VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak si počínat při dopravní nehodě od nového roku?

Východní Čechy/ Chrudimsko - (AKTUALIZOVÁNO, DISKUZE) I přes nepříznivé počasí a zhoršenou sjízdnost komunikací vlivem mrazu a sněhu, řeší dopravní policisté od začátku roku pouze minimum nehod. Příčinou především fakt, že od počátku roku vešel v platnost nový zákon, který stanovuje, že k nehodám do 100 tisíc korun není třeba volat policii.

10.1.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jaké jsou vaše zkušenosti s novým zákonem a hlášením dopravních nehod? Přinese zákon nějaké zlepšení? Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem!

A to není jediná změna, s níž se musí od počátku roku motororisté vyrovnat při ohlašování dopravních nehod. Jak se orientovat se v problematice dopravních nehod, jejich ohlášení policii, pojišťovně či přivolání policie na místo dopravní nehody?

Policie nejezdí k nehodám. Opilcům to projde snáze

Experti označují nový systém výjezdů k dopravním nehodám za nešťastný pro všechny slušné chodce i motoristy. Hlídky sice mají o dost lehčí práci a mohu se věnovat „plnění jiných úkolů než úřadování nehod“, celá věc má podle odborníků i jeden nepříjemný vedlejší efekt – mezi prsty totiž policistům proklouznou opilí řidiči, kteří nabourají, ale kvůli absenci policie nebudou jako dosud absolvovat povinnou dechovou zkoušku. „Je to nepříjemná situace. Odhaduji, že by takto mohly uniknout až dvě třetiny opilých řidičů,“ říká Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence.

Bude logické, že opilý motorista se bude po srážce snažit vyřešit situaci slovně či penězi. Policie již u toho nebude potřeba. Řidičům to prostě projde, možná i opakovaně a nakonec nepotrestaný řidič může způsobit tragédii,“ varuje Hořín. Dopravní policie si však zatím takové záludnosti nebojí. Naopak si stávající systém velmi pochvaluje. Už za první lednovou dekádu totiž počet výjezdů klesl o dva a půl tisíce, tedy zhruba na polovinu stavu, který museli řešit v prosinci. Tehdy ale jezdili ke všem nehodám nad padesát tisíc škody. Policie nicméně tvrdí, že ačkoliv jezdí k nehodám méně, opilí řidiči neutíkají. „Během prvních 11 dní tohoto roku jsme vyjížděli ke 138 dopravním nehodám, kde hrál svou roli alkohol. Oproti stejnému období loňského roku je to jen o 19 méně, což je pokles naprosto minimální,“ řekl včera Deníku šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Statisticky vyjádřeno může být policie spokojena, kolonka nehodovost ji začala klesat úplně všude. „Počet nehod, které dopravní policie řešila v prvních dnech roku 2009, klesl oproti loňskému roku ve všech regionech,“ potvrdil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. I samotná práce hlídek ovšem není bez problémů. Množí se totiž případy, kdy policisté vyjedou na místo nehody a než dorazí, řidiči je přes dispečink odvolají, protože se mezitím na místě dohodli. „Je to nová věc a lidé si musí zvyknout na nová pravidla,“ přiznává Tržil.
Tisíc mrtvých na silnici

Zatímco letošní statistika teprve píše svoje první kapitoly, po včerejšku jsou známa definitivní čísla z minulého roku. Za loňský rok na českých, moravských a slezských silnicích přišlo o život 992 lidí, dalších 3809 osob pak utrpělo těžká zranění. Jen pro srovnání, přesně tolik obyvatel, kolik loni zemřelo na silnicích, žije například ve středočeské obci Středokluky. Celých 47 procent loňských obětí má na svědomí příliš rychlá jízda, stejné procento mrtvých bylo mladší třiceti let. Celkem v roce 2008 musela policie vyjíždět k 160 378 nehodám, při kterých byla způsobena škoda za téměř osm miliard korun. Oproti minulým rokům pozitivní statistiky trochu kazí skutečnost, že loni přišlo o život 210 chodců, což je o dvanáct více, než v roce 2007. A moc dobře nezačal ani letošní rok. „Za prvních 11 dní zemřelo na silnicích 21 osob. Apeluji na řidiče, aby přizpůsobili svou jízdu tomu, že jsou vozovky namrzlé, “ uzavřel šéf republikové dopravky Tržil.

KDY VOLAT POLICII

* v případě dopravní nehody budeme mít povinnost volat policii, když dojde na některém z vozidel ke škodě vyšší jak 100.000 Kč (včetně přepravovaných věcí). Toto se týká i dopravních nehod služebních vozidel nebo lesasingových vozidel či vozidla, které řídí někdo z rodiny majitele vozidla
* k dopravní nehodě, kde dojde ke zranění osob nebo k usmrcení vždy volejte policii
* policii volejte vždy, pokud při nehodě dojde k jakékoliv škodě na majetku třetí osoby – například k poškození zaparkovaného vozidla, oplocení rodinného domu, náraz do sloupu veřejného osvětlení a pod.
* pokud někdo z účastníků odmítne sepsání záznamu nebo se účastníci na vině nedohodnou, zavolejte k nehodě policii, nebudete platit žádný poplatek
* policii volejte, když při nehodě dojde k poškození pozemní komunikace či ke zničení nebo poškození její součásti nebo příslušenství (dopravní značka, svodidla a pod.) nebo když dojde k poškození obecně prospěšného zařízení (zařízení na železničních přejezdech a pod.) nebo k poškození životního prostředí (únik provozních kapalin a pod.)
* policii volejte i v případě, kdy sami nebudete po nehodě schopni obnovit plynulost provozu

KDY POLICII NEVOLAT

* když je škoda na vozidle nižší jak 100.000 Kč a nedošlo ke zranění osob ani k dalším shora uvedeným škodám
* u dopravních nehod, u kterých se policie nevolá, budou mít účastníci nehody povinnost sepsat společný záznam o dopravní nehodě. Ten musí obsahovat popis místa vzniku nehody, čas, příčiny, průběh a následky, identifikaci účastníků a vozidel. Tento záznam musí účastníci nehody podepsat a předat pojistiteli, který by měl plnit pojistné (tedy pojišťovně viníka dopravní nehody). Záznam může mít volnou formu, formulář zákon přímo nepředepisuje, přesto doporučujeme tzv. euroformulář záznamu o dopravní nehodě, který je dobře vozit vždy ve vozidle s sebou.
Tento formulář je k dispozici v pojišťovnách nebo na internetu například ZDE POD TÍMTO ODKAZEM.

Zdroj: www.policie.cz

(spa, red)

10.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení