VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínka na Eduarda Beránka

Jako na moudrého, skromného a všestranného člověka otevřeného novým myšlenkám vzpomínají všichni, kteří měli tu čest poznat Eduarda Beránka.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Lidé zapalují svíčky za Eduarda Beránka.Foto: DENÍK/Kamil Dubský

Celý svůj život zasvětil spojení vzdělání a sportu, tedy antickému ideálu rovnováhy tělesné a duševní krásy.

Ačkoliv se narodil až po válce, byl v chrudimském prostředí představitelem jakéhosi prvorepublikového odkazu. Požívaje velkého respektu svých oponentů, dokázal svým vystupováním a projevy zaujmout posluchače, zároveň však, stejně tak jako jeho politický vzor Alois Rašín, byl reprezentantem životní skromnosti a osobní zodpovědnosti. Eduard Beránek zbytečně nezasahoval do diskusí, pokud to nepovažoval za přínosné. Rozhodně nepatřil mezi ty, kteří mluví jen proto, aby mluvili. Jeho velkou předností bylo, že v rozvířených debatách spojoval, uklidňoval a dokázal najít společné a důležité body. Velmi však dbal na to, aby byla politika založena na polému, tedy svém základu sváru, a vystupoval proti falešné jednomyslnosti. Smýšlením byl vnímavým realistou, nikoliv snílkem. Eduard Beránek projevil i velkou odvahu, když se stavěl proti veškerým nekalostem, ačkoliv mu tyto postoje bohužel spíše přinášely útrapy.

Eduard Beránek inspiroval mnohé své studenty, ale i ostatní vnímavé lidi ve svém okolí. Bude vždy příkladem toho, že i na malém městě mohou vyrůst velké osobnosti. Proto vždy, když nám nebude nejlépe, vzpomeňme si na tohoto muže, který se do poslední chvíle snažil prosazovat to, co považoval za správné, který se snažil až do svých posledních dnů přispět k tomu, abychom žili v příjemnějším světě.

Svobodní Chrudim

Autor: Redakce

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda u Přestavlk

Po srážce zůstala honda nadranc

Letní kino

Letní kino ustoupilo počasí i stížnostem

Barokní serenaty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Chrudim – Muzeum barokních soch v Chrudimi se na tři dny proměnilo v operní sál. Před oltářem vyrostlo pestrobarevné jeviště, na němž hudební soubor Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka uvedl nebo ještě uvede celkem čtyři hudební kousky staré minimálně dvě století.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení