

Ležáky - Výročí vyvraždění osady Ležáky, která byla vypálena odvetou za pomoc paraskupině Silver A si v neděli připomněli domácí i světoví představitelé. Mrtvé i přeživští vzpomenula mše i pietní obřad.

Policisté lapili čtyři opilé jezdce během jediného dne

Chrudimsko – Během jediného dne policisté načapali tři opilé šoféry a jednoho cyklistu.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 24. června

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies