Získal pátý mistrovský titul, když navíc v základní části soutěže vytvořil absolutní rekord ziskem maximálního počtu bodů, k tomu připojil triumf v Poháru ČMFS a pozadu nezůstala ani mládežnická družstva kategorie U-18 a U-16, která se stala rovněž mistry republiky. Za sezonou snů se ohlížíme s prezidentem klubu FRANTIŠKEM TICHÝM, který ovšem neusíná na vavřínech a chce mnohé v chodu klubu vylepšit.

Jste si vědom toho, že v domácích „luzích a hájích“ už prakticky nemůžete dosáhnout v jedné sezoně většího úspěchu?
Je pravda, že jsme si na sebe upletli pořádný bič. Na konci náročné sezony jsem už ani moc nejásal ze završení pátého titulu, spíše jsem cítil úlevu, že už to máme za sebou. Něco podobného zopakovat bude nesmírně těžké, natož to překonat. To bychom museli mít i další mládežnické týmy, s čímž v dohledné době nepočítáme.

Uvažoval jste o tom, čím se veleúspěšná sezona nastartovala?

Řekl bych, že takovým odrazovým můstkem byla účast na kvalitně obsazeném srpnovém turnaji Green Ball Cup v Kladně, kde jsme sehráli několik velmi dobrých zápasů s ruskými a ukrajinskými profesionálními týmy. Tam jsme si ověřili, že máme na to měřit síly se špičkovými soupeři a projevilo se to v následné pohodě v týmu. Přispělo k ní i vhodné posílení v podobě reprezentantů Sluky, Rešetára a Kroulíka.

Lidé si říkají, že Chrudim to má jednoduché. Na koho si ukáže, ten jde hrát do Chrudimi. Jak dělá přestupovou politiku František Tichý? Je to jenom o penězích, anebo je to také kouzlo osobnosti, že ty hráče dokáže získat i jinak než jenom díky penězům?
Jen v penězích to není. Tím, že platíme cca 20 lidí, je možné, že individuality v jiných týmech mohou mít lepší podmínky než hráči v ERA–PACKu. Ale jsme ekonomicky silní a máme výsledky. Dnes se ukazuje, že pokud chce někdo získat titul, musí přestoupit do Chrudimi.

Můžete přiblížit, jak složitá byla jednání s bratry Marešovými a Lukášem Rešetárem, když vezmeme dva stěžejní body v té přestupové politice?
Určitě to nebylo jednoduché. O kluky Marešovy byl po jejich návratu z Ruska velký zájem. Nebylo mužstva, které by je nechtělo mít ve svém kádru. Byli jsme nejblíž, co se týče polohy, prahli jsme po titulu. To asi rozhodlo. U Lukáše Rešetára to bylo dlouhodobější. Při každé reprezentační akci například v Chrudimi jsme si s Rešim promluvili. Navíc máme kontaktní hráče v reprezentaci, například Tomáš Meller. Reši věděl, že o něho máme zájem. Když se naskytla možnost, že může odejít z Chorvatska, tak jsme toho využili a získali ho do Chrudimi.

Českému futsalu se podařilo kvalifikovat se na evropské i světové šampionáty. Na klubové úrovni už to není tak snadné. Často se skloňuje profesionalismus v českém futsalu. Jak jste na tom vy v Chrudimi?
U nás máme poloprofesionalismus.

Co to znamená poloprofesionalní klub? Můžete odtajnit jak funguje ERA–PACK?
Podmínky to mohou být i profesionální. Záleží na tom, kolik kdo potřebuje ke svému žití. Finanční prostředky u nás nejsou špatné, zvláště když kluci vyhrávají. Mají základní platy a prémie za každé vítězství v základní části a bonusy za play off, za pohár a za ligu mistrů. Co se týká tréninkových dávek, tak stále říkám poloprofesionální, protože jsme zatím nedospěli k tomu, abychom mohli trénovat profesionálně. Nemáme realizační tým a trenéry s profesionálními zkušenostmi. Proto rádi využíváme tréninkových dávek ve fotbalu, kde se hráči připravují po fyzické stránce. My se na trénincích zaměřujeme spíše na futsalové věci.

Máte v klubu i dost hráčů, kteří hrají velký fotbal za AFK Chrudim. Je známo, že fotbaloví trenéři nechtějí uvolňovat hráče na futsal. Tady v Chrudimi to funguje?
Trenéři se na to asi neradi dívají všude. Je jedno, jestli v Praze nebo Chrudimi. Díky Tomáši Linhartovi, který působí ve vedení A mužstva AFK, je vše jednodušší. On komunikuje s trenérem Jirouskem, já zase s naším trenérem Stejskalem. Snažíme se vše skloubit tak, aby to fungovalo.

Jak je tomu v organizaci klubu na funkcionářských postech?
V první řadě se musejí vychovat profesionální funkcionáři. Protože my, co nyní futsal děláme, ho máme jako koníček a budeme ho mít jako koníček pravděpodobně do konce naší aktivní funkcionářské činnosti. Máme své firmy, podnikáme, ať už to je Jozef Lörincz, Vladimír Pitter, nebo moje osoba. Takže nejprve se musí vychovat profesionální funkcionáři a pak teprve můžeme začít budovat profesionální klub jako takový. Chystáme novou organizační strukturu, kterou chceme oficiálně představit před začátkem sezony. Hledáme další činovníky, jakým se stal v poslední době například Vilém Meduna, který se do činnosti výboru velmi aktivně zapojil.

Jak je to tedy v ERA–PACKu celkově?
Management je zcela amatérský, hráči a realizační tým jsou poloprofesionálové.

Fungujete jako občanské sdružení, popř. jste součástí tělovýchovné jednoty, anebo uvažujete o založení společnosti s ručením omezeným, popřípadě akciové společnosti?
FK ERA–PACK Chrudim do únoru letošního roku fungoval jako občanské sdružení, nicméně v únoru roku 2009 byla krajským soudem oficiálně zapsána akciová společnost FK ERA–PACK Chrudim, jejíž 95% vlastníkem je občanské sdružení FK ERA–PACK Chrudim a 5% vlastníkem má osoba.

Takže jste již učinili určitý krok kupředu, co se týče zmíněné profesionalizace?
Chceme-li posunout klub určitým krokem dál, musí klub začít fungovat jako firma. To je základ a je to věc, kterou víme od prvopočátku, co jsme vstoupili do ligy. Že jsme to začali realizovat až v tuto dobu je logické, protože kolem nás začali vyrůstat lidé, jako Petr Horák, Tomáš Hamsa a Petra Panchartková, kterým bychom mohli řízení akciové společnosti předat. Do budoucna by akciová společnost měla sama vyprodukovat finanční prostředky, které budou použity pro chod klubu.

5 titulů celkově, 3 tituly v jedné sezóně – A mužstvo, tým U-16 a U-18, k tomu ještě vítězství v Poháru ČMFS, projití základní částí bez ztráry jediného bodu. Jakou má prezident při takovém množství úspěchů další motivaci?
Ta motivace je jasná. Příští rok vybojovat šestý titul a postoupit do Final Four UEFA Futsal Cupu.

Je reálné uspět jako poloprofesionální tým mezi profíky ze Španělska, Belgie, Ruska, Itálie, ale i Kazachstánu? Dnes už je daleko více profesionálních týmů na východě Evropy než na západě.
Reálné to je, ale potřebujete k tomu hodně štěstí.

Dá se to hrát s domácími hráči?
Chceme to hrát převážně s domácími hráči. My jsme hrdí na to, že se nám podařilo postavit takto silný český tým, který dokáže hrát s těmito týmy vyrovnaná utkání. Můžeme zavzpomínat. Prohráli jsme 2:3 se Sportingem Lisabon, 4:5 s kazašským Kairatem Almaty, 2:4 s belgickým Charleroi, a stejným poměrem podruhé s Kairatem. Jediné, co byl tak trochu výprask, bylo 0:6 od Dinama Moskva, které bylo před třemi lety absolutní špička a my tehdy neměli ještě tak vyzrálý tým jako v současnosti.

Jak jste byl spokojen s účinkováním mužstva v minulém ročníku UEFA Futsal Cupu?

Do UEFY jsme šli s cílem postoupit do Elite Round. To se nám nakonec podařilo, i když jsme v prvním utkání pouze remizovali s mistrem Izraele. Zbývající dva zápasy jsme ovládli a předvedli i větší futsalovou kvalitu. Ve skupině Elite Round v Belgii jsme odehráli kvalitní utkání se špičkovými soupeři. V prvním zápase jsme doplatili na zranění Kopeckého a také na vyloučení Popelky. Jinak to byla vyrovnaná partie. V dalším utkání s Kairatem nám chybělo štěstí. V době, kdy jsme měli Kairat na dostřel, tak jsme neproměnili penaltu a prodloužený kop. Soupeř zvýšil na rozdíl dvou branek až v závěrečné power play.

Než se budeme dále věnovat A týmu, podívejme se na mládež. V Chrudimi jste se zaměřili právě na nadějné mládí a práci s ním. Úspěchy z posledních let za něco hovoří, že?
Ta práce s mládeží se odvíjí od našich možností. Všichni v managementu jsme ambiciózní, ale zároveň si umíme uvědomit, co je pro nás nejjednodušší. Nedá se mluvit o nějaké výchově, my jsme navázali na fotbalová střediska ať už v Chrudimi, Pardubicích či v Hlinsku. Vytipovali jsme si nějaké hráče prostřednictvím Petra Horáka, Františka Dobrovolného a Jaroslava Bartuška, ale zároveň jsme kladli důraz na to, aby oni sami měli zájem hrát futsal, nikoho jsme rozhodně nepřemlouvali. Dali jsme si záležet na tom, abychom hráčům vytvořili super podmínky. Snažili jsme se vycházet s trenéry tréninkových středisek velkého fotbalu Ludvíkem Zajícem a Jiřím Kovárníkem. Podařilo se sestavit trenérské dvojice (u „osmnáctky“ Jaroslav Bartušek a Martin Brychta, u „šestnáctky“ František Dobrovolný a Luboš Dostálek), které pochopily, že nemůžou brečet, když jim chybí nějaké opory, ale že mají široký kádr a dá se i tak vyhrávat. Byl jsem osobně kluky podpořit při juniorských Final Four v Brně a velmi rád na to vzpomínám. Kluci na sobě poctivě pracovali a to, že získali zlaté medaile, je odměnou za jejich práci.

ERA–PACK tedy v sezoně získal, co se dalo. Ale když se začal v březnu lámat chleba v play off, tak se marodka týmu nebezpečně rozrůstala. Jak vám v té chvíli bylo?
Na reprezentační akci se nám zranil Roman Mareš. Navíc i někteří další kluci se vrátili s nedoléčenými zraněními, ale na to se v play off nehraje. Každý musí hrát naplno a nechat na hřišti maximum, co v něm v daném okamžiku je. Čtvrtfinálovou sérii s Torfem jsme prošli bez ztráty bodu. Jenomže se nám zranil Lukáš Rešetár. A navíc obě utkání nebyla vůbec jednoduchá, čemuž odpovídá výsledek druhého dějství.

Pak přišla na řadu Mladá Boleslav a Chrudim měla SELP papírově přejet. Jakto, že se neodehrál očekávaný scénář?
Boleslav skvěle bránila a trestala naše chyby. Musíme přiznat, že absence Rešiho a Romči byla dost znatelná. Obě dvě čtveřice tím utrpěly. Přesto musíme pochválit všechny hráče, že tuto sérii vydřeli a dokázali ji za nepříznivého stavu vrátit zpět do Chrudimi.

V pátém zápase již šlo o všechno. Motivoval jste nějak speciálně hráče před rozhodujícím duelem?
Nemotivoval. Kluci vědí sami, o co hrají. Navíc mají řadu zkušeností z tak důležitých utkání, což se na hřišti projevilo.

Nakonec jste pátý zápas úspěšně zvládli a čekal vás ve finále Eco Investment. V play off jste proti tomuto soupeři vždy uspěli. Nebál jste se hrozby, že tato série jednou skončí a může to být právě teď?
Nebál, vím, že kluci z Eca z nás mají takový komplex. Do finále jsme šli s jasným cílem – získat titul. Nakonec se to podařilo ve třech utkáních. V prvních dvou domácích jsme kralovali a vycházelo nám téměř vše. Třetí finálový duel rozhodl vítěznou dělovkou Tomáš Bouška a my jsme mohli slavit.
Tím jste završili veleúspěšnou sezonu, ve které jste vyhráli vše, co se v domácím futsalu dalo…

To máte pravdu. Jednalo se o nejúspěšnější sezonu v historii klubu. Ale probojovat se do Final Four se nám stále ještě nepodařilo.
Co se pro to pokusíte udělat v následující sezóně?

Budeme se snažit dále zvýšit kvalitu mančaftu. Chceme opět přivést do týmu dva špičkové hráče. Jednáme s jedním českým reprezentantem a dokonce se nám naskýtá možnost získat i výraznou posilu z kolébky futsalu Brazílie! Chrudimští příznivci tohoto hráče již viděli v zápasech evropského poháru, ale dokud nejsou jednání uzavřena, tak jej nebudu jmenovat. Do přípravy stáhneme i některé naše hráče z hostování a zařadíme do ní i nadějné mladíky z juniorky a uvidíme, jak se poperou o místa v kádru. Uvažujeme rovněž o zvýšení tréninkových dávek, abychom lépe vypilovali herní situace a také dynamiku hráčů.

Je to vůbec ještě možné?
Jestli myslíte kvalitativně, tak to je možné. Jsou hráči, kteří by svými schopnostmi mohli pozvednout kvalitu našeho mužstva. Jestli to bude technicky možné, to nevím. Už teď musíme trénovat jednou týdně v Heřmanově Městci, protože v hale TJ Sokol pro nás nemají místo v rozvrhu hodin.

První předpoklad úspěchu v UEFA Futsal Cupu se pro příští ročník podařilo zajistit, protože UEFA přidělila pořadatelství Main Round do Chrudimě. Nebylo by však lepší žádat spíše o pořadatelství skupiny Elite Round, jejíž vítěz postupuje do Final Four?
Nejsem si jist, zda by nám pořadatelství Elite Round do Chrudimi přidělili. Před dvěma roky jsme jej sice získali, ale nároky UEFA v tomto směru stále stoupají. Na základní skupinu to jak je vidět ještě stačí, ale pro elitní skupinu již chrudimský zimní stadion nemusí splňovat kapacitní požadavky, ani kvalitu zázemí.

Dosud jsme mluvili o strmé cestě vzhůru, o věcech, které se vyvedly. Co se třeba z vašeho postu prezidenta nepodařilo? Přeci jenom jsme lidi a každý máme své rezervy. Co dnes třeba vidíte, že jste nedotáhli tak, jak byste si představovali?
Určitě jsme nedotáhli utkání s Kairatem Almaty, kdy jsme vedli v poločase 3:1 a byli krůček od postupu do Final Four. Nedotáhli jsme zápas alespoň do remízového stavu, který by nám zaručoval postup. Tam se stalo několik chyb, víme o nich, ale vrátit se to už zpátky prostě nedá. Další chybou bylo neangažování Martina Dlouhého před UEFA Futsal Cupem v belgickém Charleroi. O Martina jsme usilovali, ale nedotáhli jsme to do úspěšného konce. Realizační tým také nedokázal doladit u týmu optimální formu na tento turnaj. Chyb jsme samozřejmě udělali daleko více, ale jsme jenom lidi a ti nejsou neomylní.

Před novou sezonou jsou také velmi zajímavé změny v obsazení 1. ligy. Co jim říkáte a nehrozí někdy i přesun ERA–PACKu?
V první řadě mě mrzí, že skončil druhý tým ligy Eco Investment, který prodal ligovou licenci Balticfloře Teplice. Třetí Mladá Boleslav se přesunula za lepším pod křídla Slavie Praha, kam přešla i většina hráčů z Eco Investmentu. Jestli si tyto hráče udrží, tak vznikne velmi silný tým, který nám bude jistě značně konkurovat. Pokud se týká druhé části otázky, tak možnost přesunu našeho klubu jinam rozhodně nevylučuji. Město nám sice hradí z padesáti procent náklady na činnost mládežnických družstev, ale potřebovali bychom větší pomoc při budování zázemí klubu a finanční podporu při účasti v evropském poháru. Myslím, že městu Chrudim v Evropě děláme docela dobrou reklamu.

Počátkem příštího roku se koná ME v blízkém Maďarsku. Je předpoklad, že na něm bude hrát několik futsalistů ERA–PACKu. Hodlá klub uspořádat na šampionát nějaký zájezd?
To je spíš otázka pro náš Fanklub. Pokud přijde s touto iniciativou, tak jej vedení klubu určitě podpoří. Věřím, že zájem o to ze strany fanoušků bude. Náš Fanklub počátkem letošního roku založil o. s., čímž se posunul správným směrem kupředu. Během celé sezony nás fans podporovali při domácích i venkovních zápasech a dokonce s námi vyrazili i do belgického Charleroi. Za celou sezonu patří fanouškům velké díky. Odměnou za jejich dobře odvedenou práci by pro ně mohla být účast na ME v Maďarsku.

A co byste vzkázal chrudimským futsalovým příznivcům? Nemrzí vás, že třeba na první finále play off bylo v hale dost prázdných míst?
Jsme rádi, že na futsal chodíte. Věříme, že nás budete podporovat i v následující sezóně, protože my vás potřebujeme. Snažíme se, aby se divák mohl dívat na kvalitní hru a odnesl si s sebou domů hezké zážitky. Zmíněný finálový zápas vysílala televize, což bohužel některé diváky odradí a radši se dívají v pohodlí doma. Budeme zvažovat možnosti, jak přilákat další fanoušky, například tím, že by na televizní zápasy byl vstup zdarma.

(js, pn)